استان کردستان شکوه لباس‌های رنگارنگ زنان و دلاوری و غرور مردان | Ettelaat International Newspaper

صفحه اصلی » فرهنک مردم » استان کردستان شکوه لباس‌های رنگارنگ زنان و دلاوری و غرور مردان

استان کردستان شکوه لباس‌های رنگارنگ زنان و دلاوری و غرور مردان

 

فصل‌های بهار و تابستان از بهترین فصول سال برای گردشگری و سفر به یکی از منحصربه‌فردترین و زیباترین استان‌های کشور، یعنی استان کردستان هستند؛ دیاری که نه‌تنها می‌شود در آن بکرترین و بدیع‌ترین چشم‌اندازهای طبیعی را از جنگل، دریاچه و صخره و کوه تا زیباترین دشت‌های لاله‌خیز رنگین، تپه ماهورهای سبز و خروشان‌ترین رودها تماشا کرد، بلکه می‌توان جلوه‌هایی از فرهنگ کهن و تاریخ یکی از اصیل ترین اقوام ایران را در جای‌جای آن به نظاره نشست. آنجا در پهنه کردستان فرهنگ بومی مردمان چنان پربار و چشمگیر است که هر ساله گردشگران داخلی و خارجی زیادی به شوق دیدارش بار سفر می بندند تا از موسیقی و پوشش خاص کردی که لباس بانوانش رنگارنگ و باشکوه و لباس مردانش برازنده غرور و دلاوری آنها است تا زبان شیرین کردی، صنایع دستی بی‌نظیر و رسوم و جشن‌های مردم نجیب و سختکوش کردستان شهر به شهر خاطره و سوغات بردارند. ما هم با شما سفرمان به جشنواره رنگین بهار کردستان را از سنندج و مریوان آغاز می کنیم و بعد در بیجار و سقز خاتمه می‌دهیم.
سنه دژ، شهر هنرمندانه
در فاصله ۵۱۲ کیلومتری شهر تهران و در آغوش کوه‌های آبیدر زاگرس، شهر تاریخی سنندج، مرکز استان کردستان و دومین شهر بزرگ کردنشین با ارتفاع ۱۴۸۰ متر از سطح دریا قرار گرفته است؛ شهر زیبایی که کمتر از چهارصد سال قدمت دارد و در زمان حکومت شاه صفی به دست سلیمان خان اردلان ساخته شده است. حالا بعد از گذشت ۴ قرن خوشبختانه سنندج هنوز یادگارهای تاریخی باارزش و دیدنی را در هر گوشه خود حفظ کرده است؛ عمارت‌ها، خانه‌ها و مساجد تاریخی در این شهر فراوانند و جالب است بدانید نام سنندج معرب شده «سنه دژ » است چون شهر سنندج مانند دژی در سینه کوه آبیدر استوار ایستاده است.
با حضور در شهر کوهستانی سنندج از طرفی می‌شود جلوه‌هایی از طبیعت بسیار زیبای کردستان را تماشا کرد و از طرف دیگر با قدم زدن در بافت قدیمی شهر و دیدن مردم با لباس‌های زیبای کردی که به زبان کردی سورانی صحبت می‌کنند، با هر قدم به فرهنگ کهن و اصیل کردستان نزدیک شد. نکته جالب دیگر اینکه در شهر سنندج مجسمه‌های زیبای زیادی در میدان‌ها و خیابان‌ها دیده می‌شوند؛ مجسمه‌هایی که همگی آثار تجسمی ارزشمندی از استاد‌هادی ضیاءالدینی، هنرمند برجسته کرد، هستند و حضورشان در شهر به آن چهر‌ه‌ای هنرمندانه و دلپذیر بخشیده است.
تاریخ کهن در موزه
در مرکز شهر سنندج و در نزدیکی بناهای تاریخی مشهوری مانند عمارت آصف و مسجدجامع، بنای زیبایی به نام عمارت سالار سعید وجود دارد که این روزها موزه باستان‌شناسی سنندج با گنجینه‌ها و نشانه‌هایی ارزشمند از تاریخ کهن کردستان در آن واقع شده است. مهم‌ترین اشیای موجود در موزه سنندج مربوط به آثار کشف شده در تپه باستانی زیویه و شامل زیورآلات زنانه، انواع ظروف سفالی رنگین و متنوع، اشیای مفرغی، اشیایی از جنس استخوان و عاج، گل‌های رز، نقوش هندسی و سرپیکان و اشیای سنگی هستند در بخش‌های دیگر هم اشیای فلزی و سفالی دیگری از جمله انواع سرنیزه، خنجر، ظروف سفالی و مجسمه و ظروف شیشه‌ای زیبا موجود است. ضمن اینکه بخشی هم متعلق به اسکلت‌هایی است که به همراه زیورآلاتشان با توجه به شیوه قدیمی دفن مردگان، یعنی در حالتی که چمباتمه زد‌ه‌اند، در محفظه‌های شیشه‌ای به نمایش درآمد‌ه‌اند.
