بازگشت شورای فنی به کشتی وباز آفرینی دغدغه‌های فراموش شده ‌
 

قاسم کیانی ـ بنی تمیم سرپرستی‌اش در فدراسیون کشتی تمام شد و کنار رفت تا بتواند در انتخابات ریاست فدراسیون، داوطلب شود و بهروز نعمتی به عنوان سرپرست جدید منصوب شد تا در اولین اقدام، شورای فنی را به کشتی بازگرداند.

شورای فنی جمعی از بزرگان کشتی آزاد و فرنگی شدند که در زمان رسول خادم صاحب جایگاهی تعیین‌کننده بودند اما با آمدن بنی‌تمیم، بسیار کمرنگ شده و خیلی زود از گردونه کنار رفتند. فلسفه تشکیل کمیته فنی، استفاده از نظرات پیشکسوتان اهل فن و باسابقه در کشتی بود بخصوص در امور تیمهای ملی. موضوعی که اما بعضی از مربیان با این ماجرا موافق نبودند بخصوص از وجه نظارت شورای فنی در امور تیم‌های ملی. اموری که مهمترین قسمت آن به انتخاب ملی‌پوشان مربوط می‌شد و از زمانی‌که بحث مسابقات انتخابی تیم ملی مطرح شد هر از گاهی با یک بام و دو هوا مواجه شده و همواره بحث موافقان و مخالفان مسابقات انتخابی باز می‌ماند. با این وجود انتخاب ملی‌پوشان از کانال مسابقات انتخابی تیم ملی بطور تمام‌ و کمال، اجرا نمی‌شد و همواره بودند کشتی‌گیرانی که به تیم‌ملی راه می‌یافتند در حالیکه این پروسه را طی نکرده بودند. اصولاً وظیفه شورای فنی کشتی آزاد و فرنگی با مأموریت تعریف شده برای آنان، در چارچوب کمک به مربیان به انتخاب بهترین نفرات برای تیم ملی مرتبط می‌شود به این صورت که مربیان، کشتی‌گیران مورد نظر خود را معرفی کرده و سپس با نظرات شورای فنی، تیمهای ملی انتخاب می‌شوند.

ماجرایی که قاعدتاً می‌تواند استقلال مربیان را تا حدودی تحت‌الشعاع قرار دهد حتی اگر کمترین تغییرات توسط شورای فنی در ترکیب مورد نظر سرمربی، اتفاق بیفتد.

با این وصف وقتی قاعده‌ای پذیرفته شد، همه کسانی که دراین چارچوب قرار می‌‌گیرند و همه افرادی که مسئولیت می‌پذیرند باید تابع آن قاعده باشند حتی اگر موافق آن نباشند. از طرف دیگر هیچکس نیست که بتواند منکر کمک‌هایی بشود که اعضای شورای فنی با کوله‌باری از تجربه می‌توانند برای کشتی داشته باشند.

با این احوال می‌ماند یک شبهه و آن اینکه با سر کارآمدن بنی‌تمیم به عنوان سرپرست فدراسیون کشتی سرمربیان تیمهای ملی کشتی آزاد و فرنگی معرفی شده و کار را آغاز کردند آن هم وقتی که شورای فنی مثل گذشته مسئولیت نداشت. مربیان تیمهای ملی در مسابقاتی هم که داشتند به نتایج خیره‌کننده‌ای دست یافتند و کار را نیز طبق برنامه‌های مدنظر خود، ادامه می‌دهند. حال این سؤال پیش می‌آید که با ورود شورای فنی به درخواست بهروز نعمتی سرپرست فدراسیون کشتی و طرح بحث نظارت این شورا بر تیمهای ملی، آیا سرمربیان تیمهای ملی، با این ماجرا کنار می‌آیند؟ آیا اصولاً آنها قبول می‌کنند که از امروز نظرات خود را بر تیمهای ملی در شورای فنی مطرح کرده و نهایتاً‌ با همفکری آنان، کشتی‌گیران تیمهای ملی را انتخاب کنند یا معتقدند ملی‌پوشان از صفر تا صد باید توسط مربیان، انتخاب شوند؟

