راهبرد رونق تولید مشکلات ارز و معیشت را حل می‌ کند
معاون وزیر اقتصاد با بیان اینکه پیاده‌سازی راهبرد رونق تولید، مشکلات مربوط به نرخ ارز و معیشت مردم را مرتفع می‌کند، گفت: به‌ دلیل سرعت بالای تحولات بایستی از سیاست های اقتضایی برای عبور از چالش های امروز استفاده کرد.

محمد علی دهقان دهنوی در گفتگو با تسنیم گفت: اگر می‌خواستیم یک نسخه برای همه چالش های اقتصادی کشور از جمله رکود، کاهش سطح تولید، تورم و… ارائه کنیم، حتماً آن سیاست و راهبرد رونق تولید است؛ بر این اساس بایستی تمرکز جدی روی این بحث گذاشته شود.

وی ادامه داد: باید توجه کرد که بانک های توسعه‌ای یکی از ابزارهای مؤثر برای تحقق رونق تولید هستند و حتماً باید از ظرفیت آنها در طراحی سیاست نهایی رونق تولید در اقتصاد کشور استفاده کرد.

دهقان دهنوی در پاسخ به این سؤال که اخیراً مباحثی در باره تأسیس بانک مرکزی توسعه‌ای مطرح شده است، گفت: تصور نمی‌کنم ساختار بانک مرکزی به آن اجازه دهد که به‌عنوان بانک توسعه‌ای فعالیت کند. در این زمینه بهتر است الگوی بهره‌برداری از پنج بانک توسعه‌ای کشور بازطراحی شود، این موضوع همان ساختار گمشده اقتصاد است.وی با بیان اینکه استفاده از ابزار مالیاتی فقط به تصمیم مدیران ارشد کشور و سران قوا ارتباط ندارد بلکه باید دیتا و زیرساخت آماده باشد، گفت: بایستی یک سیستم اطلاعاتی کامل در اختیار داشت و از طرفی بایستی تمامی فعالیت های اقتصادی به دولت اظهار شود. همچنین فعالیت های اقتصاد زیرزمینی بایستی شناسایی شود که به هر حال این موارد زمان‌بر است؛ با وجود این، از ابزار مالیاتی در کوتاه‌مدت هم می‌شود استفاده کرد.

Email this page

نسخه مناسب چاپ