ابوشریف: برخی کشورهای عربی بدتر از اسرائیل و آمریکا رفتار می‌کنند
 

سرویس خارجی: خبرگزاری قدس روز گذشته میزبان نشستی خبری در آستانه سالروز نکبت با حضور نمایندگان حماس و جهاد اسلامی فلسطین در ایران بود.

به گزارش خبرنگار ما، ابتدا «ناصر ابوشریف» نماینده جنبش جهاد اسلامی در ایران، در سخنانی اظهار داشت: در سال ۱۹۱۶ یک فرصت تاریخی مناسب در زمان جنگ جهانی اول برای تجزیه امت اسلام و مقدمه صدور اعلامیه بالفور شکل گرفت و ۳۰ سال پس از آن تاریخ،‌ رژیم جعلی اسرائیل تشکیل شد و مردم فلسطین از سرزمین آبا و اجدادی خود آواره شدند. وی افزود: استعمارگران در آن زمان اهداف متعددی را دنبال می‌کردند که از آن جمله اهداف مذهبی بود اما هدف اصلی، غارت و چپاول انرژی و ثروت منطقه و کشورهای اسلامی بود.‌تشکیل رژیم صهیونیستی هم‌پایه‌ای برای این غارتگری بود. اکنون هم متأسفانه یک فرصت تاریخی دیگر در منطقه به وجود آمده و طرح‌های صهیونیستی در حال اجراست. اوضاع کشورهای عربی هم مناسب نیست و آمریکا هم که حد و حدود برای اجرای سیاست‌هایش نمی‌شناسد و درصدد تحمیل طرح معامله قرن به منطقه است.‌ابوشریف تصریح کرد: محور معامله قرن، پول و مذهب است و شاهد هستیم که ترامپ از پول حرف می‌زند اما معاونش از دین. طبیعی است که اسرائیل در مرکز این معامله قرن قرار دارد. وی افزود: موضوع دیگر، آوارگان است که طبق معامله قرن حق بازگشت ندارند و از چند میلیون آواره فقط به۴۰ هزار نفر حق بازگشت می‌دهند. مسئله دیگر شهرک‌سازی صهیونیست‌هاست که براساس معامله قرن، بخش زیادی از کرانه باختری به اسرائیل ملحق می‌شود.‌نماینده جهاد اسلامی افزود: ترامپ فشار بر کشورهایی که مخالف معامله قرن هستند را افزایش داده که از آن جمله ایران است و جنبش‌های مقاومت را تروریستی معرفی می‌کند و متأسفانه هزینه این طرح آمریکایی صهیونیستی را کشورهای عربی می‌پردازند. ابوشریف گفت: اوضاع بسیار خطرناک است البته ما۱۰۰ سال است که با طرح‌ها و توطئه‌های آنان مبارزه می‌کنیم و همانگونه که امام خامنه‌ای فرمودند، «جنگ کنونی، جنگ اراده‌هاست.» وی تصریح کرد: مقاومت غزه در تجاوز اخیر رژیم صهیونیستی، هیچ حرفی باقی نگذاشت زیرا ملتی که سالهاست تحت محاصره است مقابل تجاوز صهیونیست‌ها مقاومت کرد.

ابوشریف اظهار داشت: متأسفانه برخی کشورهای عربی که صهیونیست شده‌اند از اسرائیل و آمریکا بدتر عمل می‌‌کنند.

«خالد قدومی» نماینده حماس هم که سخنران بعدی بود، تأکید کرد: ما به چیزی جز مقاومت در فلسطین اعتقاد نداریم حتی اگر چالش‌هایی مانند سازش و امثال آن وجود داشته باشد. وی افزود: هدف ما مشخص است و آن محو اسرائیل است و ما جز مقاومت راه دیگری نداریم. این رویکرد ما امروز موجب آزار و دغدغه فکری رژیم صهیونیستی و دولت آمریکا شده است. مقاومت،‌ امروز دستاورد دارد و موفق و کامیاب است. مقاومت در جنگ اخیر غزه، تنها در ۴۸ ساعت مراسم سالروز نکبت را به پیروزی و جشن برای مردم تبدیل کرد.