گذشته از اشیای بسیار با ارزشی که در موزه سنندج از آن‌ها نگهداری می‌شود و بسیار دیدنی هستند، ساختمان موزه هم با اروسی هفت لنگه شاهکارش که شامل ۴۲ هزار قطعه شیشه رنگی و چوب ساخته هنرمندان سنندجی است، به همراه دیگر تزیینات، آینه‌کاری‌ها و گچبری‌های هنرمندانه و نیز نقاشی‌های سقفی در زیر زمین آن یکی از دیدنی‌ترین جاذبه‌های گردشگری شهر سنندج را شکل داده است.
آبیدر، بام سنندج
اگر از ساکنان شهر سنندج درباره بهترین مناطق گردشگری این شهر بپرسید حتما در میان اولین گزینه‌های ممکن منطقه آبیدر را به شما پیشنهاد خواهند کرد. آبیدر منطقه‌ای کوهستانی است که از فراز آن می‌توانید شهر سنندج را ببینید ضمن اینکه آبیدر به دلیل داشتن آب‌وهوای دلپذیر، چشم‌اندازهای زیبا و منحصربه‌فرد برفراز شهر، باغ‌ها و تپه‌های سبزپوش، امکان کمپینگ در پارک جنگلی‌اش و وجود چشمه‌های فراوانی که در آن جریان دارد، از معروف‌ترین سایت‌های گردشگری طبیعی سنندج است. از دیگر ویژگی‌های پارک آبیدر سینمای روباز بسیار بزرگ آن است که با گنجایش ده هزار نفری‌اش از آن به عنوان بزرگ‌ترین سینمای روباز ایران نام برده می‌شود.
پرده این سینما ابعادی به طول ۲۵ در ۱۲ متر دارد و جالب اینکه صدای فیلم‌های پخش شده در آن از طریق موج اف‌ام رادیو در هر مکان از پارک جنگلی آبیدر قابل دریافت است. علاوه بر این‌ها نقش برجسته میدان کوزه‌بشان که با الهام از نقش‌های اشیای به‌دست آمده از تپه باستانی زیویه ساخته شده و مجسمه‌های متعدد تعبیه شده در بخش‌های مختلف پارک آبیدر از دیگر خصوصیات برجسته این قطب گردشگری شهر سنندج است.
قرآن نگل و عجایب آن در سفر به مریوان
در ادامه سفر به کردستان بعد دیدار از سنندج، پیشنهاد می‌کنیم راهی مریوان شوید چون این شهر دومین شهر بزرگ و مهم کردستان است، ضمن آنکه مسیر ۱۳۱ کیلومتری از سنندج به سمت مریوان دارای چشم‌اندازهای بسیار دیدنی هم هست برای نمونه بعد گذر از سروآباد در این مسیر به مناطقی با آب‌وهوای مرطوب و مدیترانه‌ای و پوشش گیاهی سبز می‌رسید که حال و هوایشان بی‌شباهت به حال و هوای جاده‌های شمال ایران نیست و علاوه بر این‌ها، در بهار دشت‌های این جاده به گلستان‌هایی تبدیل می‌شوند که زیبایی شقایق‌های سرخ وحشی و لاله‌های شاداب روییده در آنها غوغا می‌کنند. نکته بعدی اینکه در مسیر سنندج به مریوان روستایی به نام نگل قرار گرفته است؛ روستایی که تاریخچه‌ای عجیب و شنیدنی دارد و در ۶۵ کیلومتری غرب سنندج واقع شده است. اهمیت نگل برای گردشگران به دلیل وجود یک قرآن تاریخی است که قدیمی‌ترین قرآن موجود در ایران است و در مسجد این روستا از آن نگهداری می‌شود، بنا به آن چه گفته می‌شود قرآن موجود در روستای نگل یکی از چهار قرآن دستنویسی است که به خط کوفی نوشته شده و در زمان خلافت عثمان به نقاط مختلف دنیا فرستاده شده است این قرآن ۳۸ سانتیمتر طول و ۲۱ سانتیمتر عرض دارد و بخش‌هایی از آن با طلاکاری و گل و بوته تزئین شده است و در میان مردم روستا اهمیت و احترام بسیار زیادی دارد.