اینجاست که می‌رسیم به نکته‌ای که پیش از این بارها توسط اعضای خانواده کشتی، جمع فدراسیون و حتی سرمربیان تیمهای ملی مطرح شد یعنی سروسامان دادن اوضاع برای انتخاب سریع رئیس فدراسیون تا با آمدن رئیس و تفکراتش، هر کس تکلیف خود را بداند. وقتی یک سرپرست اعتقادی به شورای فنی ندارد و‌ آن دیگری به محض اینکه می‌آید اولین اقدام دعوت از اعضای شورا و مشورت کردن با آنان و یاد‌آوری شرح وظایف آنان است آن هم فقط در مدت کمی بیشتر از شش ماه، تکلیف چه می‌شود؟ از طرفی جایگاه و اعتبار مو سپید‌کرده‌های کشتی با عقبه‌ای پربار و قابل احترام در پروسه‌ای این چنین متغیر، آیا خدشه‌دار نمی‌شود؟ گروهی که در عرض ۶ ماه یک بار رفته‌اند و امروز بازگشته‌اند و البته معلوم نیست با آمدن رئیس جدید، تکلیف آنان چه باشد! مشخص نیست که می‌مانند یا می‌روند؟

بازگشت دوباره شورای فنی در کشتی با آ‌مدن بهروز نعمتی نه تنها تأییدی مؤکد شد بر توصیه دقیق و درست اهالی خانواده و اعضای مجمع کشتی و مربیان برای انتخابات سریعتر ریاست این فدراسیون در راستای برنامه‌ریزی بدون تغییر برای المپیک ۲۰۲۰ توکیو، از طرفی دغدغه‌هایی را می‌تواند برای مربیان تیم‌های ملی که در همین مدت اندک به بهترین نتایج رسیده‌‌اند، ایجاد کند که در ادامه پروسه پیش‌رو شاید استقلال لازم را برای انتخاب ملی‌پوشان در همین مدت زمان موقت سرپرستی بهروز نعمتی در فدراسیون کشتی، نداشته باشند و دغدغه‌ای مضاعف مبنی بر اینکه اصولاً رئیس جدید که بیاید در این راستا چه نظری خواهد داشت! دلواپسی‌هایی که هر چقدر تمرکز مربیان تیمهای ملی را بیشتر به خود مشغول کند، ضرر آن به نتایج کشتی در میادین مختلف باز خواهد گشت. حال باید منتظر واکنش‌های مربیان تیمهای ملی به این ماجرا، ماند.

با این وجود اگر چه ثبت‌نام از کاندیداهای ریاست فدراسیون کشتی ۲۸ اسفندماه به پایان رسیده اما هنوز هیچ کد مثبتی وجود ندارد تا نشان دهد این انتخابات به این زودی‌ها انجام شود و جواب وزارت ورزش هم عدم وصول استعلامات لازم از سوی مقامات ذیربط در مورد کاندیداهای فدراسیونهای المپیکی چون کشتی و وزنه‌برداری است که به محض وصول این استعلامات، در اولین فرصت مقدمات کار برای انتخابات فراهم خواهد شد یعنی همان «در اسرع وقت» امروز به «اولین فرصت» تغییر پیدا کرده است.

پس از کناره‌گیری رسول خادم از فدراسیون کشتی و قول‌های داورزنی معاون ورزش قهرمانی و حرفه‌ای وزارت ورزش مبنی بر برگزاری انتخابات ریاست این فدراسیون در اسرع‌وقت، همه امیدوار بودند با توجه به شرایط ویژه کشتی این قول خیلی زود عملی شود اما پس از آن انتخابات برخی از فدراسیونهای دیگر که از نظر اهمیت در ردیف کشتی قرار نمی‌گیرند برگزار شد در حالی که قولی هم برای برگزاری ریاست آنان در اسرع وقت، داده نشده بود.

