آغاز توقف برخی تعهدات برجامی ایران
توقف رعایت سقف تولید اورانیوم غنی شده و تولید نامحدود آب سنگین در اراک با جدیت دنبال می‌شود
توقف برخی تعهدات برجامی ‌بر اساس دستور شورای عالی امنیت ملی آغاز شده است .

یک مقام مطلع در سازمان انرژی اتمی‌اعلام کرد: اجرای برنامه‌های مربوط به توقف برخی تعهدات کشور در برجام که در بیانیه شورای عالی امنیت ملی بر آن تاکید شده آغاز شده است.

وی خاطرنشان کرد: توقف برنامه‌های مربوط به رعایت سقف تولید اورانیوم غنی شده و همچنین تولید بدون محدودیت آب سنگین در تأسیسات اراک که در دوره ۶۰روزه مربوط به گام اول بر انجام آن تاکید شده، برنامه‌هایی است که با جدیت دنبال می‌شود.این مقام مسئول که نخواست نام وی اعلام شود، افزود: طی روزهای جاری برای آگاهی افکار عمومی‌از اقدامات انجام شده، برنامه‌هایی برای بازدید نمایندگان رسانه‌های گروهی از تأسیسات فعال در نطنز و اراک پیش‌بینی شده است که به زودی اعلام خواهد شد.

بعیدی‌نژاد: اروپا پیام ایران را جدی بگیرد

سفیر کشورمان در لندن هم مواضع ایران را درباره وضع اخیر برجام و اقدام متقابل تشریح کرد و در این باره گفت که ایران می‌خواست پیام مهمی‌بفرستند و آن این بود که وضع باید اصلاح شود و جبران خسارت به عمل آید.

حمید بعیدی نژاد، در گفتگوی اختصاصی با شبکه انگلیسی اسکای‌نیوز در تشریح وضع برجام پس از اقدام متقابل ایران مبنی بر کاهش سطح تعهدات برجامی‌خود و در پاسخ به این سؤال که آیا برجام از بین رفته است، گفت: هنوز نه. ما بسیار امیدواریم که بتوانیم تصمیماتی بگیریم که بتواند اوضاع را بهبود ببخشد. اما تصمیماتی که ایران اتخاذ کرده در چارچوب برجام است. این تصمیم‌ها برای تضعیف برجام اتخاذ نشده و در واقع در چارچوب اجرای مؤثرتر برجام است . از آنجا که برجام مدتی است که اجرا نمی‌شود و ایران تمامی‌تعهدات خود را انجام می‌داده است اما طرف‌های دیگر [برجام] نتوانسته‌اند به تعهدات خود عمل کنند، این شرایط نمی‌تواند بدین شکل ادامه پیدا کند. ایران می‌خواست سیگنال بسیار مهمی‌بفرستد که وضع باید اصلاح شده و جبران خسارت به عمل بیاید. بنابراین ما از چارچوب خود برجام استفاده کردیم تا اخطار را بدهیم که از اعضای دیگر [برجام] می‌خواهیم تا به تعهدات خود عمل کنند.

بعیدی‌نژاد در پاسخ به این سؤال که با توجه به ضرب‌الاجل ۶۰روزه تعیین شده از سوی ایران برای اعضای برجام در چارچوب عمل به تعهداتشان، اگر اروپایی‌ها موفق نشوند در این بازه زمانی کاری انجام دهند، اقدامات ایران چه چیزی خواهد بود گفت: همان طور که گفتم نوعی کمبود اعتماد میان اعضای توافق وجود دارد و ما منافعی را که در چارچوب برجام برای اقتصادمان تعریف شده‌اند را کسب نکرده‌ایم. ما تعهداتمان را بدون دریافت چیزی در قبالشان انجام داده‌ایم. امیدواریم شرکای اروپایی برجام بتوانند پس از یک سال شکیبایی ایران به راهکارهای مذاکره شده دست‌ یابند که به ایران اجازه می‌دهد نفت خود را صادر و سود آن را کسب کند.

سفیر کشورمان در لندن همچنین درباره کارهای دیگری که شرکای اروپایی برجام می‌توانند انجام دهند گفت: آنها باید بتوانند قویتر باشد و بیشتر خطر کنند چرا که این مسائل چیزهای آسانی نیستند. آنها باید، برای نجات توافق هسته‌ای، خطر کنند، وگرنه نمی‌شود به گونه‌ای که اکنون هست ادامه پیدا کند.

وی درباره اینکه اگر اروپا نتواند این خواسته‌ها را برآورده کند آیا ایران غنی‌سازی اورانیوم را از سر خواهد گرفت گفت: ما اکنون هم در حال غنی‌سازی اورانیوم هستیم اما محدودیت‌هایی وجود دارد و ما باید به تعهدات خود از جمله غنی‌سازی اورانیوم در آن چارچوب، عمل کنیم. اما گفته‌ایم که اگر از [اجرای امور یاد شده] حمایت نشود، برخی از آن چارچوب‌ها را به حال تعلیق درآورده و فراتر از چارچوب تعیین شده در توافق هسته‌ای عمل خواهیم کرد.

