رونمایی کتاب «رهبر احیاگر» سیری در بیانات و اندیشه‌های راهبردی رهبر انقلاب | Ettelaat International Newspaper

صفحه اصلی » اخبار » رونمایی کتاب «رهبر احیاگر» سیری در بیانات و اندیشه‌های راهبردی رهبر انقلاب

رونمایی کتاب «رهبر احیاگر» سیری در بیانات و اندیشه‌های راهبردی رهبر انقلاب

 

مسئول پروژه ترجمه و تدوین کتاب «رهبر احیاگر» امتیاز کتاب برای خوانندگان را توجه به نقش راهبردی امام خامنه‌ای در هدایت و رهبری کلان انقلاب اسلامی و رساندن آن به قله‌های پیشرفت و عظمت دانست.
به‌گزارش تسنیم، مراسم رونمایی از کتاب «رهبر احیاگر» سیری در بیانات و اندیشه‌های راهبردی رهبر انقلاب ترجمه کتاب «الولی المُجَّدد» تألیف حجت‌الاسلام والمسلمین شیخ نعیم قاسم معاون دبیرکل حزب‌الله لبنان در خبرگزاری تسنیم برگزار شد.
در این مراسم حجت الاسلام و المسلمین شیخ نعیم قاسم معاون دبیرکل حزب الله لبنان، حمیدرضا مقدم‌فر مشاور فرهنگی و رسانه‌ای فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، محمدحسین صفارهرندی عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام، سیدعبدالله صفی‌الدین نماینده حزب‌الله در تهران، شیخ حسن بغدادی عضو شورای مرکزی مجلس حزب الله لبنان و مسئول موسسه حفظ میراث فرهنگی و دینی جبل عامل، شریعتمدار رایزن فرهنگی ایران در لبنان، سردار سلامی جانشین فرمانده سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و جمعی دیگر از مسئولان فرهنگی حضور داشتند.
جعفر درونه مسئول پروژه ترجمه و آماده‌سازی کتاب «رهبر احیاگر» در ابتدای این مراسم گفت: اسفندماه سال ۹۲ توفیق سفر به کشور لبنان و دیدار با مؤلف کتاب، شیخ نعیم قاسم نصیبم شد؛ با توجه به سوابق ایشان در تألیف کتب متعدد و کتابی که در زمینه اندیشه‌های امام خمینی(ره) نوشته بودند، متوجه شدم کتابی هم درباره اندیشه و سیره رهبر انقلاب در دست تألیف دارند. کتاب آماده نبود، لذا خواهش کردیم که با اتمام کتاب توفیق ترجمه و انتشار کتاب به زبان فارسی را به خبرگزاری تسنیم دهند. با لطف وی این توفیق نصیب خبرگزاری تسنیم شد و اواخر سال گذشته کتاب با مستندات ارائه و ما کار ترجمه را آغاز کردیم.
وی ادامه داد: مولف مجموعه‌ای از بیانات مقام رهبری از منظومه فکری حضرت آقا را استخراج و گزیده‌های بسیار جالبی از عناوین بیانات رهبری را گردآوری کرده بود. بخش عمده‌ای از کار ترجمه به شناسایی منابع اصلی به زبان فارسی گذشت. مولف در تألیف عربی کتاب به منابع معتبری ارجاع داده بود که منبع اصلی این ارجاعات و استخراج بیانات رهبری پایگاه اطلاع رسانی، حفظ و نشر آثار رهبر انقلاب بود. معدود مطالبی هم بود که در تألیف عربی مورد استناد قرار گرفته بود. اما در مجموع بیانات رهبری در پایگاه پیدا نشد بنابراین ما سعی کردیم در ترجمه فارسی به منابعی ارجاع دهیم که آن بیانات را نشر یا نقل کرده باشند، اگر روزنامه و یا استنادات شخصی بوده ما آن را مطرح کردیم.
درونه تصریح کرد: کار ترجمه توسط محمدباقر اسدی انجام شد و خانم‌ها امامی و مقدم و آقای ابراهیم‌زاده هم کمک زیادی به پیداکردن استنادات متن داشتند. کار پیش از این آماده بود اما حساسیت‌های انتشار چنین کتابی موجب شد که ما بر وزانت کتاب تأکید داشته باشیم. با توجه به اینکه مؤلف کتاب را به محققان و پژوهشگران علاقه‌مند به تحقیق پیرامون اندیشه‌های رهبر انقلاب اهدا کرده بودند تلاش شد کتاب با کمترین ایراد منتشر شود و انشاءالله پس از رونمایی در اختیار علاقه‌مندان قرار می‌گیرد.
مسئول پروژه ترجمه و تدوین کتاب «رهبر احیاگر» از همراهی شریعتمدار رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در لبنان که بر اعتبارسنجی ترجمه نظارت داشته، قدردانی کرد.
