حضور ۷ کشور در نخستین جشنواره بین المللی موسیقی معاصرتهران | Ettelaat International Newspaper

صفحه اصلی » فرهنگی-هنری » حضور ۷ کشور در نخستین جشنواره بین المللی موسیقی معاصرتهران

حضور ۷ کشور در نخستین جشنواره بین المللی موسیقی معاصرتهران

 

نخستین فستیوال بین المللی موسیقی معاصر تهران از ۳ تا ۱۰ اردیبهشت‌ با حضورنوازندگان و پژوهشگران ۷ کشور خارجی و ۳۵ ایرانی در چهار مرکز تالار رودکی ، خانه هنرمندان ، موزه هنرهای معاصر و بنیاد لاجوردی برگزار می‌شود.
نوید گوهری ، مدیر هنری نخستین فستیوال موسیقی معاصر تهران در نشست خبری که به همین منظور دیروز در موزه هنرهای معاصر تهران برگزار شده بود ، گفت: کانون موسیقی معاصر از آذر سال ۹۴ براساس سیاست‌های جدید موزه هنرهای معاصر تشکیل شد تا این موزه به شاخه‌های جدی موسیقی بپردازد و ما از آذرسال گذشته تا کنون چهار برنامه را در زمینه موسیقی معاصر برگزار کرده‌ایم.
گوهری با بیان این که، فستیوال بین المللی موسیقی معاصر تهران یک فستیوال خصوصی است و با مشارکت ارگان‌ها و سازمان‌های فرهنگی – هنری برگزار می‌شود، اظهار کرد: دلیل راه‌اندازی این فستیوال این است که ۳۰ تا ۴۰ سال است که آهنگسازان حرفه‌ای ما با موسیقی معاصر آشنا هستند و خیلی از آن‌ها هم در خارج از مرزهای ایران فعالیت می‌کنند و بسیاری از این هنرمندان حتی قطعات‌شان به‌صورت منبع مورد استفاده قرار می‌گیرد؛ اما در ایران آن‌طور که باید به این گونه موسیقی پرداخته نشده است.از طرف دیگر می‌توانیم فرهنگ موسیقی خود را به زبان جدید در آن مطرح کنیم و به این ترتیب برگزاری این فستیوال رابطه انسانی متقابلی برای ایران و در حوزه بین‌الملل خواهد بود.
وی افزود: روند اجراهای موسیقی در این فستیوال این‌گونه است که هنرمندان ایرانی قطعاتی از آهنگسازان خودمان و قطعاتی را نیز از موسیقی بین‌الملل اجرا می‌کنند. خارجی‌ها هم همین‌طور و قطعات به کشور خاصی محدود نمی‌شود.گوهری همچنین اعلام کرد: پس از انتشار فراخوان ما ۱۱۴ گروه ایرانی از تهران و شهرستانهایی مانند اراک، ساری، رشت، شیراز، اصفهان، تبریز، بوشهر و کرمانشاه درخواست حضور در این رویداد را ارائه کردند.
ما ‌طی سه مرحله این گروه ها را بررسی کردیم و در مرحله سوم از آن‌ها خواستیم که فیلم کارهای‌شان را برای ما ارسال کنند و پس از این‌که آثار توسط شورای هنری فستیوال به تصویب رسید، روند اداری را به دفتر موسیقی واگذار کردیم.
این هنرمند از حضور هفت کشور خارجی برای اجرا و پنج کشور خارجی دیگر برای ارائه سمینار در نخستین فستیوال موسیقی معاصر تهران خبر داد و افزود: در این فستیوال از سه نسل موسیقیدان معاصر ایران کار ارائه می‌شود و جشنواره هم کاملا غیررقابتی است. آثاری از علیرضا مشایخی، نادر مشایخی، بهزاد رنجبران، کیوان میرهادی، هشیار خیام، حسین علیزاده، حمیدرضا اردلان و… در این فستیوال ارائه خواهد شد.
حسین سروی مشاور امور بین‌الملل و نظارت کاربردی فستیوال موسیقی معاصر در ادامه این نشست خبری اظهار کرد:‌ هدف‌گذاری‌های خاصی برای برگزاری این فستیوال شده و ما می‌خواهیم به یک همگرایی برسیم. در این رویداد، جوانان در کنار پیشکسوتان حضور دارند و در زمینه اجرا و پژوهش، آثاری را ارائه خواهند کرد
. پس از پالایش‌هایی که روی مقالات انجام دادیم تقریبا ۲۰ سخنران در خانه هنرمندان مقالات خود را ارائه می‌دهند و ما از دانشجویان موسیقی دعوت می‌کنیم که در این نشست‌ها حضور داشته باشند تا فضای چالشی در این سمینارها به‌وجود آید.
سروی از حضور نوازندگان و پژوهشگران کشورهای هلند، گرجستان، سوئیس، نروژ، سوئد، رومانی و لهستان در این فستیوال خبر داد و اعلام کرد که سخنرانانی از سه کشور هلند ، گرجستان و لهستان در سمینار این فستیوال سخنرانی خواهند کرد و رئیس کنسرواتوار تفلیس یکی از این سخنرانان است.احسان تارخ مدیر اجرایی این فستیوال نیز بیان کرد: ما از لحاظ اجرایی در این جشنواره، دست‌تنها هستیم و بیشتر سعی می‌کنیم از پتانسیل‌های خودمان بهره ببریم. این یک رویداد جوان است که به حمایت‌های زیادی نیاز دارد. در حال حاضر ۱۵۰ نفر درگیر برگزاری این فستیوال هستند.
او ادامه داد: ما از آذر سال گذشته برنامه‌های‌مان را قدم به قدم پیش بردیم اما از آنجا که جشنواره فجر پر سروصدا و پرخبر بود، نخواستیم تحت تأثیر این رویداد مهم اطلاع‌رسانی کنیم. سامانه «تیوال» بخش فروش بلیت و اطلاع‌رسانی جشنواره‌ را برعهده دارد و بلیت‌ اجراهای تالار رودکی نیز ۳۰ و ۴۰ هزار تومان قیمت دارند که دانشجوهای رشته موسیقی مشمول ۵۰ درصد تخفیف خواهند شد. دوست داریم دانشجوهای موسیقی و هنرستانی‌ها از برنامه های این رویداد استفاده کنند.
تارخ اضافه کرد:‌ جشنواره از سوم اردیبهشت‌ماه آغاز می‌شود و سالن امیرخانی خانه هنرمندان ایران میزبان ارائه سمینار و مقالات با حضور ۱۹ هنرمند خواهد بود و گالری بنیاد لاجوردی نیز بعدازظهرها ساعت ۱۶ تا ۲۰ میزبان ۴ پرفورمنس‌ خواهد بود. موزه هنرهای معاصر نیز میزبان چند اجرای زنده خواهد بود که این اجراها کوتاه و یک ساعته هستند. تالار رودکی نیز میزبان اجراهای زنده است که هر روز ساعت ۱۷ و ۳۰ دقیقه و ۲۱ برگزار می‌شوند.آیدین صمیمی مفخم مشاور هنری فستیوال نیز در این نشست خبری به برخی پرسش‌های تخصصی در این زمینه پاسخ داد.او در پاسخ به پرسش یک خبرنگار اعلام کرد که موسیقی رپ و پاپ شامل موسیقی معاصر نمی شوند چون موسیقی معاصر آکادمیک و برگرفته از موسیقی کلاسیک است و موسیقی رپ و پاپ فاقد این ویژگی ها هستند.


Scroll To Top