رونمایی از نسخ نفیس شاهنامه در گنجینه آستان قدس رضوی
 

مشهد- خبرنگار اطلاعات: نسخ خطی و مصور شاهنامه در موزه قرآن حرم مطهر رضوی رونمایی شد.

در مراسمی با حضور جمعی از چهره های فرهنگی داخلی و بین المللی، از شش نسخه خطی و سه نسخه چاپ سنگی مصور از شاهنامه فردوسی در موزه قرآن حرم مطهر رضوی رونمایی شد.

رئیس سازمان کتابخانه ها، موزه ها و مرکز اسناد آستان قدس رضوی در این مراسم گفت: ۵۱ نسخه خطی و چاپ سنگی نفیس از شاهنامه حکیم ابوالقاسم فردوسی در کتابخانه و موزه آستان قدس رضوی محفوظ است که برخی از آنها مصور طرح های مینیاتوری است.

حجت الاسلام سید جلال حسینی افزود: آستان قدس رضوی به لحاظ برخورداری از تعداد نسخ خطی شاهنامه رتبه نخست را در کشور دارد.

وی گفت: نخستین لقبی که به فردوسی بزرگ نسبت دادند حکیم است و حکمت فردوسی، حکمت توحیدی، اعتماد به خدا، توکل و مجاهدت در راه حق و منبعث از عمیق ترین آموزه های دینی و اسلامی ماست لذا آنچه تاکنون درباب معرفی شاهنامه انجام گرفته کافی نیست .

رئیس سازمان کتابخانه ها، موزه?ها و مرکز اسناد آستان قدس رضوی گفت: باید شاهنامه به عنوان غنی ترین منبع هویتی ایرانیان در سطوح آموزش عالی مورد بررسی قرار گیرد زیرا این کتاب زمینه ساز هویت ایرانی و متن پرمحتوایی از حکمت دینی است. حسینی افزود: محققان و پژوهشگران ۱۵ کشور در این مراسم حضور دارند و حضور آنان تلاشی برای شناساندن وجود نسخه?های نفیس از شاهنامه زیر پرچم حضرت رضا (ع) به دنیاست.

وی ادامه داد: معتقدیم که هر کتابخانه از مجموعه کتابخانه های آستان قدس رضوی باید در اختیار یکی از پژوهشگران دنیا باشد لذا آی پی دسترسی به منابع مطالعاتی این کتابخانه ها را از طریق فضای مجازی در اختیار همه پژوهشگران در سراسر دنیا قرار می دهیم.

استاد دانشگاه و فردوسی شناس برجسته خراسان هم در این مراسم گفت: بهترین نسخ خطی و چاپ سنگی از قرآن و شاهنامه فردوسی در گنجینه آستان قدس رضوی وجود دارد و قرار گرفتن این دو کتاب در کنار هم پیوند خجسته ای است که در آن زبان فارسی با تشیع گره می خورد.

محمد جعفر یاحقی افزود: شاهنامه فردوسی تبلوری از پیوند تشیع و زبان فارسی است، فردوسی مسلمان بود و ایران اسلامی را در شاهنامه به تصویر کشید به طوری که تعالیم اسلامی در این کتاب حماسی تجلی یافته است.

وی تاکید کرد: نخستین متون مدون فارسی در ایران زمین مربوط به ترجمه های قرآن کریم است که نشان از قدمت پیوند بین زبان فارسی و دین اسلام دارد و همان طور که قرآن، سراسر هنر خداوندی است، شاهنامه به عنوان غنی ترین گنجینه زبان فارسی سراسر هنر و شگفتی است.

Email this page

نسخه مناسب چاپ