رمضان خونین غزه | Ettelaat International Newspaper

صفحه اصلی » ابوالقاسم قاسم زاده » رمضان خونین غزه

رمضان خونین غزه

ابوالقاسم قاسم زاده :

«غزه» منطقه کوچک فلسطینی در ساحل مدیترانه با مساحت حدود ۳۶۰ کیلومتر مربع و جمعیتی نزدیک به ۲ میلیون نفر است که مرکز «حماس» جنبش مقاومت اسلامی فلسطین در آن واقع شده از هفته گذشته بمباران این منطقه توسط ارتش اسرائیل آغاز شده است و هنوز ادامه دارد. حماس نیز مرحله به مرحله‌ شهرهای اسرائیل را تا مرکز تل‌آویو مورد حمله موشک قرار داده است.
حملات هوایی اسرائیل از زمان «افطار» تا سحر به‌صورت مدام ادامه دارد و تاکنون بیش از صد نفر کشته از ساکنین غزه به‌جای گذاشته و مناطق مسکونی را ویران کرده است. بهانه این درگیری، ربوده شدن سه‌جوان اسرائیلی و سپس یافتن اجساد آنها توسط نیروهای امنیتی است و همزمان ربودن یک نوجوان فلسطینی توسط اسرائیلی‌ها در سحرگاه از کنار مسجد محل و سپس خوراندن چند بطری بنزین به او و سپس آتش زدن این جوان است که انفجار اخبار آن موجب شد تا نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی اعلام کند این اقدام توسط گروه‌های «تندرو مذهبی» اسرائیلی صورت گرفته است و دولت و نیروهای امنیتی رسمی اسرائیل در آن دخالتی نداشتند.
نتانیاهو در برابر افکار عمومی ضمن عذرخواهی از خانواده مقتول فلسطینی، وعده داد که «به این جنایت رسیدگی» و کسانیکه این اقدام را انجام داده‌اند شناسایی و به محاکم قضایی معرفی خواهد کرد!
تاکنون نه معلوم شده است سه جوان اسرائیلی را چه کسانی ربوده و کشته‌اند و نه قاتلین نوجوان فلسطینی معرفی شده‌اند! اما کلید درگیری‌ نظامی حماس و اسرائیل به همین بهانه زده شده است. اسرائیلی‌ها از سیستم اهدایی ردیاب موشک که به «گنبد آهنین» نام گذاشته شده است برخوردارند که تعداد زیادی از شلیک موشک‌های حماس را خنثی می‌سازد. اما تعدادی از موشک‌ها نیز به مناطق شهری اصابت می‌کند و در عمل بخش عمده‌ای از شهرها و شهرک‌های اسرائیلی را در حالت فوق‌العاده امنیتی قرار داده است. این موشک‌ها به «تل‌آویو» رسیده و این شهر با آژیر خطر هوایی به‌حالت اضطرار و امنیتی بسر می‌برد.
حملات و بمباران هوایی ارتش رژیم صهیونیستی از آغاز شب تا بامداد به ۲۰ بار می‌رسد و هر بار منطقه‌ای مورد هدف قرار می‌گیرد. ویرانی ساختمان‌ها، قطع آب و برق، کشته و مجروح شدن خانواده‌ها و به‌خصوص کودکان، صحنه‌های بسیار دل‌خراشی را به تصویر درآورده است که انعکاس آن در رسانه‌های غربی، به‌خصوص در اروپا موجی از اعتراض علیه رژیم صهیونیستی را ایجاد کرده است. همین اعتراض‌ها به سکوت مجامع بین‌المللی و دولت‌های عربی منطقه، موجب شد تا دیروز شورای امنیت سازمان ملل تشکیل جلسه دهد. دبیرکل سازمان ملل «بان‌کی‌مون» در سخنرانی خود گفت: حماس «موشک شلیک نکند تا اسرائیل هم بمباران نکند!» این موضع‌گیری دبیرکل سازمان ملل مورد اعتراض نماینده فلسطین در سازمان ملل قرار گرفت و در رسانه‌ها اغلب محافل سیاسی مستقل از آن به جانبداری «بان‌کی‌مون» از اسرائیل یاد و آن را محکوم کرده‌اند.
«اوباما» با نتانیاهو تلفنی صحبت کرده است. آخرین خبرها دستور آمادگی کامل از سوی نتانیاهو به ارتش است تا برای حمله نظامی زمینی و دریایی برای اشغال غزه آرایش نظامی دهند.
