علی رهبری: ۱۷۰ آهنگساز داریم، اما مردم هفت نفر را می‌شناسند | Ettelaat International Newspaper

صفحه اصلی » فرهنگی-هنری » علی رهبری: ۱۷۰ آهنگساز داریم، اما مردم هفت نفر را می‌شناسند

علی رهبری: ۱۷۰ آهنگساز داریم، اما مردم هفت نفر را می‌شناسند

 

مدیر هنری ارکستر سمفونیک تهران: باورم نمی‌شد که این همه آهنگساز داشته باشیم و این اتفاق موجب شده که این روزها بهترین روزهای عمرم را احساس کنم.
به گزارش ایرنا، نشست خبری مدیر هنری ارکستر سمفونیک تهران با آهنگسازان ایرانی، با حضور علی رهبری، مصطفی کمال پورتراب و ۱۱ نفر از آهنگسازان ایرانی، ظهر دیروز در تالار وحدت برگزار شد.
علی رهبری، مدیر هنری و رهبر ارکستر سمفونیک تهران، در این نشست گفت: در اجتماع چند شغل داریم که افرادی غیرمعمولی آن‌ها را عهده دار می‌شوند؛ ورزشکاری، نقاشی، نویسندگی و آهنگسازی. ورزشکار و نقاش و نویسنده بخت آن را دارند که مردم، فوراً یا به تدریج کارشان را بینند، اما آهنگساز این شانس را کم‌تر دارد. صدها آهنگساز هستند که در خانه، قطعه‌ای را با دل و جان می‌نویسند، اما این احتمال وجود دارد که حتی تا پایان عمرشان، کسی قطعه‌ای را که نوشته اند، اجرا نکند.
رهبر ارکستر سمفونیک تهران افزود: من ۲۱ ساله بودم که یکی از بزرگ‌ترین رهبران ارکستر دنیا، گفت می‌خواهد قطعة «خون ایرانی» من را اجرا کند؛ اما پس از چند وقت دیدم که موضوع را به کلی فراموش کرده است. همین اتفاق موجب شد مسیر کاری ام عوض شود و افزون بر آهنگسازی، به سراغ رهبری ارکستر رفتم و اصلاً به همین دلیل از چندی پیش تصمیم گرفتم تا با همة قدرت از آهنگسازان ایرانی حمایت شود.
وی ادامه داد: بنابراین، طبق هماهنگی که با کمپانی ناکسوز صورت گرفت، اعلام کردیم هر که خود را آهنگساز می‌داند، برای ما قطعه بفرستد و خود را معرفی کند، تا قطعه‌های آن‌ها را ارکستر سمفونیک ضبط کند و شرکت ناکسوز منتشر سازد؛ ولی قطعه نباید پیش‌تر به جایی فروخته شده باشد.
رهبر ارکستر سمفونیک تهران گفت: در مرحلة نخست، به کوشش سجاد پورقناد، ۶۴ آهنگساز ایرانی اعلام آمادگی کردند و این تعداد، در مرحله‌های بعدی بیش‌تر شد، تا اینکه امروز ما فهرستی از ۱۷۰ آهنگساز ایرانی را در اختیار داریم؛ که در میان آن‌ها، آهنگسازان ایرانی خارج از کشور نیز حضور دارند.
رهبری افزود: ما در ایران ۱۷۰ آهنگساز داریم، اما متأسفانه مردم تنها هفت نفز را می‌شناسند. نام همة آهنگسازان ایرانی، بی استثنا در این فهرست ۱۷۰ نفره وجود دارد. برای نمونه حتی نام استاد فریدون ناصری و آقای احمد پژمان هم در فهرست ما وجود دارد.
مدیر هنری ارکستر سمفونیک تهران، با اشاره به نقش مشورتی و همانگ کنندگی باربد بیات و بردیا کیارس، در شناسایی آهنگسازان، گفت: باورم نمی‌شد که این همه آهنگساز داشته باشیم و این اتفاق موجب شده که این روزها بهترین روزهای عمرم را احساس کنم. به هر روی از میان این ۱۷۰ نفر، دوازده نفر که قطعه‌هایشان آماده بود، انتخاب شدند تا در سری نخست، ارکستر سمفونیک قطعه‌هایشان را اجرا و ضبط کند؛ و ضبط این سری از قطعه‌ها، امروز به پایان می‌رسد.