قدم زدن بازار رنگی
گشت وگذار در بازارهای سنتی همیشه یکی از جذاب‌ترین بخش‌های سفر هستند، به‌ویژه وقتی که بازارها دارای معماری و پیشینه تاریخی هم باشند و خوشبختانه بازار تاریخی سنندج یکی از همان‌ها است. این بازار یادگار دوره صفویه است و از معدود بازارهای ایرانی است که با الهام از میدان نقش جهان اصفهان به صورت مستطیل ساخته شده است البته این روزها از آن بازار اصلی که مثل تمام بازارهای معروف قدیم دارای مسجدها، حمام‌ها و کاروانسراهای متعدد بود چیز زیادی باقی نمانده است، اما با کمی دقت امروز هم می‌توانید معماری باشکوه صفویه را در طاق‌های هلالی و سقف حجره‌های بازار که با سنگ و خشت و آجر ساخته شد‌ه‌اند، دنبال کنید، بازار قدیمیِ شهر سنندج چیزی در حدود ۲۰ سال پیش از سوی سازمان میراث فرهنگی در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است اما بخش جالب و هیجان‌انگیز بازارگردی در این بخش از شهر سنندج علاوه بر امکان بازدید از بافت سنتی و معماری بازار، امکان خرید از صنایع دستی رنگارنگ و پارچه‌های پرکار و زربافت نفیس و رنگین کردی است که خریداری و حتی تماشای زرق و برق چشمگیرشان برای همه، به ویژه برای خانم‌ها، بسیار لذت‌بخش است، بازار سنندج رنگین‌ترین بازار ایران است.
طبیعت‌گردی روی سفره
غذاهای محلی در استان کردستان اغلب با توجه به نوع زندگی مردم در این اقلیم با مواد اولیه ساده و طبیعی درست می‌شوند و شامل انواع آش‌ها و خوراک‌های هستند که برای چشیدن طعم تمامی‌شان، به‌ویژه آن‌هایی که شامل سبزیجات معطر و گیاهان کوهی بهاری خاص این منطقه زیبا هستند، باید به شهرها و روستاهای مختلف کردستان سفر کنید.
غذاهایی که از آش دوغ، شاوار، کلانه، ترخینه، گردول و هتیمچه‌اش تا یکاوه، دلمه، رشته پلو و رشته‌رون همه و همه عطر طبیعت را در خود پنهان کرده‌اند تا بشود هویت و اصالت زندگی در کردستان را با هر لقمه‌شان مزه‌مزه کرد و از آن لذت برد. ما هم برای کشف دنیای غذاهای کردی ابتدا به سنندج می‌رویم؛ جایی که می‌شود در سفره‌اش طعم پرپوله یا آش عدس، دانه کلانه، شله‌مین، دوینه، آش دوغ و قلیه را چشید و اگر شانس با شما باشد و در مناسبت‌های شاد میهمان مردم خونگرم استان کردستان باشید با یکاوه که یکی از اصیل‌ترین غذاهای کردی است از شما پذیرایی می‌شود. یکاوه ترکیبی خوشمزه از بلغور پخته شده است که در میان آن لایه به لایه گوشت، پیاز و سیب‌زمینی سرخ شده به همراه کشمش می‌ریزند و در مناسبت‌هایی مانند چهارشنبه‌سوری یا جشن‌های دیگر آن را می‌خورند.
شلکینه برای جشن‌های بهاری
یکی از غذاهای رسمی که در جشن‌های بهاری، به‌ویژه در شهر سنندج مصرف می‌شود خوراکی به نام شلکینه است که در واقع خمیری شامل آرد، شیر، تخم‌مرغ و نمک است که روی ساج پخته می‌شود. این خمیر ظریف و نازک بعد از پخت با کره حیوانی خورده می‌شود و یا اینکه بنا به ذائقه اگر بخواهند شیرین شود روی آن شکر می‌پاشند و گرم و شیرین می‌خورند.
دیگر غذاهای کردستان
قارچ کوهی، کباب کردی یا بریان، دلمه، خورش کنگر و کرفس، کبک و تیهو.
