نشنال اینترست: ترامپ در پی اخراج جان بولتون از کاخ سفید است
سرویس خارجی: نشریه نشنال اینترست در گزارشی مدعی شد که زیاده‌روی جان بولتون مشاور امنیت ملی آمریکا در تلاش برای تغییر حکومت در کشورهای مختلف، به نارضایتی رئیس جمهوری این کشور از او منجر شده و ترامپ به دنبال اخراج وی از کاخ سفید است.
«نشنال اینترست» در این گزارش به اختلاف نظر «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهوری آمریکا با «جان بولتون» مشاور امنیت ملی کاخ سفید در مورد سیاست خارجی اشاره کرد و نوشت: این سیاستمدار جنگ‌طلب در آستانه ترک دولت ترامپ قرار گرفته است.این نشریه به نقل از یک مقام ارشد سابق دولت آمریکا گفت:بولتون در تلاش برای تغییر حکومت در ایران، ونزوئلا و کره شمالی زیاده‌روی کرده و به همین دلیل شنیده‌ام که ترامپ می‌خواهد او برود.
به گفته نشنال اینترست،با این وجود بولتون همچنان به تلاش برای اقدامات تحریک‌آمیز علیه ایران ادامه می‌دهد و ترامپ هم به رسانه‌ها گفته رابطه خوبی با بولتون دارد، اما این اظهارات ترامپ نتوانسته گمانه‌زنی‌ها در واشنگتن و دیگر پایتخت‌ها مبنی بر وجود اختلاف نظر میان ترامپ را کاهش دهد. این اختلاف تنها به ترامپ و بولتون محدود نیست و آن طور که یک مقام ارشد سابق دولت آمریکا می‌گوید بولتون و «مایک پامپئو» وزیر خارجه آمریکا هم مدام دارند با هم می‌جنگند. بنا بر این گزارش، هرچند پامپئو فردی از جناح محافظه‌کار است و به منزوی کردن ایران علاقه دارد، اما او هم از بروز یک درگیری نظامی که ممکن است کل غرب آسیا را درگیر کند، نگران است. نشنال اینترست با مطرح کردن سوالی مبنی بر این که آیا چنین کمپین فشاری موثر خواهد بود؟ گفت:درباره دو چیز اطمینان وجود دارد: رئیس جمهور علاقه ای ندارد اختیاراتش غصب شود یا حتی تصور شود که اختیاراتش توسط فرد دیگری مصادره شده است. اما تا وقتی بولتون در تشکیلات دولت حضور دارد به رفتارها‌ و گفتارهای تهاجمی خود ادامه می دهد.همچنین این نشریه نوشت: در نهایت باید گفت سیاست‌های بولتون می‌تواند امریکا را وارد جنگ دیگری در خاورمیانه کند که به اعتبار ترامپ آسیب وارد ساخته و در نتیجه مانع انتخاب مجدد او در سال ۲۰۲۰ می‌شود و از همه مهمتر به منافع ایالات متحده صدمه بزرگی وارد خواهد ساخت.از سویی،آمریکا در نامه ای به اتحادیه اروپا هشدار داد که طرح‌های تقویت همکاری دفاعی درون این اتحادیه می‌تواند چندین دهه همکاری ترانس آتلانتیک را تضعیف کند و به ناتو آسیب برساند. این در حالی است که «فدریکا موگرینی»رئیس سیاست خارجی اتحادیه اروپا در واکنش به این نامه تاکید کرد: نگرانی‌های آمریکا در این مورد بی‌اساس است.
از طرفی،«ولادیمیر پوتین» رئیس جمهوری روسیه در دیدار با مایک پمپئو وزیر امور خارجه آمریکا ،اعلام کرد:به نظر می رسد ترامپ قصد بازسازی روابط واشنگتن با مسکو را دارد و ما نیز بارها گفته‌ایم که می‌خواهیم به طور کامل روابط را بازگردانیم. پمپئو نیز در این دیدار گفت: مسائل متقابل بین آمریکا و روسیه وجود دارد که در آن هر دو کشور می‌توانند با هم فعالانه کار کنند.این در حالی است که برخی سناتورهای جمهوریخواه و دموکرات آمریکا در تلاشند با تصویب لایحه‌ای در سنا، تحریم‌های جدید علیه روسیه و شرکت کنندگان در پروژه «نورد استریم-۲» اعمال کنند.

Email this page

نسخه مناسب چاپ