سرگردانی کشتی اندرخم کوچه انتخابات رئیس با روی‌کار‌آمدن سرپرست جدید، بدون‌شک بیش از هر موردی، عملکرد مربیان تیمهای ملی و ملی‌پوشان کشتی را تحت الشعاع قرار می دهد چون تکلیف قطعی خود را در کوتاه‌مدت و میان‌مدت، نمی‌دانند. فرصتی که تا المپیک ۲۰۲۰ وجود دارد و به این ترتیب، باگذشت هر روز با ارزش، بیشتر هدر می‌رود!

جوادی: تیم‌ملی با همفکری شورا انتخاب می‌شود

عضو شورای فنی کشتی آزاد با بیان اینکه این شورا کار خود را با درخواست سرپرست فدراسیون از سر گرفته است، گفت: هدف ما کمک به سرمربی تیم ملی است.

ابراهیم جوادی در گفتگو با ایسنا، درباره دعوت سرپرست فدراسیون کشتی از اعضای شورای فنی کشتی آزاد و درخواست وی برای آغاز فعالیت این شورا برای نظارت بر تیم‌های ملی، اظهار کرد: بدنبال دعوت سرپرست فدراسیون کشتی، جلسه‌ای را با حضور ? عضو شورا و بهروز نعمتی در فدراسیون کشتی برگزار کردیم. با توجه به اینکه هدف همه ما کمک به کشتی آزاد ایران و کسب موفقیت‌های بیشتر است،خوشبختانه صحبت‌های بسیار خوبی در این جلسه مطرح شد و می‌توانیم با تعامل خوب برنامه‌ها را پیگیری کنیم.عضو شورای فنی کشتی آزاد افزود: نعمتی در این جلسه عنوان کرد به شورای فنی اعتقاد دارد چرا که شورای فنی با بهره گیری از بزرگان کشتی می‌تواند کمک زیادی به تیم‌های ملی داشته باشد. ما نیز مباحثی را در خصوص کشتی آزاد و تیم‌های ملی مطرح کردیم و بنا شد شورای فنی با هدف کمک به تیم‌های ملی کار خود را آغاز کند.

وی درباره شرح وظایف این شورا و میزان تاثیرگذاری آن در انتخاب تیم‌های ملی نیز گفت: انتخاب نفرات بر اساس نظر سرمربی تیم ملی و اعضای شورای فنی خواهد بود، به این صورت که سرمربی لیست نفراتش را به این شورا می‌دهد و سپس در شورا بحث و بررسی خواهد شد و در نهایت با همفکری ترکیب نفرات انتخاب می‌شود. هدف اعضای شورای فنی کمک به سرمربی تیم ملی است تا بهترین نفرات را انتخاب کند و بحث نظارت بر سرمربی مطرح نیست.

جوادی در ادامه در پاسخ به این سوال که آیا انتخاب نفرات بر اساس برگزاری انتخابی تیم ملی خواهد بود یا خیر، گفت: اتفاقاً با سرپرست فدراسیون در این خصوص صحبت داشتیم و گفتیم فدراسیون قبلی برای ایستادن به پای فرآیند انتخابی خیلی هزینه داد تا کشتی‌گیران بر اساس سلایق شخصی انتخاب نشوند. شرکت در رقابت‌های انتخابی یک اصل خواهد بود، حال ممکن است سرمربی صلاح ببیند نفر دوم و یا حتی سوم را انتخاب کند، کما اینکه در دروه‌های گذشته نیز بودند نفراتی که در انتخابی قهرمان می‌شدند اما بدلیل ضعف در رویدادهای خارجی به این مسابقات نمی‌رفتند، مثل محمدجواد ابراهیمی که در انتخابی علیرضا کریمی را شکست می‌داد اما چون در مسابقات خارجی نتوانست اعتماد کادر فنی را جلب کند کریمی در بیشتر مواقع انتخاب می‌شد که نتایج خوبی هم گرفت.

Email this page

نسخه مناسب چاپ