مزایای تنوع ابزارهای تامین مالی در بازار سرمایه
 

در سال‌های اخیر تنوع ابزارهای تامین مالی در بازارسرمایه بیشتر شده است؛ با وجود اینکه هنوز حدود ۹۵ درصد از حجم تامین مالی کشور از طریق بازار پول انجام می‌شود، اما بازارسرمایه در طول ۱۰ سال اخیر با تنوعی که در ابزارهای تامین مالی داشته سعی کرده است، امکانات تامین مالی مناسبی را برای شرکت‌ها فراهم آورد.

مونا حاجی علی اصغر قائم مقام مدیرعامل شرکت مدیریت سرمایه «کیان» ضمن بیان مطلب بالا در گفتگو با پایگاه خبری بازارسرمایه (سنا)، گفت: هنوز هم زمانبر بودن تامین مالی از طریق بازار سرمایه، لزوم تامین مالی برای مبالغ بیش از ۱۰۰ میلیارد ریال و بعضا بالابودن بهای تمام شده تامین مالی از اصلی‌ترین عوامل کم اقبالی تامین مالی از طریق بازار سرمایه است.

کارشناس بازارسرمایه ادامه داد: در کنار این موضوع تنوع بخشیدن به پرتفوی تسهیلات، بلندمدت بودن تسهیلات بازار سرمایه در مقابل بازار پول، تنوع روش‌های تامین مالی از طریق بازار سرمایه از مزیت‌های تامین مالی از طریق این بازار است.

وی به روش‌های بنگاه‌های اقتصادی برای تامین مالی اشاره کرد و افزود: جدا از امکان دریافت تسهیلات از طریق بازار پول، بنگاه‌ها می‌توانند از روش‌های تامین مالی از طریق بازار سرمایه داشته باشند.

حاجی علی اصغر در ادامه به برخی از این روش‌ها اشاره کرد و گفت: انتشار «اوراق اجاره» بر اساس مبنا قرار دادن دارایی آزاد شرکت که مشخصات آن در دستورالعمل‌ مربوط به انتشار این اوراق ذکر شده است.

انتشار «اوراق مرابحه» برای تامین سرمایه در گردش شرکت‌ها با در نظر گرفتن این فرض که وجه تامین شده از این روش به ناشر اوراق پرداخت نمی‌شود (بلکه به شرکتی که ناشر کالایی را از آن خرید کرده است پرداخت می‌شود) تنها بخشی از این روش‌ها هستند.

کارشناس بازارسرمایه اضافه کرد: انتشار «اوراق مشارکت» یکی دیگر از روش های تامین مالی شرکت هاست

این اوراق برای تامین مالی طرح با توجیه اقتصادی مناسب به شرطی که ناشر بین ۲۰ تا ۵۰ درصد مبلغ تامین مالی را به‌عنوان آورده تامین کند، استفاده می‌شود.

این آورده لزوما نقد نیست و می‌تواند در قالب زمین، پروانه یا سایر دارایی‌های مورد نیاز پروژه باشد؛ در این روش تامین مالی به دلیل نوع عقد آن سودهای پرداختی کوپن‌ها علی‌الحساب بوده و در پایان دوره عمر اوراق سود قطعی پرداخت می‌شود؛ همچنین پیشرفت پروژه به صورت دوره‌ای بررسی می‌شود تا مطابق برنامه اولیه پیشرفت صورت گرفته باشد. وی در ادامه انتشار اوراق «سلف موازی استاندارد» را به عنوان یکی دیگر از ابزارهای تامین مالی در بازارسرمایه مطرح کرد و گفت: انتشار این از طریق بازارهای بورس کالا یا انرژی، برای تامین مالی شرکت‌هایی که محصول آنها در بورس کالا یا انرژی لیست شده باشد یا قابلیت لیست شدن را داشته باشد، (در سررسید یکساله امکان تعهد بر روی موجودی انبار درخواست کننده تامین مالی فراهم باشد) استفاده می‌شود.

حاج علی اصغر تصریح کرد: این روش تامین مالی معمولا یکساله است، ضامن اصل و سود ندارد و وثایق لازم توسط شرکت سپرده‌گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه اخذ می‌شود؛ همچنین اوراق دارای کوپن پرداخت سود دوره‌ای نیز نیست.

این روش معمولا از روش‌های قبلی که مطرح شد برای درخواست کننده اعتبار (ناشرر بانی) و مشاور مالی روش مناسب‌تری است، زیرا بهای تمام شده کمتر (به دلیل عدم پرداخت کوپن و رکن ضامن) و سرعت انتشار آن از روش‌های قبلی بیشتر است؛ اما ممکن است برخی از شرکت‌ها محصول لیست شده در بورس کالا یا انرژی را نداشته باشند یا محصول آنها شرایط لیست شدن را نداشته باشد.

وی در باره انتشار اوراق دیگر توضیح داد: انتشار «اوراق تبعی» از دیگر روش‌های تامین مالی است سرعت انتشار آن از انتشار اوراق سلف موازی استاندارد هم کمتر است.

Email this page

نسخه مناسب چاپ