وی با اشاره به محتوای کتاب گفت: در این کتاب تلاش شده به حفظ و ماندگاری و زنده نگه داشتن راه و خط امام خمینی(ره) توسط رهبر انقلاب در حوادث و رخدادهای گوناگون توجه و استنادهایی در این زمینه ارائه شود. همچنین نشان داده شده که ایشان با نوآوری، خردمندی و فرزانگی نه تنها این راه را حفظ کرده‌اند، بلکه آن را به بالندگی رسانده‌اند.
درونه در خاتمه، امتیاز کتاب برای خوانندگان را توجه به نقش راهبردی امام خامنه‌ای در هدایت و رهبری کلان انقلاب اسلامی و رساندن آن به قله‌های پیشرفت و عظمت دانست.
سخنان صفارهرندی
محمد حسین صفارهرندی عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام، در این مراسم ضمن تقدیر از نگارش این کتاب گفت: رهبران و احیاگران در تاریخ اسلام و ایران کم نبودند. کسانی که در دوره‌های مختلف قیام کردند و برای تجدید بنای فکری و فرهنگی قویم و استواری که در مرور ایام بر آن گرد و غبار تحریف و غفلت و غیره نشسته است، قدم برداشتند که کار همه آنها قابل ستایش است؛ چهره‌های شاخصی که بارها از آنها در صد سال اخیر هم در ایران و هم در جهان اسلام یاد شده است.وی افزود: اما تفاوتی میان احیاگری حضرت امام(ره) و خلف شایسته ایشان، مقام رهبری، با دیگران وجود دارد و آن اینکه اینها موفق شدند مبانی احیای اندیشه اسلامی را در روی زمین محقق کنند. این تحقق اندیشه‌ها هنر یک شخصیت بزرگی مثل امام(ره) به‌عنوان بنیانگذار نظام و شایستگی‌های رهبر انقلاب در استمرار بخشیدن و توفیق عبور دادن نظام در عقبه‌های دشوار است.عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام با بیان اینکه این را نمی‌توان در زمره احیاگری گذشته قرار داد، افزود: از این جهت جهان تشنه این است که این نسخه عملی شده را بشنود و ببیند. من اینجا به کار ستودنی شیخ نعیم قاسم اشاره می‌کنم.
این کار در حالی توسط ایشان سامان یافته که انتظارهای فراوانی در میان کشورهای اسلامی و خارج از آن برای بیشتر دانستن منویات چنین رهبری وجود دارد؛ کسی که تأثیر او غیرقابل انکار است که دشمن نیز اعتراف می‌کند و دوست هم با رضایت به‌سراغش می‌آید. شخصیتی مانند رهبر انقلاب یکی از تأثیرگذارترین چهره‌های جهان معاصر هستند؛ نه از باب اینکه بلاتشبیه همانند خیلی از چهره‌های دیکتاتور که شهرت یافتند، بلکه به‌واسطه اندیشه‌‌هایشان قلب‌ها را تسخیر کردند. کتاب شیخ نعیم قاسم در حقیقت پاسخی است به نیازی که امروز در جهان در این زمینه وجود دارد.
صفار هرندی به دیگر جنبه‌های کتاب «رهبر احیاگر» اشاره کرد و یادآور شد: اهمیت این کار از آن جهت است که روایتگری کتاب از سوی کسی صورت می‌گیرد که از حیث ظاهری نسبت چندانی با رهبر انقلاب ندارد؛ مثلاً اینکه در ایران زندگی نمی‌کند و یا از اطرافیان رهبر انقلاب نیست. اشتیاق نویسنده برای رفتن به‌سراغ چنین کاری برحسب محتواست. نکته دیگر شخصیت خود جناب شیخ نعیم قاسم در اهمیت این کتاب موضوعیت دارد. چون ایشان یکی از چهره‌‌های شاخص مهمترین وقایع دوران معاصر ما هستند. نمی‌توان مقاومت جانانه‌ای که یک شجره طیبه را در عصر ما به راه انداخته است، دست کم گرفت. ایشان جزء سلسله‌جنبانان چنین حرکتی هستند و در رتبه دوم در هدایت این منظومه جهادی قرار دارند. وقتی از نگاه چنین شخصیتی به‌سراغ قائد اعظم این جهاد می‌رویم، اهمیت را درمی‌یابیم.
عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام به دیگر نکات مهم در نگارش این کتاب اشاره کرد و افزود: دیگر نکته اینکه آنچه ایشان وجه اهتمام خود قرار دادند، طبعاً برای من هم مهم است. ایشان در این کتاب ۲۶ نکته را از رفتارها و سخنان رهبر انقلاب در موضوعات مختلف استخراج کردند. این ۲۶ نکته در حقیقت مهمترین نکات از نگاه کسی است که از میانه میدان حرکت دهنده بخش عظیمی از حرکت جهادی است.


Scroll To Top