چهل سال پیش… | Ettelaat International Newspaper


چهل سال پیش…

علی اکبر عبدالرشیدی :

مشاغلی که تصدی آنها نیازمند مدرک دانشگاهی است اعلام شد
فهرست مشاغلی که در اجرای طرح جدا کردن ارزش مدارک تحصیلی از امتیازات استخدامی، مدرک تحصیلی دانشگاهی از شرایط احراز آن‌ها حذف نمی‌شود، اعلام شد.
برای آماده کردن مقدمات اجرای طرح حذف مدرک تحصیلی دانشگاهی از شرایط احراز پاره‌ای از مشاغل دولتی، کلیه مشاغل دولتی به سه طبقه عمده تقسیم شده‌اند که عبارتند از:
* مشاغلی که الزاماً به دانش و تخصصی نیاز دارند که در شرایط حاضر در دانشگاهها و مؤسسات آموزش عالی تحصیل میشوند و بهمین علت برای تصدی آنها داشتن مدرک دانشگاهی لازم است.
* مشاغلی که تصدی آنها محتاج تحصیلات عالی نیست ولی برای احراز از آنها لااقل احتیاج به مدارکی در حد دیپلم کامل متوسطه است.
* مشاغلی که تصدی آنها با تحصیلات ابتدائی و قدیمه هم اشکالی ندارد و همچنین مشاغل رسته خدمات اداری.
ذکر جمله «سرطان‌زا» بر پشت پاکات سیگار اجباری خواهد شد
قطعنامه چهارمین کنگره پزشکی ایران که در جریان آن موضوع بهداشت محیط زیست از جنبه‌های مختلف مورد بررسی قرار گرفت منتشر شد.این قطعنامه تاکید گردیده است که باید بر پشت پاکت‌های سیگار ایرانی جمله «سراطان‌زا است» حتماً قید شود.قطعنامه همچنین تأسیس واحد صنعتی جدید را در اماکنی که امکان گازرسانی به آن‌ها باشد مورد توصیه موکد قرار داده است.
قیمت تلفن در بازار ۱۷ هزار تومان
تا دو ماه قبل تلفن در منطقه بازار تهران خاصه اطراف بازار کویتی‌ها بازار جعفری و مفید و سلطانی ۳۳ تا ۳۵ هزار تومان قیمت داشت و تقاضا روی آن بیش از عرضه بود و بهمین جهت قیمت این دستگاه ارتباطی همچنان سیر صعودی داشت ولی از دو ماه قبل که پیکار با گرانفروشی و نرخ‌های مصنوعی و کاذب و بازار سیاه آغاز شد، قیمت تلفن نیز در بازار سیاه تنزل کرد و قریب یک ماه قبل قیمت آن به ۲۳ هزار تومان رسید و چون سیر نزولی قیمت آن همچنان ادامه داشت هم‌اکنون قیمت تلفن در بازار تهران به ۱۷ تا ۱۸ هزار تومان عرضه میشود ولی هنوز هم خریداری وجود ندارد و همه در انتظار نصب ده هزار شماره تلفن‌های جدید هستند.
استادیوم ورزشی فرح استادیوم نصیری نامگذاری شد
از امروز استادیوم ورزشی فرح پهلوی در خیابان حافظ به نام استادیوم «نصیری» نامگذاری شد.
محمد نصیری چهره نامدار وزنه‌برداری ایران که درخشان‌ترین چهره تاریخ وزنه‌برداری ایران است شب گذشته در مسابقات جهانی وزنه‌برداری «مسکو» در دسته مگس وزن حذف شد ولی درخشش او طول سالهای گذشته با عنوانهای قهرمانی المپیک ـ قهرمان جهان ـ قهرمان آسیا پیروزیهای پرشکوهی است که در تاریخ وزنه‌برداری یادگار خواهد ماند.
سیانور سبب مرگ ماهی‌ها شده است
سرانجام علت مرگ ماهیها روشن شد و معلوم گردید، سبب مرگ حدود یک میلیون و پانصد هزار ماهی، رها کردن فاضلاب سیانور کارخانه پارس توشیبای رشت به رودخانه بوده است.