ایستادن بر بام ایران
در امتداد رشته کوه‌های غرب ایران شهری با دیرینگی تاریخی و قدمتی ۷هزار ساله ـ شهری به نام بیجار ـ وجود دارد که ارتفاع ۱۹۴۰ متری‌اش از سطح دریا آن را به «بام ایران» شهره کرده است. «بیجار» بلندترین شهر ایران و بزرگ‌ترین شهرستان استان کردستان است؛ منطقه‌ای کوهستانی که علاوه بر طبیعت بکر و زیبایش با انبوهی از تفرجگاه‌های متنوع و آثار تاریخی با قدمتی چندین هزار ساله می‌تواند برای هر گردشگری جذاب باشد.
* اماکن و مناطق تاریخی این شهر از جمله «دژ سترک» یا قلعه «قمچقای» که در عهد مادها، پارت‌ها و ساسانیان به عنوان پایگاه استراتژیک از آن استفاده می‌شد، سندی است بر قدمت دیرینه بام بلند ایران. دوران ترقی و رشد این منطقه اوایل تا اواسط دوران قاجار بوده که بناهای بسیاری از جمله مسجدجامع بیجار، مسجد قزلعلی و… ساخته شد. شهرستان بیجار طبیعتی بی‌نظیر از کوه‌ها، رودخانه‌ها، چشمه‌ها، قلعه، بازار و دیگر بافت‌های کهن تاریخی دارد.
* دره هفت آسیاب بیجار هم که مملو از چشمه‌های پرآب و خروشان است بخش دیگری از زیبایی‌های طبیعت این منطقه را در بستری تاریخی رقم زده است. در این دره بقایای هفت آسیاب سنگی به جا مانده است، به همین دلیل آن را دره هفت آسیاب می‌نامند و ارزش تاریخی آن مجاورتش با دره پادشاهان است.
* از مناطق دیدنی دیگر بیجار، بازار آن است که در مرکز این شهر واقع شده و از بقایای بافت قدیمی آن به شمار می‌آید. این بازار شامل یک راسته طولانی شمالی ـ جنوبی، تیمچه‌ای به نام «حاج شهباز» و سرایی به نام «امیر تومان» بوده که مربوط به دوره قاجار است. قالی بیجار یکی از اصیل‌ترین فرش‌های ایرانی است و زیبایی و دوام آن شهرت جهانی دارد. گلیم بیجار نیز از نظر مرغوبیت شهرت دارد. از دیگر سوغاتی‌های این شهر هم می‌توان به حلوا سوهانی، نان شیرمال مخصوص بیجار و انواع ترشی‌های خوشمزه اشاره کرد.
اینجا سرزمین مادها است
سقز یکی از شهرهای غربی در استان کردستان، با تاریخی هزار ساله است که قدمت آن به هزاره هفتم قبل از میلاد برمی‌گردد. نام سقز از نام قوم سکا، اسکیت و سکز به یادگار مانده است (سَکاها دسته‌ای از مردمان کوچ‌نشین ایرانی‌تبار بودند که قدمت‌شان به پیش از هخامنشیان برمی‌گردد).
رودخانه سرپوشیده چم‌ولیخان از وسط شهر سقز و رودخانه سیمینه‌رود هم از کنار آن می‌گذرد و بیش از ۱۵۰ اثر تاریخی و باستانی دارد که فقط دو اثر آن، یعنی قلعه باستانی زیویه و غار کَرَفتو در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده‌اند. این شهر در نخستین اتحاد ماد، پایتخت مادها بوده و استحکاماتی در آن ساخته شده که زیویه و آرماییت «قپلاتتو» از آن جمله‌اند. مسجدجامع تورجان، مجموعه کاروانسرا، پارک مولوی کُرد، طبیعت بکر و زیبای منطقه سَرشیو، کوه‌های چهل چشمه دیواندره، غار سورآوا، مجموعه پارک‌های حاشیه چم، حمام حاج صالح، بنای مسجد شیخ مظهر و… از جاهای دیدنی شهرستان سقز هستند. علاوه بر این‌ها، روی رودخانه زرینه‌رود «سد شهید کاظمی» احداث شده که دریاچه پشت سد آن از جاذبه‌های گردشگری استان به شمار می‌آید. «مسجد دو مناره» در بافت قدیمی سقز وجود دارد که تاریخ دقیق ساخت آن مشخص نیست. «قلعه باستانی زیویه» در روستای زیویه که هم از نظر معماری و هم از نظر آثار هنری یکی از شاخص‌ترین و باارزش‌ترین مکان‌های دوره تاریخی حدود ۷۰۰ سال پیش از میلاد در دوره حکومت اقوام ماد و مانایی ساخته شده است، از دیگر ساختمان‌های باشکوه و از عجایب معماری باستان در این منطقه است. یکی از ویژگی‌های قابل توجه دیگر سقز آن است که رودخانه‌های بسیاری مانند زرینه‌‌رود، سیمینه‌رود و رودخورخوره در آن جاری هستند همچنین از ارتفاعات مهم منطقه می‌توان به کوه زیبای نکروز، ونوشه، دره‌نان و… اشاره کرد. به دلیل موقعیت آب و هوایی سقز، انواع آجیل و تخمه بوداده آن دارای کیفیت بالایی است و می‌تواند بهترین سوغاتی باشد که شما را دست پر از این شهر زیبا بازمی‌گرداند. البته «بازارچه مرزی سیف سقز» در نقطه صفر مرزی قرار گرفته و اگر قصد خریدهای مفصل‌تری را داشته باشید می‌توانید به آنجا بروید.
