by etnew | اردیبهشت ۲۴, ۱۳۹۸ ۴:۳۴ ق.ظ

ابتکار: برخی سیاست‌های دست و پاگیر، مانع افزایش مشارکت زنان است

معاون امور زنان و خانواده ریاست جمهوری گفت: یکی از مشکلات در حوزه زنان و خانواده این است که قوانین نانوشته و سیاست‌هایی داریم که معلوم نیست از کجا نشات گرفته است و چه رویکرد و اهدافی دارد.

به گزارش ایرنا، معصومه ابتکار بااشاره به این که حضور زنان در اجتماع، فرهنگ، سیاست و اقتصاد بالاست اما برخی قوانین و سیاست‌های دست و پاگیر علیه بانوان وجود دارد که نمی تواند باعث افزایش مشارکت زنان شود، افزود: یک جایی قانون محدودیت‌هایی را به وجود آورده است، اما قوانین خیلی اصلاح شده است، با این حال هنوز هم جای اصلاح دارد.

وی اضافه کرد: این سیاست‌ها و قوانین نانوشته بالاخره شکل گرفته است که به عنوان مثال برای اینکه چرا در بیمارستان‌ها حتما باید پدر برای ترخیص، پرونده فرزند را امضا کند و اجازه همسر مورد قبول نیست، بررسی‌هایی انجام دادیم که متوجه شدیم اصلی ترین دلیل مربوط به مساله اقتصادی است.

ابتکاردرباره این که دختران و بانوان موانع و محدودیت‌هایی دارند، گفت: این مسائل دسته بندی می شود و معاونت امور زنان روی آن کار می کند. به همین منظور کارگروه شورای فقهی و حقوقی معاونت امور زنان و خانواده به صورت ویژه در بخش قوانین فعالیت‌هایی دارد به طوری که پارسال پنج لایحه به دولت پیشنهاد داده است که اصلاح قوانین را به دنبال دارد.

معاون امور زنان و خانواده ریاست جمهوری همچنین اظهار داشت: فکر می کنم زنان در اقتصاد ایران نقش رو به رشدی داشته اند. براساس مطالعه ای که یک دوره بین سال ۱۳۸۵ و ۱۳۹۵ روی ارزشگذاری کار خانگی زنان از نگهداری سالمندان، کودکان، بیماران تا بحث بهداشت و مساله تامین غذا انجام شد، حدود ۳۰ درصد از تولید ناخالص ملی ما را کار خانگی زنان تشکیل می دهد.

ابتکار گفت: اکنون زنان در تمامی عرصه‌ها نقش رو به رشدی دارند. ۷۵ درصد از صنایع دستی ایران را زنان تولید می کنند، ۸۰ درصد فرش دستی که رتبه بالایی در صادرات ایران دارد را زنان تولید می کنند. حدود ۴۰ درصد فرآورده‌های کشاورزی را زنان تولید می کنند. حوزه زنان در صنعت و بازار چشمگیر است. حضور زنان در توریسم و گردشگری خیلی جدید است. دختران تحصیلکرده و جویای کار ما در شهرها و روستاها رو به افزایش است.

ضرورت تعادل بین کار و خانه

معاون امور زنان و خانواده ریاست جمهوری افزود: اکنون سهم زنان در اقتصاد ملی را به رسمیت می شناسیم و دولت این را در برنامه کاری خود دارد و برای این موضوع برنامه ریزی می کند. اولین مساله شاید تعادل بین کار و خانه بانوان است. این مساله خیلی مهم است و اعتقاد داریم یک نقش نباید فدای نقش دیگر شود. نقش خانوادگی، مادرانه و همسرانه زنان نباید فدا شود. زنی که توان و علاقه به نقش اقتصادی داشته باشد نباید این نقش را به خاطر نقش مادری و خانوادگی فدا کند و باید به یک حد تعادل برسیم.

ابتکارادامه داد: برای این موضوع یک بخش قوانین و مقررات حمایتی است که خوشبختانه مقررات خوبی در کشور داریم. اگر این قوانین کامل اجرا شود خیلی می تواند به ما کمک کند. به عنوان مثال درباره قوانین مربوط به مرخصی زایمان، زنانی که می توانند مرخصی بگیرند و کاهش ساعات اداری داشته باشند، باید از این فرصت استفاده کنند.

ابتکار همچنین اظهار داشت: برای زنان سرپرست خانوار در هفته گذشته موافقتنامه ای با وزارت تعاون منعقد کردیم و دوره‌های لازم برای توان افزایی و برای این که به اشتغال پایدار برسند برگزار خواهیم کرد، البته این اول راه است.

به گفته وی، همچنین برای حمایت از زنان کارآفرین برتر و موفق برنامه ای تدارک دیده شد که زنان کارآفرین به معاونت امور زنان و خانواده ریاست جمهوری معرفی شدند. پس معتقدیم باید یک فضای رسانه ای وجود داشته باشد تا این افراد بهتر معرفی شوند.

ابتکار افزود: این که زنان موفق را معرفی می کنیم یک نوع مقابله با جنگ روانی است چون یک زن روستایی موفق را می بینیم که با وجود همه مشکلات تلاش می کند.

معاون امور زنان و خانواده ریاست جمهوری درباره حضور دختران و زنان در ورزشگاه‌ها هم گفت: روی موضوع حضور دختران در ورزشگاه‌ها هم خیلی کار شد و اکنون شیوه نامه ای توسط دولت داریم و خیلی جدی این مساله بررسی می‌شود. البته در مواردی بانوان حضور دارند در بسیاری از برنامه‌های ورزشی بانوان علاقه مند و ورزشکار فعالیت دارند و بیشتر اجازه حضور پیدا کردند و سعی می کنیم موانعی که وجو د دارد را برطرف کنیم.

