کره شمالی:آمریکا با زور نمی تواند پیونگ یانگ را کنترل کند
سرویس خارجی: وزارت خارجه کره شمالی در واکنش به مصادره یک فروند کشتی تجاری این کشور توسط واشنگتن، اعلام کرد: آمریکا ‌نمی‌تواند با زور پیونگ یانگ را کنترل کند.

وزارت خارجه کره شمالی مصادره کشتی تجاری کشورش از سوی آمریکا را مصداق دزدی دانست و خواستار بازگرداندن این کشتی شد.

این وزارتخانه با بیان این که این اقدام آمریکا در راستای تلاش برای اعمال فشار حداکثری علیه پیونگ یانگ انجام شده و نقض کامل بیانیه مشترک سران دو کشور در نشست سنگاپوراست، تاکید کرد:واشنگتن اگر تصور می‌کند که می‌تواند کره شمالی را با زور کنترل کند، به شدت دراشتباه است.وزارت خارجه کره شمالی گفت:پیونگ یانگ با دقت رفتار آمریکا در آینده را زیر نظر دارد. از سویی، وزیر خارجه روسیه از آمادگی مسکو و پکن برای ارائه ضمانت‌های امنیتی به کره شمالی بعد از خلع سلاح اتمی خبر داد.«وانگ یی» وزیر خارجه چین نیز اعلام کرد:حل مساله هسته‎ای کره شمالی هنوز از راه مذاکرات بین ‎المللی امکان‎پذیر است.

وی گفت: روند حصول راه‌حل به بن‎بست رسیده است و بعدازدیدار ماه فوریه سران آمریکا و کره شمالی که در هانوی برگزار شد؛ یک عدم قطعیت و تردید شدید به وجود آمده است. در این حال،«شینزو آبه» نخست وزیر ژاپن گفت:کره شمالی با آزمایش موشکی اخیر خود ضمن نقض قطعنامه‌های سازمان ملل ،آمریکا را مجبور کرد که این موضوع را به شورای امنیت ارجاع دهد.« یوشیهید سوگا» سخنگوی کابینه ژاپن نیز اعلام کرد: علیرغم انجام آزمایش موشکی توسط کره شمالی، بازهم ما خواستاربرگزاری نشست و گفتگو با پیونگ یانگ هستیم.

از طرفی،«مون جائه این» رئیس جمهوری کره جنوبی در دیدار با «دیوید بیزلی» مدیر اجرایی سازمان برنامه جهانی غذا در مورد حمایت از کره‌شمالی که با کمبود جدی غذا روبرو است به توافق رسید.

Email this page

نسخه مناسب چاپ