قدومی افزود: گستاخی و توطئه‌های صهیونیستی ـ آمریکایی به دلیل اختلافات و شکاف میان امت اسلام است. وی گفت: مقاومت شرایط درگیری را تغییر داده و در جنگ ۴۸ ساعته اخیر، شلیک۷۰۰ موشک مقاومت به مناطق صهیونیستی، گنبد آهنین اسرائیل را به گنبد کارتونی تبدیل کرد. مقاومت از اصل غافلگیری استفاده کرد تا جایی که وزیران و ژنرال‌های صهیونیست‌‌ مجبور به رفتن به پناهگاه شدند. نماینده حماس افزود: مقاومت حتی روی اقتصاد رژیم صهیونیستی هم تأثیرگذار بوده است. به عنوان مثال،‌ هزینه هر موشک مقاومت۱۵۰دلار است اما هزینه هر موشک گنبد آهنین اسرائیل برای مقابله با موشک مقاومت،۵۰ هزار دلار است. بنابراین مقاومت با این کار ضربه سنگینی به اقتصاد اسرائیل وارد کرد. مقاومت حتی در جنگ اخیر توانست با پهپاد به مواضع اسرائیل حمله کند که این برای نخستین بار بود و نشانه توازن قدرت است. قدومی افزود: ترامپ قلدر اخیراً ناو به خلیج‌فارس فرستاده و تهدید به حمله به ایران کرده اما من می‌گویم اگر توان حمله به ایران دارد چرا تهدید می‌کند، پس این نشان می‌دهد چنین توانی ندارد.

اظهارات اسماعیل هنیه

رئیس دفتر سیاسی حماس اعلام کرد، رژیم صهیونیستی در جنگ دو روزه اخیر پس از اینکه حملات هدفمند مقاومت را دید، درخواست آتش‌بس کرد. «اسماعیل هنیه» گفت: در آغاز حمله، رژیم اشغالگر تعامل با میانجی‌ها برای آتش‌بس را رد کرد اما پس از ضربات قدرتمند، هدفمند و متنوع مقاومت فلسطین، این رژیم زمانی را برای آتش بس تعیین کرد. در این حال رئیس‌جمهور آمریکا در سالروز انتقال سفارت این کشور به قدس تأکید کرد که واشنگتن به داشتن روابط قوی با اسرائیل افتخار می‌کند.دونالد ترامپ در توئیتی نوشت: امروز یک سال از انتقال سفارتمان به قدس می‌گذرد. سفارت زیبای ما به مثابه یادبودی برای افتخار به روابط قوی‌ ما با اسرائیل و اهمیت عمل به وعده‌ها و توجه به واقعیات است. دونالد ترامپ ششم دسامبر ۲۰۱۷از تصمیم خود برای انتقال سفارت آمریکا به قدس خبر داد و ۱۴مه سال میلادی گذشته تصمیم خود را عملی کرد. این اقدام با محکومیت‌های جهانی مواجه شد.

در چنین شرایطی وزارت بهداشت فلسطین در بیانیه‌ای از زخمی شدن ۶۰ نفر در شرق غزه در حمله دیروز نظامیان صهیونیست به شرکت‌کنندگان در تظاهرات سالروز اشغال فلسطین خبر داد.

خبر دیگر اینکه به دنبال حمله یک شهرک‌نشین صهیونیست به سفیر لهستان در تل‌آویو، مقام‌های لهستانی سفیر رژیم صهیونیستی در ورشو را احضار کردند. روز گذشته «مارک ماگروفسکی» سفیر لهستان در اسرائیل در یک خیابان نزدیک این سفارتخانه در تل‌آویو با حمله یک صهیونیست مواجه شد. به گفته این دیپلمات لهستانی، او در حال راه رفتن در خیابان بود که این فرد به سمت او آمد و با وی درگیر شد.مقام‌های صهیونیستی اعلام کردند با تصاویری که سفیر لهستان از مهاجم در اختیار پلیس قرار داد، آنها توانستند فرد مهاجم را شناسایی و دستگیر کنند و روند رسیدگی به اتهام او آغاز شده است.حمله به سفیر لهستان در حالی صورت گرفت که روابط دو طرف بر سر اظهارات چندی قبل نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی علیه لهستان درباره هولوکاست، همچنان با تنش مواجه است.

Email this page

نسخه مناسب چاپ