مکتوب هفته
نقدی بر خویش
* دکتر محمد‌علی فیاض‌بخش
‎من نه حوصله چالش با این خطیب و آن سخنور را دارم و نه تن چربی برای «چالشیدن!». فقط چند سوال از وجدان عمومی دارم، که قاعدتا خطبا نیز از این وجدان بی‌بهره نیستند.

‎‏۱‏‎ـ ‎آن بخش از ظلم آشکار و زورگویی عریان قدرتمداران جهان که با بهانه‌جویی‌ها تحریم را بر این مردم تحمیل کرده، شاید نعمتی بود برای مقاوم‌سازی ملت و درون‌نگری به توانایی‌ها و اجبار به خودکفایی و نوآوری. اما بخش‌های دیگری که با رجزخوانی‌ها و رطب ‌و یابس ‌بافی‌ها در مصاحبه‌های رودرروی صدا و سیمایی و اسم‌رمز دادن برای اضافه‌کردن افراد و نهادها به سمت تحریم در جریان بوده و هست نیز در زمره همین نعمات است؟

‏۲ـ ‎بعید می‌دانم آقایان آسپیرین روزانه‌شان را جهت کنترل غلطت خون، شخصا از داروخانه تهیه‌کنند؛ یا برای سفرهای تبلیغی در ایام سیاه‌بازار بلیط در لیست انتظار بنشینند و یا وقتی اولاد و‌نوادگانشان به سن ازدواج می‌رسند، یک‌روز هم در این‌‌پا و آن‌پا کردن تهیه جهیزیه و‌ملزومات، مراسم را به تعویق بیندازند؛ چرا که، معتقدند سن ازدواج را نباید به عقب انداخت؛ از بس نصف دین لطمه می‌بیند‎.

‎‏۳ـ ‎دعا می‌کنم هیچکس، نه خودش و‌نه عضوی از خانواده‌اش به بیماری خاصی دچار نشود، که وقتی لَنگ یک قطعه در اتاق عمل می‌شود و یا له‌له داروی میلیون‌تومانی می‌زند، هم به خدا شکوه آورد که چرا‌ مرا آفریدی، و هم بر خود ناسزاگوید، که یکی دو بچه‌ را چرا به سه و چهار رساندی‎.

‎‏۴ـ ‎کاش می‌شد به همان راحتی جوگیری و‌حماسه‌گویی در تریبون‌های هفتگی، پدران بر فرزندان جوان بی‌کار و باربسته به مهاجرت ناکجا‌آباد بگویند: فرزندم! ببین! ‌همان‌گونه که پیامبر و علی و فاطمه و خدیجه همراه دیگر مسلمانان در شعب ابی‌طالب می‌گذراندند، بنگر که مسئولان ما نیز از صدر تا ذیل در همین شعب‌اند و آنگاه فرزندان به تغیّر و تمسخر نگویند: آری، برخی در شعب لواسان‌اند و برخی‌دگر در ارتفاعات ولنجک‎!

‎‏۵ـ ‎مدتی پیش، بعد از برخی بی‌اخلاقی‌ها در مجلس شورا، شنیده‌شد که شورای نگهبان در صدد است تا نامزدهای نمایندگی را به اخلاق و آداب نیز بیازماید. مرحبا اگر چنین بشود! حقیر گوید، بیش از هر نماینده‌ای، خطبا هستند که بنا به ذات امامتشان هفتگی سخن می‌گویند و از قضا در هر موضوعی نیز‎.

‎آیا مناسب نیست که حداقلی از کلمات در ترمینولوژی سیاست و اقتصاد برای این بزرگواران نیز تدریس شود؟ مثلا این عزیزان بدانند سوئیفت یعنی چه؟ پولشویی به چه معنی‌ست؟ دورزدن تحریم هزینه‌هایش چیست؟…. و خلاصه نعمت چیست و‌نقمت کدام‌است!؟

البته اگر تصمیم بر عهده بنده باشد، پیش از تدریس ترمینولوژی فوق، به تدریس بدیهیاتی از منافع ملی و وحدت سرزمینی و یکپارچگی قومی و امنیت پایدار ایرانی می‌پردازم؛ چه خوب، که نه خودم خوب بلدم، و‌ نه بلدی‌های امثال بنده را کسی تحویل می‌گیرد‏‎!

Email this page

نسخه مناسب چاپ