ایرانیان از نگاه بیگانگان | Ettelaat International Newspaper

صفحه اصلی » فرهنک مردم » ایرانیان از نگاه بیگانگان

ایرانیان از نگاه بیگانگان

قدیمی‌ترین ملت
ایرانی‌ها خود را قدیمی‌ترین ملت متمدن جهان می‌دانند و به مردم سایر کشورها به چشم ملت‌های نوپایی که در زمان‌های اخیر افتخاراتی در تاریخ نصیب‌شان شده است، می‌نگرند. این بلندپروازی درباره قدمت نژادشان اغلب آنها را وادار می‌کند که برای شهرهای ایران سوابق بسیار کهن و باستانی قائل شوند.
ارنست اورسل، چهانگرد بلژیکی (۱۸۸۲)
وجدان
ایرانی‌ها تمام آنچه را عرب‌ها از فهم آن عاجزند، می‌فهمند و هوش آنان هر معنایی را در می‌‌یابد، چیزی که هست، فهم و شعور ایرانیها استوار نیست و قوه تعقلشان اندک است، ولی آن چیزی که بیشتر از همه چیز ایرانیان فاقد آن هستند، وجدان است!
کنت گربینو ـ دیپلمات و نویسنده فرانسوی (۱۸۶۲ ـ ۱۸۵۵)
توطئه و پشت هم‌اندازی
زندگانی مردم این مملکت عبارت است سرتاپا از یک رشته توطئه و یک سلسله پشت هم‌اندازی، فکر و ذکر هر ایرانی فقط متوجه این است که کاری را که وظیفه اوست، انجام ندهد. ارباب مواجب گماشته خود را نمی‌دهد و نوکرها تا بتوانند ارباب خود را سر کیسه می‌کنند. دولت یا اصلاً حقوق به مستخدمین خود نمی‌دهد و یا وقتی هم می‌دهد، کاغذ و سند می‌سپارد و مستخدمین هم تمام سعی و کوششان در راه دزدیدن مال دولت و اختلاس است. از بالا گرفته تا پایین در تمام مدارج و طبقات این ملت جز حقه‌بازی و کلاهبرداری بی‌حد و حصر و بدبختانه علاج ناپذیر چیز دیگری دیده نمی‌شود و عجیب آنکه این اوضاع دلپسند آنان است و تمام افراد ناس هر کس به سهم خود از آن بهره‌مند و برخوردار است و این شیوه کار و طرز زندگی روی هم رفته از زحمت آنان می‌کاهد و برای آسایش و بیکاری و بیماری میدان فراخی برای آنها فراهم می‌سازد و رفته رفته این سبک زندگی برای آنها حکم بازی و سرگرمی پر تفریح و تفننی را پیدا می‌کند که احدی حاضر نیست به این آسانیها از آن دست بردارد!
کنت گوبینو


Scroll To Top