با حضور وزرای کشور ایران وعراق به منظور تردد زوار عتبات عالیات
مرز خسروی بازگشایی شد
 

سرویس شهرستان‌ها: مرز خسروی ظهر دیروز با حضور وزرای کشور ایران وعراق به منظور تردد زوار عتبات عالیات رسماٌ بازگشایی شد.

رحمانی فضلی در مراسم بازگشایی مرز خسروی اظهار داشت: از وزیر کشور عراق و هیات همراه تشکر می‌کنیم که طبق توافق قبلی برای بازگشایی مرز خسروی به ایران تشریف آوردند.

وی افزود: امیدواریم وزارت خارجه دوکشور ایران وعراق و همه دستگاه‌های متولی بتوانیم با بازگشایی مرز خسروی خدمات مطلوبی را به زوار اربعین ارائه کنیم.وزیر کشور اضافه کرد: بازگشایی مرزخسروی برای شهرهای در مسیر تردد زوار چه در استان کرمانشاه و چه در استان دیالی عراق می‌تواند سبب رونق اقتصادی شود.رحمانی فضلی با اعلام اینکه امروز روز تاریخی است که می‌تواند در برگزاری هر چه بهتر مراسم اربعین مؤثر باشد، گفت: بار دیگر از دولت عراق برای همکاری ای که با ما برای بازگشایی مرز خسروی داشتند تشکر می‌کنیم و سلام هیات دولت و رئیس‌جمهوری اسلامی ایران را خدمت رئیس‌جمهوری، نخست وزیر و هیات دولت کشور عراق عرض می‌کنم.

وزیر کشور عراق نیزدر این مراسم گفت: ما تمهیدات لازم را برای بازگشایی مرز منذریه و خسروی در نظر گرفتیم وآسان سازی تردد زوار در این مرز در دستور کار کشور عراق قرار دارد. یاسین الیاسری افزود: نیروهای امنیتی و نظامی عراق امنیت و سلامت مسیر حرکت زوار حرم حضرت اباعبدالله حسین تا کربلا را تضمین کرده اند. وی اضافه کرد: ما خادمان زوار امام حسین (ع) هستیم و از استقبال مسئولان ایرانی سپاسگزاری می‌کنیم.مرز خسروی نزدیکترین نقطه از کشور ایران به بغداد، کربلا، کاظمین و سامراست، این مرز تا بغداد پایتخت کشور عراق ۱۹۰، نجف ۳۸۰، کربلا ۳۰۰، کاظمین ۲۰۳ و تا سامرا نیز ۳۲۶ کیلومتر فاصله دارد.ین مرز در استان کرمانشاه، به منظور تردد زائران عتبات عالیات در اربعین امسال در ساعت ۱۳ و ۱۷ دقیقه ظهر دیروز بازگشایی شد. بر این اساس، از این پس، زائران برای تشرف به عتبات عالیات می‌توانند از مرزهای مهران در ایلام، شلمچه و چزابه در خوزستان و خسروی در کرمانشاه استفاده کنند.‏

‏ *تشرف ۵۱ هزار زائر به عتبات عالیات

وزیر کشورگفت: از ابتدای محرم تا ۵محرم ۵۱ هزار زائر به عتبات عالیات مشرف شده اند.

وی افزود: این آمار نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۲۰۰ درصد رشد داشته است.رحمانی فضلی افزود: با تلاش‌ها و زحماتی که همه مسئولان بویژه استاندار کرمانشاه داشتند مقرر شده امسال از مرز خسروی تردد زوار به عتبات عالیات داشته باشیم.

او افزود: با بازگشایی مرز خسروی بر روی زوار اربعین این فرصت بسیار خوبی برای زائران خواهد بود تا با خدمات بهتری این سفر را انجام دهند.وزیر کشور گفت: اگرچه نمی‌توانیم به صورت دقیق تعداد زائران اربعین امسال را برآورد کنیم اما براساس آمارها احتمال حضور سه میلیون زائر در این مراسم را می‌توان پیش‌بینی کرد.رحمانی فضلی ظهر جمعه در جریان بازدید از مرز خسروی شهرستان قصرشیرین اضافه کرد که براساس پیش بینی استاندار کرمانشاه احتمال می‌رود حدود ۳۰۰ تا ۴۰۰ هزار نفر از زائران اربعین امسال از مرز خسروی عازم کربلا شوند.

وزیر کشور گفت: با بازگشایی مرز خسروی می‌توانیم بار دیگر مرزهای کشور را تخلیه کنیم و این مسیر برای برخی از استانها نزدیکتر است و می‌تواند برای زائران مفید واقع شود.به طور میانگین روزانه سه هزار مسافر و زائر عراقی از طریق مرز خسروی به ایران و عراق تردد می‌کنند.

