سکوهای نفتی کویت پس از انفجارهای «فجیره» چهره امنیتی به خود گرفت
سرویس خارجی : وقوع انفجارها و حملات علیه کشتی ها و نفتکش های عربستان و امارات در سواحل «فجیره»، نگرانی عمیق مقامات کویتی از هدف قرار گرفتن تاسیسات نفتی این کشور را به دنبال آورده است و به همین دلیل تدابیر گسترده امنیتی در اطراف این مناطق برقرار شد.بعد از هشدار امیر کویت به نیروهای گارد ملی این کشور در پی تحولات اخیر منطقه، رسانه‌های کویتی از آماده‌باش امنیتی بی‌سابقه به ویژه در اطراف تأسیسات و سکوهای نفتی در آب‌های منطقه‌ای این کشور خبر دادند.روزنامه «القبس» کویت به نقل از منابع آگاه اعلام کرد: گارد ساحلی کویت برای حمایت از آب‌های منطقه‌ای در برابر هرگونه تجاوزاتی در آماده باش است و در سایه تحولات اخیر ، این نیروها تدابیر امنیتی شدیدی را اتخاذ کرده و گشت‌های آن‌ها در مناطق مختلف مستقر شده‌اند.این منابع تأکید کردند که مأموریت گارد ملی درباره حمایت از تأسیسات نفتی در راستای طرح وزارت کشور برای حمایت از تأسیسات حیاتی در برابر هرگونه تجاوز یا طرح تروریستی است. به گفته آنان، گارد ملی کویت همچنین به یک مرکز و سیستم‌های پیشرفته دفاعی و فناوری جهانی برای رصد و کنترل دریایی مجهز شده است.

روزنامه الرأی کویت نیز به نقل از منابعی اعلام کرد که نفتکش‌ها آمادگی امنیتی خود را افزایش داده‌اند و روند حرکت آن‌ها به صورت دقیق پیگیری می‌شود. به گزارش این روزنامه، «هاشم هاشم»، رئیس اجرایی شرکت نفت کویت نیز بر پیگیری تمامی تحولات و آماده‌باش و تلاش و پیگیری مستمر حرکت نفتکش‌ها تأکید کرده است. پیشتر، «صباح الاحمد الجابر الصباح» امیر کویت در نشست با فرماندهان و افسران بلند پایه ارتش ، خواستار آماده‌باش نیروهای مسلح این کشور شده بود. در همین حال، سفیر آمریکا در ریاض خواستار پاسخ فوری به حملات و عملیات خرابکارانه اخیر علیه چند کشتی در بندر «الفجیره» امارات شد. «جان ابی زید»گفت: واشنگتن باید پس از مشخص شدن عامل حمله به نفتکش‌ها در بندر الفجیره امارات، پاسخ منطقی به این حملات دهد‌. وی‌ در عین حال تاکید کرد که این پاسخ نباید به جنگ ختم شود. او افزود: ما نیازمند تحقیقات کامل هستیم تا متوجه شویم که چه اتفاقی و چرا روی داده است و پس از انجام تحقیقات ، پاسخ منطقی و البته نه در حد جنگ به این حملات خواهیم داد. سفیر آمریکا در ریاض ادامه داد: این به سود آمریکا، ایران و عربستان نیست که در منطقه درگیری شکل بگیرد.کابینه عربستان سعودی نیز در بیانیه‌ای بروز حادثه برای نفت‌کش‌های این کشور در نزدیکی آب‌های سرزمینی امارات را حمله تروریستی توصیف کرد. همزمان، یک مسئول اماراتی از حضور چهار کشور عربستان،‌آمریکا،فرانسه و نروژ در تحقیق حادثه «فجیره» خبر داد. در چنین شرایطی، سازمان ملل با صدور بیانیه‌ای از تمامی طرف‌ها خواست تا از هرگونه اقدامی که تنش در منطقه خلیج فارس را تشدید می‌کند، اجتناب ورزند. در این حال، نشریه «هیل» در گزارشی تاکید کرد: هرگونه تنش شدید و درگیری میان تهران و ریاض، چشم انداز ۲۰۳۰

«بن سلمان» را از‌ بین خواهد برد.

در خبر دیگری،سازمان عفو بین‌الملل از استمرار رویکرد دولت عربستان در بازداشت منتقدان مسالمت‌آمیز خود انتقاد کرد. این سازمان همچنین از قصد مسئولان عربستان برای اجرای حکم جدید اعدام شمار دیگری از فعالان حقوقی و علمای دینی بازداشت شده در این کشور در آینده ای نزدیک خبر داد و خواستار توقف صدور این احکام شد.

Email this page

نسخه مناسب چاپ