«ممنون حسین» رئیس‌جمهوری پاکستان شد
سرویس خارجی: ممنون حسین نامزد مورد حمایت حزب حاکم «اتحادیه مسلمانان» به عنوان دوازدهمین رئیس‌جمهوری پاکستان انتخاب شد. نمایندگان هر دو پارلمان ملی و چهار مجلس استانی برای انتخاب رئیس‌جمهوری رأی‌گیری کردند که در نهایت ممنون حسین تنها رقیب خود را کنار زد و به عنوان رئیس‌جمهوری جدید انتخاب شد.

رئیس‌جمهوری مقامی تشریفاتی در پاکستان به شمار می‌آید. ممنون حسین ۷۳ ساله از ماه سپتامبر و با پایان دوره پنج‌ساله ریاست‌جمهوری آصف علی زرداری جایگزین وی می‌شود. زرداری از حزب مردم بود که به عنوان یک حزب مخالف محسوب می‌شود. ممنون حسین از متحدان نزدیک نواز شریف نخست‌وزیر پاکستان به شمار می‌آید. نمایندگان مجلس ملی و سنا و مجالس ایالتی «سند»، «پنجاب»، «خیبرپختونخواه» و «بلوچستان» پاکستان رئیس جمهوری جدید این کشور را انتخاب کردند. در این انتخابات ممنون حسین از حزب حاکم «مسلم لیگ نواز» و «وجیه الدین احمد» از حزب «تحریک انصاف پاکستان» با یکدیگر به رقابت پرداختند. درتحولی دیگر پهپادهای آمریکایی با نقض حریم هوایی پاکستان منطقه «شوال» واقع در نزدیک «میرانشاه» مرکز وزیرستان شمالی را با دو موشک هدف قرار دادند.

بر اثر این حمله هشت شبه‌نظامی کشته و سه نفر زخمی شدند. ازسویی چندین فرد مسلح که یونیفورم پلیس به تن داشتند به زندان مرکزی در شمال غرب پاکستان حمله کرده و در جریان درگیری با نیروهای امنیتی ۱۱ نفر کشته و چهار فرد دیگر زخمی شدند. همچنین صدای ۱۶ انفجار در جریان حمله طالبان به این زندان که منجر به فرار نزدیک به ۳۰۰ زندانی شد، شنیده شد.

Email this page

نسخه مناسب چاپ