۵ روز اول محرم ۱۰۷۳۹۳ نفر از مرز مهران تردد داشتند

احمدی کرمی معاون اول عمرانی استاندار و رئیس قرارگاه ویژه اربعین در مرز مهران از تردد ۱۰۷۳۹۳ زائر در ۵ روز اول محرم خبر داد و گفت: این میزان نسبت به مدت مشابه۱۱۰درصد افزایش نشان می‌دهد.وی گفت: در این مدت ۵۱۷۲۰ زائر از مرز خارج شده و ۲۴۱۱۳نفر نیز وارد کشور شدند.

وی همچنین از خروج۲۵۱۱۲زائر غیر ایرانی از مرز مهران خبرداد و گفت: ۶۴۴۸ زائر غیرایرانی نیز در این مدت به کشور وارد شده‌اند.

‏وزیر کشور: اقتصاد، پاشنه آشیل کشور است

قزوین ـ خبرنگار اطلاعات: «نسخه اقتصاد مقاومتی مبنای برنامه ریزی مدیریتی در کشور است و هر استان باید به یک پایگاه اقتصاد مقاومتی تبدیل شود.»وزیر کشور با بیان این مطلب در آیین تکریم و معارفه استانداران قدیم و جدید قزوین به شرایط اقتصاد کشور اشاره کرد و افزود: پاشنه آشیل کشور حوزه اقتصاد است به طوری که موضوع اقتصاد مقاومتی جزو مباحثی است که رهبر معظم انقلاب بر آن تاکید دارند.وی گفت: به عنوان وزیر کشور معتقدم بنا به دلایل مختلف از جمله تاریخی، ساختاری و وابستگی‌های اقتصادی و همچنین جنگ تحمیلی، مدیریت‌های ناآشنا، نا بلد و ناتوان ؛ هنوز نتوانسته‌ایم همپای موضوعات دیگر، در حوزه اقتصاد پیش رویم.

رحمانی فضلی تاکید کرد: در این باره باید اقتصاد مقاومتی را مبنا قرار دهیم و هر استان را به یک پایگاه مقاومت اقتصادی تبدیل کنیم. استان قزوین توانمندی، ظرفیت، شرایط فرصت‌ها و امکانات لازم را دارد تا در این حوزه معین استانهای دیگر باشد.وی افزود: در شرایط فعلی که تروریسم اقتصادی همه انرژی خود را برای تحمیل فشار بر ما بسیج کرده است باید با پشت سر گذاشتن موانع به همه آنها پاسخگو باشیم.

وزیر کشور در ادامه با بیان اینکه دشمن به دنبال از هم گسیختن کشور است افزود: همه مسئولان متولی مقاومت و استقامت برای رضایتمندی مردم هستند و در شرایط فعلی باید وحدت و انسجام در کشور تقویت شود.

وی بر مشارکت همه جانبه برای برگزاری انتخابات پیش رو تاکید کرد و افزود: دشمنان نظام تلاش دارند فضای انتخابات را زمینه ساز و بستر ساز تنش و اختلافات تبدیل کنند اما باید انتخابات این دوره مجلس شورای اسلامی در فضایی آرام، سالم، امن و با مشارکت بالا به یک مانور قدرت تبدیل شود.

او خطاب به مسئولان ارشد استان‌ها تاکید کرد از استانداران به عنوان مسئولان اجرایی استان‌ها انتظار دارم از تمامی ظرفیت‌های امنیتی، سیاسی و اقتصادی حوزه مدیریتی خود برای برگزاری انتخابات با شکوه استفاده کنند و همانگونه که طوفان‌های بزرگ را پشت سر گذرانده‌ایم، از این حادثه عظیم هم به خوبی عبور خواهیم کرد.حمیده زر آبادی رئیس مجمع نمایندگان استان قزوین هم در این مراسم خواستار پیگیری و بررسی مشکلات استان در زمینه برخورد با متخلفان و مبارزه با فساد، حفظ سرمایه‌های اجتماعی استان، توجه به شایسته سالاری با اولویت بهره‌مندی از مدیران بومی، توجه به وجود زنان شایسته و توانمند در حوزه مدیریتی، توجه به مساله محیط زیست، رفع مشکلات کارگری و صنعتی استان، توجه به مشکلات کشاورزی و همچنین رونق و گسترش زیر ساخت‌های فرهنگی استان قزوین شد.در این مراسم از خدمات عبدالمحمد زاهدی استاندار سابق تقدیر شد و هدایت الله جمالی پور به عنوان استاندار جدید قزوین معرفی شد.‏

Email this page

نسخه مناسب چاپ