ابتکار اضافه کرد: عده ای نگاهشان نسبت به حضور بانوان خیلی مثبت نیست. مثلا اعتقاد دارند که حضور بانوان می تواند موانعی برای خانواده به وجود بیاورد، می تواند به تزلزل خانواده کمک کند، می تواند به خانواده آسیب وارد کند، پس باید تعادل را ایجاد کرد چون دختران ما دوست دارند در نقش خانوادگی و اجتماعی آنها تعادل ایجاد شود.

ابتکار ادامه داد: می توان با همکاری بیشتر اعضای خانواده حتی همسر این تحول را برقرار کرد و این که زنان بتوانند همه این نقش‌ها را کنار هم داشته باشند ، امکانپذیر می شود. در این زمینه تلاش‌های زیادی صورت گرفته است، اما یک کارگروه دختران در معاونت امور زنان و خانواده ریاست جمهوری داریم که فعالیت‌های آنها طرح این مطالبات است و فکر می کنیم طرح مطالبات خیلی اهمیت دارد.

معاون امور زنان و خانواده ریاست جمهوری در پاسخ به این سئوال که با توجه به نابرابری‌های اجتماعی در جامعه برای مردان و زنان، متاسفانه نوعی نگرش سنتی هم باعث بروز چنین مسائلی شده است، گفت: ابتدا باید بین نگرش‌های سنتی و دینی تفکیک قائل شد؛ در بحث باورها و نگرش‌های دینی به طور خاص با دانشگاه و گروه‌های حوزوی کار کردیم و نشست‌های متخصصان و صاحبنظران که مورد مطالبه زنان بوده است، برگزار شده است.

ابتکار اضافه کرد: بسیاری از صاحبنظران ما در این حوزه نگرش‌های خیلی خوبی دارند و پایه گذار این نوع نگاه پیشرو در حوزه زنان امام راحل بودند و همواره امام مورد پرسش بود که نگاهشان به حوزه زنان چیست .البته تفکری هم وجود داشت که زنان باید به خانه برگردند، نباید حضور اجتماعی و حقوقی داشته باشند، نباید در انتخابات و راهپیمایی شرکت کنندو نباید مطالبه و درخواست داشته باشند. از اول این نوع نگاه‌های سنتی بوده است.

وی تاکید کرد: اگر فقط از این منظر به صحبت‌ها و سیاست‌های امام راحل در آن ۱۱ سال رهبری اش درباره آن تفکر سنتی و بسیار متحجرانه نگاه کنیم، متوجه می شویم که نگاه امام راحل در این زمینه پیشرو بود و به عنوان یک فقیه و رهبر سیاسی نسبت به مسائل نگاه شفاف و روشنی داشت و این نگاه پیشرو امام باعث شد که ایشان بتوانند پارادایمی از توسعه و پیشرفت زنان ترسیم کنند و بعد از ۴۰ سال نشان

می‌دهد که پیشرفت زن ایرانی یکی از چشمگیرترین زمینه‌های پیشرفت بعد از انقلاب در کشور است.

ابتکار ادامه داد: فکر می کنم افق روشنی برای دختران جوان در پیش است و باید تلاش کنیم با جنگ روانی و فعالیتی که انجام می شود تا یاس و ناامیدی را در جامعه گسترش دهند، مبارزه کنیم.

معاون امور زنان و خانواده ریاست جمهوری همچنین گفت: ایران در میان پارلمان‌های دنیا کمترین نرخ تعداد زنان را دارد و این زیبنده جامعه زنان ایران نیست. البته اخباری دارم که امروز بسیاری از زنان توانمند ایرانی بنا دارند ‌در انتخابات شرکت کنند.

وی ابراز امیدواری کرد که روند تائید صلاحیت‌ها به گونه ای

‌باشد که مشارکت زنان کمرنگ نشود‌. مساله صلاحیت برای بانوان از حساسیت بسیار بالایی برخوردار است.

معاون امور زنان و خانواده ریاست جمهوری در پاسخ به این سئوال که چرا براساس شایسته سالاری بانوان از سهم‌های مدیریتی و سیاسی بهره مند نمی شوند، گفت: این حرف شما درست است، اما عملا سقف‌های شیشه ای ممانعت ایجاد می‌کند.

ابتکار اضافه کرد: مشاهده می شود که حضور و مشارکت اجتماعی، اقتصادی و سیاسی بانوان بالاست و بیش از ۲۷ درصد اعضای هیات علمی دانشگاه‌ها، در اقتصاد ۴۰ تا ۵۰ درصد دست بانوان است، ۴۰ درصد بانوان کارکنان دولت هستند که امیدواریم به ۳۰ درصد تخصیص پست‌های مدیریتی دولت هم برسند. وقتی این شاخص‌ها را دارند چرا باید در مجلس شش تا هفت درصد کرسی‌های مجلس را بانوان داشته باشند؟

Email this page

Source URL: http://www.ettelaat.com/%d8%a7%d8%a8%d8%aa%d9%83%d8%a7%d8%b1-%d8%a8%d8%b1%d8%ae%d9%8a-%d8%b3%d9%8a%d8%a7%d8%b3%d8%aa%e2%80%8c%d9%87%d8%a7%d9%8a-%d8%af%d8%b3%d8%aa-%d9%88-%d9%be%d8%a7%da%af%d9%8a%d8%b1%d8%8c-%d9%85%d8%a7/