بروجردی: آرشیو ملی هنر ایران بهمن‌ماه به بهره‌برداری خواهد رسید
 

رئیس سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران با اشاره به اینکه تلاش کرده‌ایم از همه فیلم‌ها و مواد تصویری مستند، بانکی درست کنیم، گفت: این بانک به نام آرشیو ملی هنر در شیراز تأسیس شده و تا بهمن ماه به بهره‌برداری کامل خواهد رسید.

به گزارش روابط عمومی سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران، اشرف بروجردی در آیین اختتامیه یازدهمین جشن مستقل سینمای مستند ایران اظهار داشت: سینمای مستند چون بی‌واسطه با مردم جامعه‌ در ارتباط است، سینمایی اصیل و ماندگار ا‌ست و مستند سازان رمز شکار واقعیت و سازندگان اندیشه و باور جامعه هستند.

معتقدم سینمای مستند می‌تواند با چشم حقیقت بینش تکیه‌گاه اصلی سینمای خلاق و پویای هر کشوری باشد و همه ما با هم باید به پیشواز این سینمای اصیل و راستین برویم.

وی با اشاره به اینکه همواره عنوان می‌شود که سینمای مستند سینمای مهجور است، گفت: همانطور که می‌دانید اولین فیلمی که در ایران توسط مظفرالدین شاه ساخته شد، اثری مستند بود بنابراین تعهد مستندسازان به آگاهی بخشی و تولید اسناد از واقعیت‌های جامعه و گنجینه و ذخیره این سرزمین است.

سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران در طرح ایجاد آرشیو ملی هنر ایران بخشی را به فیلم مستند اختصاص داده است چرا که در روزگار ما اسناد فقط نسخه خطی، احکام و توافقنامه‌های کاغذی نیستند و فیلم مستند بخش انکارناپذیر از فرهنگ ایران زمین را روایت می‌کند.

رئیس سازمان اسناد و کتابخانه ملی افزود: مستند بخشی از حافظه این سرزمین است و آیندگان دستاوردهای خود را در دل همین مستندها جستجو خواهند کرد، بنابراین دستاورد مستندسازان را در اظهار نظر کوتاه نمی‌شود اجر نهاد.

بروجردی با اشاره به اینکه سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران تلاش کرده از همه فیلم‌ها و مواد تصویری مستند، بانکی درست کند، گفت: این بانک به نام آرشیو ملی هنر در شیراز تأسیس شده است و با تلاش‌های همکاران ما در سازمان اسناد مرکز شیراز، این بانک در بهمن ماه امسال به بهره‌برداری خواهد رسید تا مورد استفاده تمامی علاقمندان به این آثار قرار گیرد.

وی یادآوری کرد: در همین محل سازمان اسناد و کتابخانه ملی نیز اسنادی از ۸۰ سال پیش در حال نگهداری هستند و با راه اندازی بانک فیلم مستند، اسناد بیشتر مهم‌تری را نیز در اختیار علاقمندان و پژوهشگران این حوزه قرار خواهیم داد.

Email this page

نسخه مناسب چاپ