اعطای نشان عالی فردوسی به ۴ هنرمند و نویسنده در مشهد
 

مشهد- خبرنگار اطلاعات: نشان عالی فرهنگی – هنری فردوسی در مراسمی به چهار هنرمند و فردوسی شناس ایرانی و روسی اعطا شد.

این نشان در حضور قائم مقام وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و جمعی از مسئولان به فتح الله مجتبایی (فردوسی شناس)، سجاد آیدانلو (فردوسی شناس)، مصطفی سعیدی (نقال) و سرگی سوفانوف (مجسمه ساز و نقاش) از کشور روسیه اعطا شد.

دکتر محمد جعفر یاحقی استاد زبان و ادبیات فارسی و فردوسی شناس برتر خراسانی در مراسمششمین دوره جشن نشان عالی فرهنگی – هنری فردوسی،گفت: باید به شاهنامه از دیدگاه دیگری نگریست و لازم است همایش هایی که به نام فردوسی برگزار می شود، به زوایای جدیدی از این کتاب ارزشمند بپردازد .

وی با بیان این که شاهنامه متعلق به همه ملتهاست و فقط در مقیاس قوم آریایی نمی گنجد بلکه همه بشریت را شامل می شود، فردوسی حکیمی جهانشمول است و پیام برگزاری همایش هایی با موضوع فردوسی باید توجه به جهان بینی آن شاعر بزرگ باشد.

عبدالغفور آرزو فردوسی شناس افغانستانی هم در این مراسم گفت: شاهنامه متعلق به ایران بزرگی است که در اواخر قرن ۱۹ میلادی به ۱۴ کشور تقسیم شد اما هویت فرهنگی این ۱۴ کشور یکی بود و فردوسی صدای چنین هویتی است.

وی افزود: تمدن بزرگ ایرانی، تاریخ ۱۴ کشور را در خود جای می دهد و اگر این هویت تمدنی را ساماندهی نکنیم دیگر سخنی برای گفتن نخواهیم داشت.

او تاکید کرد: فارسی زبان تمدنی ماست اما صدها واژه دیگر به آن وارد شده است و از آنجا که دیگر فردی مانند فردوسی برای حفظ و احیای زبان فارسی نخواهیم داشت لازم است که از زبان های همخانواده فارسی در اطراف کشور ایران وام گرفته و به ظرفیت این زبان بیفزاییم.

*ضرورت توجه به میراث کهن فردوسی

حسین انتظامی قائم مقام وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی هم در این مراسم گفت: اگر نسبت به میراث کهن فردوسی بزرگ یعنی شاهنامه در تندباد حوادث امروز بی اهمیت باشیم این بی توجهی امنیت و هویت ما را به مخاطره می اندازد.

وی افزود: روز بزرگداشت فردوسی به نام روز پاسداشت زبان و ادب فارسی هم نامگذاری شده است و زبان و خط فارسی برای ایرانیان جنبه هویت بخش و امنیت آفرین دارد و این مهم، وظیفه نهادهای علمی و تربیتی را برای حفظ میراث کهن ایرانی یعنی شاهنامه دوچندان می کند.

انتظامی گفت: متأسفانه اصالت خط و زبان فارسی گاه نادیده گرفته می شود و این موضوع خطرناک است.

وی با اشاره به نگاه اسطوره ای فردوسی افزود: اگر فردوسی نبود، ایرانیان اسطوره ای نداشتند و امروز که ملت ایران در معرض تهدیدهای نامربوط قرار گرفته است بازگشت به روحیه حماسی این ملت که در شاهنامه فردوسی متبلور است ضروری به نظر می رسد .هر چه در تولید آثار فرهنگی تاسی بیشتری به شاهنامه داشته باشیم آن آثار فاخرتر خواهند شد.

مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی هم در این مراسم با تاکید بر پاسداشت زبان فارسی در روز بزرگداشت فردوسی گفت: اکنون نیازمند شاعران حکیمی مانند فردوسی و توسعه زبان فارسی هستیم.

جعفر مروارید افزود: شاهنامه به خوبی هارمونی متناسب عزت در کنار حکمت و غیرت در کنار اخلاق را به وجود آورده است و از شادمانی و سوگواری ایرانیان با هم سخن به میان می آورد.

وی اظهار داشت: از آنجا که در شرایط فعلی نیازمند اخلاق حکیمانه در عرصه فردی، خانواده و سیاست و جامعه هستیم، بازخوانی شاهنامه و تبیین آن ضروری به نظر می رسد زیرا این کتاب ارزشمند هویت ایرانی – اسلامی ماست.

مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی با تاکید بر این که شاهنامه زبان فارسی را حفظ و احیا کرده است، ادامه داد: شاهنامه گفتمان سازی بین فرهنگی و بین ادیانی را به ما می آموزد و امروز نیازمند همین گفتمان سازی در عرصه های مذکور هستیم .

در ادامه این مراسم معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار خراسان رضوی گفت: شاهنامه بزرگترین هدیه ای است که در اختیار ایران و ایرانی قرار دارد و در واقع این کتاب، میراث بزرگ بشری است.

حسن جعفری افزود: تاکنون در حوزه ترویج ویژگی های دفاع از وطن، پاسداشت ارزش های دینی و هویت ملی – مذهبی فردوسی تلاش زیادی در کشور انجام شده و از آنجا که شاهنامه متعلق به ادبیات جهان است بارها به زبان های زنده دنیا ترجمه شده است .

در پایان این مراسم از کتاب «شاهنامه ابراهیم سلطان»ترجمه «اکرم احمدی توانا» و تابلو خوشنویسی «گنج خرد» رونمایی شد.

Email this page

نسخه مناسب چاپ