مجموعه جهانی بیستون در ۳ مرحله ساماندهی می‌شود
 

کرمانشاه ـ خبرنگار اطلاعات: معاون برنامه‌ریزی استانداری کرمانشاه معتقد است با ساماندهی طاق بستان و مجموعه جهانی بیستون می‌توان توانایی جذب گردشگر را تا چندین برابر افزایش داد.

علی‌اصغر میرزایی این مطلب را در کارگروه گردشگری کرمانشاه اعلام کرد و افزود: جذب گردشگر و استفاده از ظرفیت جهانی بیستون، برنامه اصلی این معاونت است.

او اظهار داشت: هرچقدر که بتوانیم زمینه ورود گردشگر به استان کرمانشاه را مهیا‌تر کنیم، یقیناً در دیگر بخش‌های توسعه‌ای نیز مسیرمان هموارتر خواهد شد.

میرزایی تصویب ۵ میلیارد تومان اعتبار برای تکمیل فاز اول ساماندهی بیستون را از شاهکارهای این معاونت دانست و افزود: ۵۷۰میلیون تومان هم برای ادامه تکمیل فاز نخست ساماندهی اثر تاریخی معبد آناهیتا اختصاص یافته است.

او بر تعیین زمان دقیق ساماندهی مجموعه‌های تاریخی استان و رونق گردشگری در آن‌ها تأکید کرد و گفت: باید با تمام توان مراحل ساماندهی مجموعه‌های تاریخی ـ فرهنگی کرمانشاه انجام گیرد و شرایطی فراهم شود تا گردشگران بیشتری از این آثار دیدن کنند.

وی ادامه داد: شمار بینندگان مجموعه آثار باستانی بیستون تا ۳ سال پیش سالانه از مرز ۴۰۰ هزار گردشگر تجاوز نمی‌کرد.

علی فعله‌گری مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان کرمانشاه دیگر سخنران این مراسم بود که گفت: مجموعه آثار باستانی و گردشگری بیستون کرمانشاه در سه مرحله کوتاه مدت، میان‌مدت و بلند?مدت احیا و بازسازی خواهد شد.

وی در مورد مجموعه آثار باستانی بیستون گفت: این اثر تاریخی و منحصربه‌فرد در سال ۸۵ به عنوان هشتمین اثر کشور به ثبت جهانی رسید.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان کرمانشاه گفت: حریم محوطه بیستون ۵۰هزار هکتار است که شامل حریم ملی و جهانی می‌شود.

فعله‌گری افزود: بیش از ۱۵۰ اثر تاریخی در مجموعه باستانی بیستون شناسایی شده و تاکنون ۸۸ اثر آن به ثبت ملی رسیده است.

حسین راعی مدیر پایگاه میراث جهانی بیستون نیز گفت: طرح ساماندهی دسترسی آسان به غار شکارچیان مجموعه باستانی و تاریخی بیستون کرمانشاه اجرا خواهد شد.وی با اشاره به آخرین وضع طرح بزرگ ساماندهی بیستون گفت: حریم ملی و جهانی بیستون بیش از ۵۰ هزار هکتار است.

مدیر پایگاه میراث جهانی بیستون نیز گفت: ۱۵۰ اثر تاریخی در محوطه مجموعه جهانی بیستون شناسایی شده است که ۸۸ اثر آن تاکنون به ثبت ملی رسیده‌اند.

راعی ادامه داد: بخشی از این ۱۵۰ اثر مجموعه ثبت جهانی شده بیستون به دلایل مختلف، شرایط مناسبی ندارند و نیازمند توجه و حفاظت بیشتری است.

وی افزود: چشم‌انداز بلندمدت ساماندهی مجموعه تاریخی بیستون در قالب سه فاز اجرا می‌شود و تا سال ۱۴۰۴ به پایان خواهد رسید.

او گفت: فاز نخست این طرح بزرگ ساماندهی سال ۹۰ تا ۹۳ و به صورت کوتاه مدت تعریف شده است که برای تکمیل آن تا پایان امسال به ۵ میلیارد تومان اعتبار دیگر نیاز داریم.

راعی گفت: تهیه نقشه‌های نورپردازی، حفاظت فیزیکی، اجرای نورپردازی بر روی آثار تاریخی موجود، اجرای طرح ساماندهی دسترسی به غار شکارچیان، تکمیل و ادامه مسیر ساماندهی تملک کافه شیرزادی از جمله برنامه‌های تعریف شده در فاز نخست است که باید انجام شود.

وی یادآور شد: یکی از بزرگترین کارهای ساماندهی این مجموعه ثبت جهانی شده تملک کافه شیرزادی است که حداقل برای آن به ۳۰۰ میلیون تومان بودجه نیاز داریم.

مدیر پایگاه میراث جهانی بیستون اضافه کرد: در فازهای بعدی تملک‌های دیگری هم داریم و برای فراهم?کردن زیرساخت‌های گردشگری به تملک بخشی از اراضی منطقه نیاز داریم که حداقل ۱۰ میلیارد تومان اعتبار نیاز دارد.

راعی ادامه داد: فاز دوم ساماندهی از سال ۹۴ تا ۹۶ و میان مدت است که فعلاً حدود ۷ میلیارد تومان اعتبار برای آن برآورد شده است.

وی افزود: نوررسانی و نورپردازی به ۱۵ اثر مجموعه بیستون، لایت‌‌استوری فرهادتراش، تهیه و نصب دوربین‌های حفاظتی و دید در شب، ساماندهی اطراف رودخانه و استفاده ظرفیت آن، ساماندهی و استفاده از ظرفیت پارک جنگلی، ایجاد موزه پیش از تاریخ منطقه، ایجاد پارک مینیاتور کتیبه‌های هخامنشی، تملک زمین‌های پایین‌دستی، ایجاد بستر مناسب و معرفی دیواره‌ بیستون برای صخره‌نوردی و اجرای برنامه‌های گردشگری از برنامه‌های تعریف‌شده در فاز دوم این طرح بزرگ ساماندهی است.

Email this page

نسخه مناسب چاپ