معرفی ۱۴ بلوک‌ اکتشافی نفتی به سرمایه گذاران داخلی
۱۴ بلوک اکتشافی شرکت ملی نفت ایران که پیش از این دو باربه سرمایه‌گذاران خارجی معرفی شده بود، این‌بار صرفا در حضور شرکت‌های ایرانی معرفی شد.

به گزارش شانا، بلوک کویر در حوزه ایران مرکزی، بلوک مغان در حوزه مغان، بلوک‌های بامداد، ماهان و پارسا در حوزه خلیج فارس، بلوک‌های سرخس، دوستی و راز در حوزه کپه‌داغ، بلوک‌های سیستان و تایباد در حوزه شرق ایران و بلوک‌های آبادان، تیماب، زهاب و تودج در حوزه زاگرس بلوک هایی است که به میزبانی مدیریت اکتشاف شرکت ملی نفت ایران به سرمایه گذاران داخلی معرفی شد.علی‌اصغر جولاپور معاون بلوک‌های اکتشافی و مشارکت‌های خارجی مدیریت اکتشاف شرکت ملی نفت ایران در این نشست اظهار داشت: حداقل تعهد مالی لازم برای بلوک‌های مدنظر بین ۸ میلیون یورو تا ۷۰ میلیون یورو است.

تالین منصوریان مدیر سرمایه‌گذاری و کسب‌وکار شرکت ملی نفت ایران هم در این نشست به ارائه توضیحاتی درباره فرآیند واگذاری بلوک‌های اکتشافی پرداخت و به این نکته اشاره کرد که بعد از امضای قرارداد بلوک اکتشافی و اجرای عملیات اکتشاف و توصیف، اگر میدان تجاری نباشد، هیچ هزینه‌ای بازپرداخت نخواهد شد.

بی‌شک نخستین پرسشی که به ذهن نمایندگان شرکت‌های اکتشاف و تولید حاضر در این نشست رسید، این بود که اگر میدان تجاری نباشد، تکلیف هزینه‌کردشان چه خواهد شد. سیدصالح هندی، مدیر اکتشاف شرکت ملی نفت ایران در پاسخ به این سوال و درباره مقابله با ریسک‌‌های موجود دراکتشاف این بلوک های نفتی عنوان کرد: مطلوب این است که در وهله اول، کار در بلوک‌هایی آغاز شود که از ریسک کمتری برخوردارند. تعدادی از این بلوک‌ها هستند که بر اساس سیگنال‌های دریافتی، ریسک بسیار کمی دارند.وی در عین حال با اشاره به ریسک اکتشافی اجتناب‌ناپذیر پروژه‌های اکتشافی اضافه کرد: پیشنهاد ما این است که شرکت‌ها در قالب کنسرسیوم وارد این حوزه شوند تا از این طریق، پذیرش ریسک پروژه‌ها آسان‌تر و فرصت بهره‌مندی شرکت‌ها از توانمندی‌های یکدیگر فراهم شود.

Email this page

نسخه مناسب چاپ