براساس تحقیقی که بعمل آمده است، گزارش شده که در مسیر ۴۲ کیلومتر طول رودخانه که کلیه ماهیهای آن بر اثر مسموم شدن آب رودخانه هلاک شده‌اند، تنها فاضلاب کارخانه پارس توشیبا جریان داشته است و کارخانه مهم دیگری در این مسیر قرار ندارد.
اعزام معلمان به خارج
۹۰ معلم برای کارآموزی به بلژیک اعزام میشوند. این عده امروز تعلیمات مقدماتی خود را در کلاس‌های دفتر آموزش ضمن خدمت به پایان رسانیدند. قبلاً ۴۰ معلم بهمین منظور به بلژیک اعزام شدند.
همچنین امروز ۲۴ معلم از طرف دفتر آموزش ضمن خدمت جهت کارآموزی به تورینو (ایتالیا) فرستاده شدند.
برنامه گسترده آموزش ضمن خدمت معلمان شامل کارآموزی در ایران و خارج است.تابستان امسال ۵۳ هزار معلم بازآموزی شدند.
شهرداری بمردم دروغ گفته است
عدم اجرای قرارداد نصب کارخانه کود گیاهی در تهران در جلسه دیشب انجمن شهر مورد انتقاد قرار گرفت.
آنگاه رئیس انجمن، از آقای ارداقی قائم‌مقام شهردار در مورد پارکینگ بازار و کارخانه کود گیاهی سئوال کرد. در این موقع محمدتقی قاضی با استناد به گزارش قائم‌مقام شهردار در زمینه فسخ قرارداد کارخانه کود گیاهی، پشت تریبون آمد و گفت: معلوم میشود که ما بمردم دروغ گفته‌ایم و به آنها امید بیهوده داده‌ایم، و از طرفی شصت میلیون تومان بابت این کارخانه به جیب انگلیسی‌ها ریخته‌ایم ناطق افزود: شهردار تهران قبلاً اعلام کرده بودکه این کارخانه بکار افتاده و مورد بهره‌برداری قرار گرفته است و حتی گفته بود که این کارخانه از بهترین نوع در جهان است، اما متأسفانه اکنون با چنین گزارشی مواجه میشویم که معلوم میدارد در اصل کارخانه‌ای در کار نبوده است!!
با کمک ایران خلیج فارس مرکز قدرت و ثروت شد
با تشریک مساعی جمعی و متقابل باید امنیت و صلح کشورهای منطقه آسیای جنوب شرقی و اقیانوس هند و خاورمیانه را حفظ کرد.
این مطلب را هویدا در ضیافتی که به افتخار نخست‌وزیر سنگاپور داد بیان کرد و افزود کشورهای این منطقه می‌توانند برنامه‌های خود را در زمینه تغییرات اجتماعی و اقتصادی تحقق بخشند.
آقای لی‌کوان‌یو نخست‌وزیر سنگاپور نیز در پاسخ نخست‌وزیر ایران گفت: ایران به سبب قدرت اقتصادی قابل ملاحظه و صنایع شکوفایی که دارد می‌تواند در توسعه ترتیبات بازرگانی دوجانبه و چندجانبه نقش مؤثری ایفا کند.
نخست‌وزیر سنگاپور اضافه کرد که در دو سال اخیر حوادث بسیار مهمی اتفاق افتاده و سبب شده است که مرکز تازه ثروت و قدرت در خلیج فارس بوجود آید و ایران نقش برجسته‌ای را در حصول این تحول ایفا کرده است.
مهندس ریاضی به ریاست مجلس انتخاب شد
مجلس شورای ملی امروز جلسه علنی داشت. این جلسه که در حقیقت دومین جلسه بعد از گشایش دوره جدید است در ساعت ۹ بامداد به ریاست سنی آقای مهندسی عبدالله ریاضی تشکیل شد تا اعتبارنامه نمایندگان را مورد بررسی قرار دهد.
مهندس عبدالله ریاضی پس از انقلاب مجدد بریاست مجلس شورای ملی برای سیزدهمین سال، طی سخنانی اظهار داشت: از این که با آراء قاطع خود، مسئولیت اداره مجلس ملی باینجانب محول فرمودید کمال سپاسگزاری را دارم.


Scroll To Top