ایران آبان‌ماه به اتحادیه اقتصادی اوراسیا می‌پیوندد ‏
 

یزد- خبرنگار اطلاعات:وزیر نیروگفت: الحاق جمهوری اسلامی ایران به اتحادیه اقتصادی اوراسیا، فرصت ارزشمندی برای کل کشور است.

دکتررضا اردکانیان در نشست ستاد راهبری و مدیریت اقتصاد مقاومتی استان یزد گفت: اتحادیه اقتصادی اوراسیا بازار ۲۰۰ میلیون نفری است و ۸۴۰ قلم کالا بین ایران و کشورهای عضو این اتحادیه مشمول معافیت‌های تعرفه‌ای می‌شود. ‏

وی با اشاره به اینکه از هفته اول آبان امسال این موافقت نامه اجرایی خواهد شد، افزود: در استان‌هایی مانند یزد که ظرفیت‌های خوبی برای صادرات دارند، می‌توان از این فرصت برای اشتغالزایی استفاده کرد.‏وزیر نیرو با اشاره به نرخ ۱۲ و هشت دهم درصدی بیکاری در استان یزد گفت: نرخ بیکاری در استان یزد با توجه به ظرفیت‌های این استان نرخ بالایی است که زیبنده استان یزد نیست و سعی خواهیم کرد در برنامه ۲ ساله‌ به سمت تک رقمی شدن نرخ بیکاری در استان یزد برویم.

اردکانیان گفت: اگر به هدف خود در زمینه تک رقمی شدن نرخ بیکاری در استان یزد نرسیدیم، باید بگوییم که در ایفای مسئولیتی که به عهده ام گذاشته?اند، موفق نبوده ام. ‏وی افزود: ۳۴ طرح اقتصاد مقاومتی استان یزد پیشرفت حدود ۴۰ درصدی دارد و برای تکمیل آن‌ها به حدود ۴۵۰۰ میلیارد تومان منابع نیاز است و با تکمیل این طرح‌ها شاهد اشتغالزایی ۱۰ هزار نفری دراستان خواهیم بود. ضمن آن‌که طرح‌های تامین آب استان برای بلند مدت به شکل‌های مختلف مانند اصلاح مصرف، تعادل بخشی سفره‌های آب زیرزمینی و طرح‌های تامین از خارج استان، اجرایی خواهد شد.اردکانیان تاکید کرد: هم مردم و هم سرمایه‌گذاران اطمینان داشته باشند که تامین آب و انرژی مورد نیاز برای بخش‌های صنعت، خدمات، آب و شرب در برنامه‌های وزارت نیرو است.

وزیر نیرو به وجود ۴۰۰ هزار کولر آبی در استان یزد اشاره کرد و گفت: با توجه به شرایط کم آبی استان، این کولر‌ها باید به کولر‌های گازی بدل شوند.

*۸ر۶ میلیون روستایی در ایران به آب سالم دسترسی دارند

وزیر نیرو در آیین بهره برداری از مجتمع آبرسانی روستای «تنگچنار» شهرستان مهریز گفت: اکنون ۶ میلیون و ۸۰۰ هزار نفر از جمعیت روستایی کشور به آب سالم و بهداشتی دسترسی دارند که بر اساس برنامه‌ریزی‌های انجام شده این تعداد تا پایان کار دولت دوازدهم به ۱۰ میلیون نفر افزایش می‌یابد.

اردکانیان افزود: سالانه یک هزار و ۵۰۰ روستا در کشور به شبکه آب سالم و پایدار وصل می‌شود که آبرسانی به این تعداد روستا با توجه به محدودیت‌های منابع مالی از لحاظ اقتصادی موضوع بسیار مهمی به حساب می‌آید. ‏وزیر نیرو اظهارداشت: از نیمه دوم سال۱۳۹۴ تاکنون جمعیت ۱۰ هزار و ۲۰۰ روستای کشور به شبکه‌های آب سالم و پایدار دسترسی پیدا کرده‌اند و برای این کار با تلاش‌های شبانه روزی، افزون بر ۵ هزار میلیارد تومان در نقاط مختلف کشور هزینه شده است.

*افتتاح نیروگاه خورشیدی ۱۰ مگاواتی فهرج یزد ‏

نیروگاه خورشیدی۱۰ مگاواتی روستای فهرج شهرستان یزد با حضوروزیر نیرو، استاندار و شماری از مدیران صنعت آب و برق استان یزد و مردم منطقه افتتاح شد.‏

این نیروگاه خورشیدی با سرمایه‌گذاری بخش خصوصی و با صرف ۶۰۰ میلیارد ریال هزینه به مدت ۲ سال در زمینی به مساحت۲۰ هکتار احداث شده و به بهره‌برداری رسیده است. ‏

*افتتاح ۳۴ طرح صنعت آب و برق ‏

‏۳۴ طرح تامین آب و برق با حضور وزیر نیرو در استان یزد به بهره‌برداری رسید.اردکانیان از طریق ویدئو کنفرانس و به صورت همزمان۲۰ طرح برق‌رسانی و تامین روشنایی را در شهرستان‌های میبد، تفت، ابرکوه، بهاباد، خاتم، اردکان، بافق و یزد و همچنین

۳ طرح شبکه انتقال و فوق توزیع استان یزد و همچنین ۵ سامانه نوین گندزدایی آب آشامیدنی را به‌صورت همزمان در شهرستان‌های یزد، اردکان، خاتم، ابرکوه و بخش زارچ افتتاح کرد.

این سامانه‌ها با ظرفیت ۲ هزار و ۱۴۰ لیتر در ثانیه احداث شده و هدف از آن غیر فعال سازی تمامی ارگانیسم‌های

مضر، تشکیل‌نشدن ترکیبات مضر و جلوگیری از ایجاد آلودگی‌های احتمالی در شبکه‌های فرسوده یا آسیب دیده است.

Email this page

نسخه مناسب چاپ