بعیدی نژاد در ادامه درباره ابراز نگرانی اخیر جرمی‌هانت، وزیر امور خارجه انگلیس درباره عواقب این تصمیم برای ایران گفت: اگر آنها نتوانند راهکاری پیدا کنند پیامدهای خطرناکی از سوی ایران ایجاد خواهد شد و پیش از این نیز تشریح کرده‌ایم که این پیامدها چه خواهند بود و اگر ظرف ۶۰روز راهکاری در میان نباشد، ایران مرحله دوم اقدامات خود را که اعلام شده است انجام خواهد داد؛ مطمئناً شرایط بدتر خواهد شد. امیدواریم این پیام ایران را بسیار جدی گرفته و راهکاری بیابند.

وی در ادامه درباره این که این اقدام متقابل ایران از سوی شرکای اروپایی برجام یک اولتیماتوم تلقی شده است توضیح داد: این یک اولتیماتوم نیست بلکه فقط درخواستی برای اجرای مؤثر توافق هسته‌ای است. توافقی در میان است که دستاوردی چندجانبه و موفقیتی در دیپلماسی چندجانبه بوده است و آنچه ایران می‌خواهد، اجرای این توافق است.

سفیر کشورمان در لندن درباره جنگ روانی اخیری که آمریکا از طریق اعزام برخی ادوات جنگی به خاورمیانه فرستاده است، احتمال وقوع جنگ و آمادگی ایران برای آن گفت: من فکر می‌کنم این بخشی از تمرین نظامی‌نمایشی دولت آمریکا ست. تحلیل ما این است که آمریکا یا حداقل ترامپ نمی‌خواهد وارد یک درگیری نظامی‌با ایران شود ،به دلیل این که می‌داند این اقدام تا چه اندازه می‌تواند برای آمریکا و منطقه [خاورمیانه] فاجعه‌بار باشد. اما با وجود این که ما از هرگونه گسترش دامنه تنش نظامی‌در منطقه دوری جسته‌ایم. من اطمینان می‌دهم دولت و نیروهای مسلح ایران برای هر احتمالی در منطقه آمادگی کامل دارند؛ بنابراین آنها نباید عزم ایران را برای مقابله با گسترش تنش‌ها در منطقه بیازمایند. ما برای هرگونه احتمالی آماده هستیم. برای اولین بار می‌توانم با اطمینان به شما بگویم که مردم ایران از حکومت خود در چارچوب آماده شدن برای چنین احتمالات و سناریوهایی مختلف کاملاً حمایت می‌کنند.وی همچنین درباره ادعای نقش داشتن ایران در بروز خرابکاری‌های اخیر در چند نفتکش در خلیج فارس و حمله به خط انتقال نفت در عربستان گفت: متأسفانه این چیز جدیدی نیست که هر مشکلی در منطقه به ایران یا آنچه نیروهای نیابتی ایران می‌خوانند، نسبت داده شود. ما همیشه این احتمالات را رد کرده‌ایم و ایران اولین کشور خواهان حفظ صلح و ثبات در منطقه است. ما از حساسیت اوضاع آگاهیم و نسبت به این اقدامات، بسیار نگران و بدگمانیم. متأسفانه سوء برداشت‌هایی وجود داشت و کشورهای درگیر این اقدامات احتمال بروز چنین خرابکاری‌هایی را رد می‌کردند. اما ناگهان اخباری پیرامون این منتشر می‌شد که پیام را به شکلی مخابره می‌کردند که سعی داشتند ایران را درگیر این اتفاقات کنند. ما کاملاً این را رد می‌کنیم و این [مساله] برایمان بسیار مشکوک است و امیدواریم که کمیسیون بین‌المللی بررسی حقایق، بتواند دلیل این خرابکاری‌هایی را که برای ما بسیار مشکوک به نظر می‌رسند، پیدا کند.

بعیدی‌نژاد در پاسخ به این سؤال که آیا ایران به گونه‌ای ناعادلانه برای این اتفاقات مقصر دانسته می‌شود، توضیح داد: ایران همواره به گونه‌ای ناعادلانه برای بسیاری از چیزها در منطقه مقصر تلقی شده است. ما کشوری بوده‌ایم که در ارتباطی خوب با همسایگانمان و در خلیج فارس، هزینه زیادی برای صلح و ثبات منطقه پرداخته است. ما به تعهدات بین‌المللی خود و همچنین مسئولیت خود برای حفظ صلح و ثبات در منطقه پایبند خواهیم بود.

