هشدارهای پسابرجام | Ettelaat International Newspaper

صفحه اصلی » علی رضا خانی » هشدارهای پسابرجام

هشدارهای پسابرجام

علی رضا خانی :

به رغم همه چوب‌هایی که چه در خارج و چه در داخل لای چرخ برجام گذاشتند، به نظر می‌رسد ظرف امروز و فردا طی بیانیه مشترک، ایران و ۱+۵ برنامه جامع اقدام مشترک ایران و ۱+۵ (برجام) اجرا شود.
معنی اقتصادی این اتفاق، آن است که فرایند مبادلات ایران در اقتصاد جهانی به حالت عادی برمی‌گردد و ما می‌توانیم، مانند قبل، با کشورهای دیگر مبادلات اقتصادی داشته باشیم و به سیستم بانکی جهانی متصل شویم.
رئیس جمهوری چندین بار گفته است که دلالان تحریم باید به فکر شغل دیگری باشند. معنی این سخن آن است که دلالانی با استفاده از فضای تحریم بانکی ایران با گرفتن پول‌هایی، اقدام به واسطه‌گری می‌کردند و نقش محلل را برای تجارت‌های ایران، از جمله تجارت‌های بزرگ دولتی، برعهده داشتند که یک مورد آن، پرونده در جریان موسوم به «ب ـ ز» است که علاوه بر سهم خود، به ادعای دولت، میلیاردها دلار از سهم دولت را هم نداده است.
در این باب، ذکر دو هشدار لازم است.
اول ـ بدون تردید «رانت»‌های ایجاد شده در دوران تحریم، برای عده‌ای خاص، که رئیس جمهوری نیز بارها به آن اشاره کرده است، طی مدت تحریم‌ها جریانی در اقتصاد ایران به صورت سلسله مراتبی خلق کرده است که منافعش در ادامه تحریم‌ها بود. همین جریان، در دوران مذاکرات دشوار وزارت خارجه و امضای توافقنامه و پس از آن تاکنون، مرتباً علیه برجام تبلیغ می‌کردند و می‌کنند. جریان مخالف برجام را امروز به طور حیرت‌انگیزی در همه حوزه‌ها، اعم از اقتصاد و سیاست تا رسانه‌ها و تریبون‌ها و منابر می‌توان دید که با شیوه‌ها و شگردهای محیرالعقول تلاش می‌کنند هر توانایی دولت را ضعف و هر خدمت را خیانت جلوه دهند و جالب است که ابزارها و تریبون‌های این جریان، از ابزارها و تریبون‌های اطلاع رسانی دولت، به عنوان یگانه نهاد رسمی که وظیفه تصمیم‌گیری و اجرای قراردادهای بین‌المللی را بر عهده دارد، بسیار بیشتر و فراگیر‌تر است.
از سویی، مردم نیز، همچون ما، از چرایی مخالفت‌ها و ضدیت‌های داخلی با اجرای این توافقنامه امضا شده، بی‌اطلاعند. در این اوضاع دولت باید مواظب و مراقب باشد، مجموعه جریان‌های اقتصادی و سیاسی مخالف برجام، در عملی پیش‌بینی نشده و غیر‌مترقبه، (مانند اتفاقی که در حمله به سفارت عربستان رخ داد) این قرارداد بین‌‌المللی را ضایع و رشته‌های چند ساله دولت را پنبه نکنند در برابر باد…
دوم ـ قرار است همزمان با اجرا شدن برجام، پول‌های بلوکه‌شده ایران در سیستم بانکی کشورها، آزاد شود. مبلغ دارایی‌های بلوکه‌شده ایران ۳۰ میلیارد دلار است. قطعاً خیلی‌ها، دلشان را برای این پول صابون زده‌اند. دولت باید مراقب باشد، اولویت‌بندی هزینه‌ها و سرمایه‌گذاری‌‌ها، دستخوش فشار جریان‌های سیاسی و اقتصادی نشود و تکرار نشود آن اتفاقاتی که در دوران دولت قبل رخ داد.
یادمان باشد که دولت نهم و دهم به تنهایی به یمن افزایش فوق‌العاده بهای نفت، به اندازه نیمی از درآمدهای تاریخ صنعت نفت ایران را به دست آورد اما در پایان دوره، اقتصادی ضعیف‌تر از آغاز دوره را تحویل داد با شاخص‌هایی که نشان می‌داد فقر و نابرابری بیشتر و رفاه و رضایت مردم کمتر شده است و به گواه آمارهای رسمی گمرک،‌ بخشی از این درآمدهای افسانه‌‌ای صرف واردات کالاهای لوکس و فوق‌ لوکس شد و بخشی به واردات چوب‌بستنی و زیورآلات بدلی و دسته بیل و سنگ قبر و میخ طویله و کارت پستال و کلاه گیس و حتی سنگ پا و ده‌ها قلم کالاهای عجیب و غریب دیگر رسید و نهایتا، به غیر از آنها که از نعمت کلاه گیس وارداتی برخوردار شدند، سر بقیه مردم بی‌کلاه ماند.


Scroll To Top