هشدار پوتین نسبت به قدرتیابی طالبان در افغانستان
سرویس خارجی:رئیس جمهوری روسیه دردیدار با وزیر خارجه آمریکا ضمن تاکید بر ضرورت افزایش همکاری‌های مسکو و واشنگتن در افغانستان ، نسبت به قدرتیابی طالبان در این کشور هشدارداد.

در همین رابطه،«یوری اوشاکوف» دستیار رئیس جمهوری روسیه،اظهارداشت: پوتین در این دیدار بر لزوم افزایش همکاری‌ مسکو و واشنگتن در افغانستان تاکید کرد ومساله توافق و روند صلح دراین کشور را موضوعی پیچیده و دشوار دانست.

وی گفت: رئیس جمهوری روسیه در این دیدار گفت که موضع طالبان در حال قویتر شدن است، بنابراین دو کشور باید همکاری‌های خود را برای متعادل کردن قدرت در افغانستان افزایش دهند.

از سویی،۱۳نهادبین‌المللی با ارسال نامه‌ای به «پاتریک شاناهان» سرپرست وزارت دفاع آمریکا خواستند تا پنتاگون از توقف جمع‌آوری و عدم انتشار اطلاعات مهم مربوط به وضعیت امنیتی افغانستان خودداری کرده و در این باره شفاف سازی کند.

به گفته این نهادهای بین‌المللی، اطلاعات جنگ برای درک مردم آمریکا از وضعیت افغانستان حیاتی است. در تحولی دیگر،دفتر ریاست جمهوری افغانستان مخالفت خود را با طرح تشکیل دولت موقت اعلام کرد و گفت:اشرف غنی در پایان خردادماه از سمت خود کناره‌گیری نخواهد کرد. خبر دیگر این که،شماری از نمایندگان سنای افغانستان از دولت کابل خواستند تا درباره شایعات حضور «ابوبکر البغدادی» سرکرده گروه تروریستی داعش و تقویت این گروه در این کشور توضیح دهد. همچنین مقامات محلی افغان با توجه به فعالیت داعش در شرق افغانستان از تلاش‌ها برای واگذاری ولایت ننگرهار به این گروه تروریستی ابراز نگرانی کردند.

در چنین شرایطی،مقامات افغان از هلاکت ۴۲ عضو گروه طالبان از جمله ۳۳ پاکستانی درعملیات مشترک نیروهای دولتی و خارجی درمنطقه «بندسرده» در شهرستان «اندر» ولایت غزنی خبر دادند.

Email this page

نسخه مناسب چاپ