پیام پمپئو به ایران از کانال عراق

درهمین حال یک منبع مطلع از نشست اخیر وزرای امور خارجه عراق و آمریکا ادعا کرده است که پمپئو در این دیداراز عبدالمهدی خواسته تا این پیام را به تهران برساند که آمریکا به دنبال جنگ نیست و فقط یک توافق هسته‌ای جدید می‌خواهد.

این منبع مطلع همچنین به میدل ایست آی گفت: پمپئو گفت که آمریکا مشتاق توافقی جدید است. عبدالمهدی در پاسخ او گفت که ایرانی‌ها ملتی سرافراز هستند و آن توافق را از سر نخواهند گرفت اما در عین حال پیشنهاد کرد که ایران ممکن است مشکلی با یک پروتکل الحاقی نداشته باشد. پمپئو نیز در جواب گفت که پروتکل الحاقی می‌تواند ایده خوبی باشد.این منبع مطلع در ادامه ادعا کرد: “لحن پمپئو مثبت بود و ایران را تهدید نکرد. روز بعد عبدالمهدی یک مأمور سیاسی به ایران فرستاد تا آنهارا از این موضوع با خبر کند.

ترامپ: خبر اعزام ۱۲۰هزار نیرو برای مقابله با ایران جعلی است

رئیس‌جمهوری آمریکا هم ادعاهای مطرح‌شده در یک روزنامه آمریکایی در باره طرح پنتاگون برای اعزام ۱۲۰ هزار نظامی‌به منطقه را رد کرد.

او درباره گزارش روزنامه نیویورک‌تایمز که مدعی شده بود پنتاگون طرح اعزام ۱۲۰هزار نیرو به منطقه را بررسی کرده است گفت: «خبر جعلی است. ولی، آیا من می‌توانم چنین کاری انجام می‌دهم؟ حتماً.

ولی [اکنون] برای این کار برنامه‌ریزی نکرده‌ایم. امیدوارم مجبور نباشیم برنامه‌ریزی کنیم، اما اگر این کار را انجام دهیم، خیلی بیشتر از اینها نیرو می‌فرستم.»

پیش از این روزنامه نیویورک‌تایمز مدعی شده بود «پاتریک شاناهان»، سرپرست وزارت دفاع آمریکا در جلسه‌ای در پنتاگون طرحی برای اعزام ۱۲۰هزار نیروی نظامی‌به منطقه برای مقابله با حمله احتمالی ایران به نیروهای آمریکایی را مورد بررسی قرار داده است.

ابراز نگرانی دبیرکل ناتو از «رفتار ایران»

ازسوی دیگر،دبیرکل ناتو با تکیه بر ادعاهای بی اساسی که از سوی آمریکایی‌ها به نقش ایران در منطقه نسبت داده می‌شود، درباره «رفتار ایران» ابراز نگرانی کرد.

به گزارش ایسنا، به نقل از پایگاه اینترنتی شبکه فورسز نتورک، ینس استولتنبرگ از ایران خواسته است آنچه «فعالیت‌های بی‌ثبات‌کننده» خوانده را متوقف کند.وی همچنین گفت: «ایران باید فعالیت‌های بی‌ثبات کننده، حمایت از گروه‌های تروریستی و به طور مثال، برنامه موشکی‌اش را متوقف کند».

هشدار‌«برنی سندرز» به تندروهای

دولت ترامپ

نامزد دموکرات انتخابات ریاست‌جمهوری ۲۰۲۰آمریکا، در باره اقدامات تحریک‌آمیز واشنگتن علیه ایران در غرب آسیا هشدار داد.

به گزارش فارس، با انتشار یک ویدیویی زنده، هشدار داد که جنگ با ایران «بسیار بدتر ازجنگ عراق» خواهد بود.

سندرز افزود: «۱۶ سال پیش، آمریکا یکی از بدترین اشتباهات تاریخ کشورمان را با حمله به عراق مرتکب شد».این نامزد انتخابات ریاست‌جمهور آمریکا، «جان بولتون» مشاور امنیت ملی کاخ سفید را یکی از حامیان اصلی جنگ توصیف کرد که در تاریخ مدرن آمریکا خواستار «بزرگترین فاجعه سیاست‌ خارجی» شده است.سندرز در توصیف بولتون گفت: «‌اکنون، بنا بر فاجعه‌ای که او به وقوع آن در عراق کمک کرد، به نظر می‌رسد، خواستار جنگ در ایران است. به نظر من، جنگ با ایران، بارها از جنگ عراق بدتر خواهد بود ».

این سناتور آمریکایی تصریح کرد که در تلاش است تا ائتلافی را در کنگره به وجود آورد تا از طریق آن ترامپ را ملزم کند که قبل از هرگونه تقابل نظامی احتمالی با ایران، از کنگره مجوز دریافت کند.

Email this page

نسخه مناسب چاپ