کوتاه از سراسر جهان
 

نعیم قاسم: آمریکا حامیان مالی منطقه ای خود را رها می کند

ایرنا: شیخ نعیم قاسم معاون دبیرکل حزب الله لبنان گفت: آمریکا دیر یا زود کشورهای وابسته به خود بویژه کشورهای عربی خلیج فارس را که حامیان مالی واشنگتن هستند، رها خواهد کرد. وی با بیان اینکه همانگونه که آمریکا داعش را زمانی کنار گذاشت، کشورهای وابسته به آمریکا و حامیان مالی این کشور در منطقه بویژه کشورهای عرب حاشیه خلیج فارس نیز از این امر مستثنی نیستند و بزودی واشنگتن آنان را نیز رها می کند. وی تاکید کرد: تهدید و ارعاب برای کسانی که از حقوقشان دست نمی کشند و به سرزمین و استقلالشان متعهد و برای تحقق اهدافشان، آماده جانفشانی هستند کارساز نیست.

دید‌بان حقوق بشر: عربستان در اعطای تابعیت، از ایران الگو بگیرد

تسنیم: سازمان دیدبان حقوق بشر اعلام کرد که عربستان و سایر کشورهای خاورمیانه باید در زمینه اعطای تابعیت به افرادی که مادر ایرانی دارند از ایران الگوبرداری کنند. دیدبان حقوق بشر اعلام کرد این خبر مهمی است که ایران به زنان اجازه می دهد برای فرزندان غیر ایرانی خود تابعیت بگیرند و امیدواریم سایر کشورهای خاورمیانه و شمال آفریقا نیز تصمیم مشابه مجلس ایران بگیرند. دیدبان حقوق بشر پیش از رژیم سعودی را بدترین کشور جهان در زمینه حقوق بشر معرفی کرده بود.

تصادف اعضای کاروان اسکورت ترامپ

فارس: منابع خبری از تصادف چهار موتورسوار در کاروان اسکورت «دونالد ترامپ»، رئیس‌جمهوری آمریکا خبر دادند. روزنامه «یواس‌ای‌ تودی» به نقل از خبرنگاران همراه ترامپ نوشت: چهار نفر از موتورسواران این کاروان بعد از خروج از فرودگاه بین‌المللی شنلت واقع در شهر «لیک چارلز» در ایالت لوئیزیانا دچار سانحه شدند. کاخ سفید گفته هیچکدام از مصدومان جراحت جدی نداشته‌اند. کاروان ترامپ بعد از این حادثه به حرکت خود ادامه داد.

«ترزا می» برای چهارمین بار برگزیت را به رای می‌گذارد

فارس: نخست‌وزیر بریتانیا قصد دارد همچنان در قدرت باقی بماند تا بتواند برای چهارمین بار طرح مورد‌نظر برای خروج کشورش از اتحادیه اروپا را در مجلس عوام انگلیس به رای بگذارد. «ترزا می» تلاش کرده استعفای خود را به مدت سه‌ماه به تعویق بیاندازد. وی گفته اگر تا پایان ماه جولای در سمت خود فعالیت داشته باشد می‌تواند توافق برگزیت (خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا) را اجرایی کند. در صورت تحقق چنین فرایندی، این چهارمین بار خواهد بود که وی توافق برگزیت را به رای می‌گذارد.

سازمان ملل: مسلمانان روهینگیا در آستانه مرگ هستند

ایسنا: یک مقام سازمان ملل از دولت میانمار خواست به امدادرسانان اجازه دسترسی به ایالت مسلمان نشین راخین بدهد تا کمک‌ها به این ایالت ارسال شود. اورسولا مولر، دستیار دبیر کل سازمان ملل در امور بشر دوستانه اعلام کرد مقامات میانمار درخواستهای او برای دیدار با مسلمانان روهینگیا را رد کردند. وی بعد از پایان سفر شش روزه‌اش به میانمار گفت: ما به یک دسترسی مستمر به مردم نیاز داریم تا کمک‌ها ارسال شود و اگر کمک ها به مردم روهینگیا نرسد آنها می‌میرند.

Email this page

نسخه مناسب چاپ