نگاهی نو به یک پدیده | Ettelaat International Newspaper

صفحه اصلی » علی رضا خانی » نگاهی نو به یک پدیده

نگاهی نو به یک پدیده

علی رضا خانی :

رئیس دانشگاه علامه می‌گوید دانشگاه‌ها با رکود تورمی مواجه شده‌اند، منظور ایشان آن است که اگرچه تعداد شاغلان دانشگاه‌ها زیاد هستند، اما دانشگاه‌ها در همه زمینه‌ها با کمبود نیروی انسانی مواجهند.
طبق قوانین اقتصادی، اقتصاد یا در رکود است یا رونق. در شرایط رکود معمولاً چهار عامل «تولید»، «درآمد»، «اشتغال»، «تجارت» تنزل می‌یابد و تولید ناخالص داخلی(GDP) کاهش می‌یابد. در شرایط رونق، چهار عامل فوق روند افزایشی دارد و تولید ناخالص داخلی افزایش می‌‌یابد. مضاف به این که رکود معمولاً با کاهش تورم و رونق با افزایش تورم همراه است، به دلیل همین ترادف، دوران رونق را دوران تورمی نیز می‌نامند.
در نیمه قرن بیستم، برای نخستین بار در برخی کشورهای اروپایی اتفاقی افتاد که تا آن زمان بی‌سابقه بود. «رکود» و «تورم» که معمولاً دو حالت متضاد هستند، توامان رخ داد.
به همین روی، اقتصاددانان از ترکیب دو واژه رکود (stagnation) و تورم (Inflation) اصطلاح جدیدی به نام «رکود تورمی» (Stagflation) ابداع کردند. رکود تورمی، تسامحاً جمع اضداد است.
اینجا قصد نداریم درباره رکود تورمی در اقتصاد سخن بگوییم و این کار را به فرصتی مستقل وا می‌گذاریم، اما آنچه رئیس دانشگاه علامه اخیراً گفت: موضوعی است که ذهن نگارنده را از مدت‌ها پیش مشغول کرده است.
ما، در بسیاری از حوزه‌ها دچار رکود تورمی هستیم. طبق آمار، مردم ما چندان روزنامه نمی‌خوانند و در زمره پائین‌ترین کشورها از نظر سرانه مطالعه مطبوعات قرار داریم و تیراژ روزنامه‌ها پائین است در حالی که بیشتر از همه کشورهای دنیا عنوان روزنامه داریم. طبق آمار رسمی وزارت ارشاد ۲۸۳ روزنامه در کشور منتشر می‌شود و ۱۵۳ روزنامه از شمار فوق حوزه انتشار سراسری دارند، در حالی که در ایالات متحده فقط چهار روزنامه سراسری منتشر می‌شود. در همین حال ۷۴۴۳ مجوز نشریه صادر شده است. پس با تورم مطبوعات و رکود خوانندگان مواجهیم.
در کشور در حدود ۵ میلیون بیکار داریم که آمار بزرگی است، اما در بسیاری از کارهای ساختمانی و خدماتی، با کمبود نیرو مواجهیم و اتباع افغانستان این جای خالی را پر کرده‌اند پس با تورم بیکاران و رکود میل به کار مواجهیم.۲۴۰ هزار خانه خالی فقط در تهران داریم اما همچنان این شهر و این کشور با مشکل مسکن مواجه است.
شمار شبکه‌های تلویزیونی مرتب بیشتر می‌شود و اینک قریب ۳۰ شبکه در داخل کشور برای مردم برنامه می‌سازند و پخش می‌کنند اما مردم احساس رکود می‌کنند و از محصولات این شبکه‌ها راضی نیستند و زمینه برای گرایش به شبکه‌های خارجی کماکان بیشتر می‌شود.
دانشگاه‌های غیردولتی و غیرانتفاعی و غیره به قدری گسترده شده‌اند که دنبال کسانی می‌گردند که روی نیمکت‌هایشان بنشیند. به تعبیری سالانه بیش از یک میلیون فارغ‌التحصیل دانشگاهی داریم اما همچنان برای مشاغل تخصصی با کمبود نیروهای با مهارت و دانش‌آموخته مواجهیم.
در همین دانشگاه‌ها، صدها برابر نیاز اقتصاددان صاحب‌مدرک تولید کرده‌ایم، اما اوضاع اقتصادمان کماکان خراب است و همه منتظر نسخه اقتصاددانانی از آن سوی آب‌ها هستند.
در حوزه خدمات، مهندس و معمار و پزشک و دندانپزشک و روانشناس و استاد و معلم و روزنامه‌نگار و … بسیار خلق کرده‌ایم، اما همگان در مواقع نیاز، پرسان‌پرسان دنبال آدم‌های مطمئن و کاردان در همین حوزه‌ها می‌گردند.
هزاران کارخانه ساخته‌ایم که محصولاتشان نه در بازار داخلی جایی دارد و نه قابلیت صادراتی دارند. انبوه کالاها در انبارها مانده است اما مشتریان به دنبال جنس خارجی هستند …
شمار صندوق‌های کمیته امداد از حد گذشته است و در کوچه و زیرگذر و مغازه و سازمان و ایستگاهی نیست که یک یا چند صندوق نباشد، اما همچنان شمار نیازمندان و افرادی که زیر خط فقر مطلق زندگی می‌کنند بسیار است و شمار کودکان متکدی و آدامس‌فروش روز به روز بیشتر به چشم می‌آید… به هرحال، مدتهاست که «رکود تورمی» در ایران از عرصه اقتصاد گذر کرده و به عرصه‌های فرهنگی و اجتماعی و… رسیده است. مدیران کشور، گمان نکنند رکود تورمی پدیده‌ای صرفاً در حوزه اقتصاد است. سرایت این پدیده به همه عرصه‌های جامعه، بدون تردید عوارض سهمگینی دارد. باید از نو، رکود تورمی را بشناسیم تا بلکه راهی برای خروج از آن بیابیم.


Scroll To Top