رهبری دربارة حجم و زمان قطعه‌های انتخابی گفت: برای اینکه آهنگسازان بیش تری بخت آن را داشته باشند که قطعه‌هایشان با همراهی ارکستر سمفونیک ضبط شود، تصمیم گرفتیم که زمان قطعه‌ها بین ۵ تا ۲۰ دقیقه باشد. طبق قراری هم که با آهنگسازان گذاشته ایم، اعلام کرده‌ایم که به هیچ آهنگسازی برای ضبط قطعه اش پولی پرداخت نخواهد شد، همچنانکه آنان نیز برای اینکه ارکستر قطعه‌هایشان را ضبط کند پولی پرداخت نمی‌کنند.
وی با اشاره به اینکه ایران، یکی از کشورهایی است که در زمینة موسیقی پول زیادی خرج کرده، گفت: نوازنده‌های ارکستر، همه بچه‌های ایران و همگی نمونه هستند. آن‌ها از ۹ صبح تا هفت شب، سه هفته است که بی هیچ منّتی دارند روی قطعه‌های این دوازده آهنگساز کار می‌کنند.رهبری دربارة آهنگسازانی که انتخاب شده‌اند گفت: آهنگسازانی که برگزیده شده اند، جزو آن‌هایی نیستند که برای ضبط یک اثر، ۱۰۰ و دویست میلیون و گاه یک میلیارد طلب می‌کنند.رهبری با قدردانی از حضور استاد مصطفی کمال پورتراب در این نشست، گفت: استاد پورتراب هم معلم بنده بوده‌اند و هم معلم این دوازده آهنگساز٫ اگر پورتراب و دهلوی نبودند، من هم وجود نداشتم.‏مسئولان قدر علی رهبری را بداننداستاد مصطفی کمال پورتراب، موسیقی دان و مدرس موسیقی، با اشاره به اینکه ۹۲ سال سن دارد و با روزی ۳ ساعت و نیم ورزش کردن، خود را نگاه داشته، گفت: آقای رهبری بزرگ، قدر خودشان را نمی‌دانند، اما من می‌دانم که ایشان چه خدمت بزرگی کرده است؛ این کار آقای رهبری در دعوت از آهنگسازان ایرانی، بالاترین کاری است که در موسیقی ایران شده است. امیدورام مسئولان قدر او را بدانند. او حتی در حین تمرین و اجرا نیز به نوازنده‌ها نکته‌هایی را آموزش می‌دهد.
این نظریه پرداز موسیقی گفت: اگر آهنگساز نباشد، نوازنده هم نیست. پس در دنیای موسیقی، آهنگساز، رتبة نخست را دارد. یک آهنگساز باید در درجة نخست گوش موسیقایی داشته باشد و همچنین دارای نبوغ موسیقایی باشد.
استاد پورتراب، با اشاره به سختی کار آهنگساز، گفت:‌ای کاش ارباب جراید یک بار پارتیتور [نُت نوشتة یک قطعة موسیقایی] را از نزدیک نگاه کنند تا زحمتی که آهنگساز می‌کشد، دستشان بیاید. فکر نکنید آهنگسازی مثل آشپزی است؛ زیرا نوشتن نُت، کاری است دشوار که شاید چندین ماه زمان ببرد.
‏‏۱۲ آهنگساز ایرانی
در ادامة این نشست، آهنگسازانی که در سری نخست، ارکستر سمفونیک آهنگ‌هایشان را ضبط می‌کند، هر کدام ضمن معرفی خود، چند کلمه‌ای دربارة کار با ارکستر سمفونیک و مدیریت عالی علی رهبری سخن گفتند.
یازده نفر از ۱۲ آهنگسازی که بدین منظور برگزیده شده‌اند و در نشست حاضر بودند، عبارتند از: امیر پورخلجی (با قطعة «نبرد ۱۲ رُخ»)؛ علی اکبر قربانی (با قطعة «سوئیت لیریک»)؛ باربد بیات (با قطعة «سوئیت سمفونی ایرانیان»)؛ آرش عباسی (با قطعة «روایتی کهن»)؛ مسعود پیروی؛ شهاب شرفی؛ پژمان خلیلی (با قطعة «پوئم سمفونیک شمارة یک»)؛ مهران روحانی (با قطعة «فانتزی شیدا»)؛ امین هنرمند (با قطعة «از میان شیشة مات)؛ و کارن کیهانی (با قطعة «نامش انسان است»).این آهنگسازان، همه از نظم و جدیت حاکم بر فضای ارکستر که به واسطة وجود علی رهبری پدید آمده؛ و نیز از نوازندگی حرفه‌ای نوازنده‌ها گفتند و سپاسگزاری کردند.‏


Scroll To Top