اختلاف در داخل دولت اسرائیل برای حمله زمینی به غزه و اشغال مجدد آن آشکار شده است. برخی مخالف چنین اقدامی و گروهی از اعضاء ائتلافی دولت نتانیاهو، راه‌حل را در اشغال غزه برای مدتی کوتاه با عنوان «پاک‌سازی کامل» می‌دانند، محافل خبری غرب بی‌نتیجه ماندن بررسی نشست شورای امنیت سازمان ملل و چراغ سبزی که «اوباما» به نتانیاهو در صبحت تلفنی داده است را به احتمال قوی حمله همه جانبه ارتش صهیونیستی برای اشغال کامل غزه خوانده‌اند.
شروع انتفاضه سوم که در آن جنگ جدیدی با رژیم صهیونیستی کلید خواهد خورد، خطر و پیش‌بینی اغلب محافل سیاسی است که در نهایت منجر به شکست اسرائیل و سقوط فاجعه بار نتانیاهو از مصدر قدرت خواهد شد.
مردم اسرائیل به شدت در بحران مالی و اقتصادی به سر می‌برند و تضادهای اجتماعی و اختلاف‌ها ناشی از سیاست‌های دولت نتانیاهو به اوج رسیده است. در چنین شرایطی اعلام جنگی دیگر برای نتانیاهو بدون پرداخت هزینه نخواهد بود، بخصوص که بسیاری از شهروندان اسرائیل شرایط بحرانی کنونی را ناشی از سیاست غلط شخص نتانیاهو می‌شمارند و احزاب مخالف او دولت ائتلافی کنونی را شکننده کرده‌اند.
بخش دیگر از برداشت‌های سیاسی از این بحران این است که دو طرف «حماس» و «اسرائیل» سودی از ادامه آن نمی‌برند. اگر چه شدت حملات و بمباران‌های هوایی رژیم صهیونیستی با شلیک موشک‌ها برابری ندارد، اما اسرائیل در هاله‌ای از وحشت فرو رفته است و نتانیاهو هر روز چند بار سخنرانی می‌کند تا مگر به فضای ملتهب عمومی اندکی آرامش دهد! در برابر کشتار وحشیانه‌ ناشی از بمباران‌ها، فلسطینیان را بطور عمومی خشمگین‌تر می‌سازد و اغلب جوانان فلسطینی می‌گویند، اگر قرار است در نیمه‌های شب با بمباران‌های صهیونیست‌ها، کشته شویم، راه مقاومت و شهادت را با جان انتخاب می‌کنیم تا با افتخار از میهن فلسطین و خانواده‌های مظلوم خود دفاع کنیم. خشم و نفرت در غزه علیه رژیم صهیونیست در اوج است. در حالی که در درون اسرائیل، نارضایتی از عملکرد نتانیاهو و ایجاد چنین شرایط ناامن برای عموم مردم، بحران را شدت بخشیده است.
دو احتمال در این شرایط داده می‌شود. اول حمله کامل زمینی، دریایی و هوایی به غزه و اشغال آن که هیچ دولتی در جامعه ملل نمی‌تواند آن را تأیید کند و در عمل فضای عمومی را در کشورهای عربی به شدت «رادیکالیزه» خواهد کرد و بسیاری از دولت‌های عربی محافظه‌کار و یا همسو با رژیم صهیونیستی، مجبور به چرخش مواضع سیاسی خود می گردند و در عمل کشورهای عربی، همچنین مجموعه رهبران فلسطینی وارد مرحله جدیدی در برابر هجوم رژیم صهیونیستی خواهند شد. به خصوص که آمریکا نمی‌خواهد این بحران به فاز غیرقابل کنترل چرخش پیدا کند و درگیری مرحله‌ای و محدود به جنگ تمام‌عیار سوق داده شود.
احتمال دوم، این است که «مصر» با نمایشی از ژنرال سیسی رئیس جمهور جدید مصر، وارد ماجرا گردد و «آتش‌بس» دو طرفه را مدیریت کند. از این طریق «ژنرال سیسی» امتیاز سیاسی در جامعه عرب و در نزد فلسطینیان به دست می‌آورد. همان گونه که در گذشته و مواقع بحران‌های این گونه، «حسنی مبارک» رئیس جمهور وقت مصر، ناجی می‌شد و به خون‌ریزی پایان می‌داد!
به هر حال، خبر روز، کشتار بیش از صد نفر و مجروح شدن بسیاری از مردم عادی در غزه، همچنین کشته شدن اسرائیلی‌ها بر اثر اصابت موشک‌های حماس و اعلام حالت فوق‌العاده از سوی رژیم صهیونیستی است.
در کمتر از ۱۰ روز بیش تاکنون ۵۰۰ بار غزه توسط ارتش صهیونیستی بمباران شده است. رمضان خونین در غزه، جمله‌ای است که رسانه‌ها در کشورهای عربی و در برخی از محافل مطبوعاتی مستقل غربی در توصیف این بحران به کار می‌برند.


Scroll To Top