شهر آدامسی اینجاست
آنهایی که به دنبال یک سوغات متفاوت هستند پیشنهاد دوم ما «سقز» یا همان شهر «آدامسی» است. این شهرستان کوچک شما را با انواع تخمه‌های بوداده غافلگیر می‌کند. استان کردستان به سبب داشتن آب و هوای کوهستانی مکان مناسبی برای تولید خشکبار به شمار می‌آید. بنابراین اگر نتوانستید به سقز سری بزنید ناامید نشوید چون تقریباً در بیشتر شهرهای این استان می‌توانید خرید خشکبار داشته باشید. علاوه بر خشکبار، آدامس خاصی نیز در این شهرستان تولید می‌شود البته نه از آدامس‌هایی که نمونه‌اش را در سوپرمارکت‌ها می‌بینید. این نوع آدامس از شیره درخت سقز گرفته شده که از آدامس‌های مدرن امروزی خاصیت بیشتری دارد.
مثل‌های کردی
در زبان فارسی وقتی کسی کاری از عهده‌اش برنمی‌آید و یا از چیزی که در اختیارش نیست بدگویی می‌کند این مَثَل را به کار می‌برند: «گربه دستش به گوشت نمی‌رسید می‌گفت بو می‌ده.» کردها در این مواقع می‌گویند: «خرسدَمیه همه همرو نارسید هویژید تاله» که معنی‌اش می‌شود: «دهان خرس به گلابی نمی‌رسد می‌گوید تلخ است.» ضرب‌المثل «آسیاب به نوبت» فقط تلفظش فرق دارد: «آسیاووِه نَوگه». کردها در مورد تقسیم کار و اینکه هرکسی باید وظیفه خودش را انجام دهد این مثل را دارند: «من خان و تو خان کی کرکَه اَوبید» که یعنی: من خان باشم و تو هم خان، کی خر را آب می‌دهد. «برو کشکشتو بساب» مثلی است به معنی دنبال کار خودت برو و به کار دیگران و کاری که به تو مربوط نمی‌شود، دخالت نکن. این مثل در زبان کردی اینطور گفته می‌شود: «بچو کشکت بساو». دو مثل کردی دیگر همراه با ترجمه: خودا کووه ناسیگ وءفر نیگه بان (خدا کوه را می‌شناسد که روی آن برف می‌گذارد) و خالوو که فیگه سه ر ئاو خوارزا ده خوار ئاو فیریگ کیگ (دایی در سر آب غرق می‌شود خواهرزاده در پایین آب دنبالش می‌گردد).
ادبیات کردی
ادبیات کردی شامل شعرها و داستان‌هایی به زبان کُردی است که سرایندگان و نویسندگان مشهور جهانی دارد. از جمله آنها می‌توان به مولوی کُرد، (متولد کردستان عراق)، احمد خانی (متولد ترکیه)، مستوره لادن (متولد سنندج)، نالی (متولد سلیمانیه)، غلامرضا ارکواری (متولد ایلام) و شیرکو بی‌کس (متولد سلیمانیه عراق) اشاره کرد. مستوره لادن، شاعر، نویسنده و تاریخ‌نگار اهل سنندج، زبان‌های کُردی، فارسی و عربی را از پدرش آموخته بود.
او بعد از مرگ همسر و دخالت‌هار قاجار در زندگی خانوادگی‌اش مجبور شد به سلیمانیه کوچ کند، از او شعرهایی به زبان‌های فارسی و کُردی به جا مانده. دیوان اشعار مستوره که به زبان فارسی سروده شده در حدود دوهزار بیت است و سه بار به چاپ رسیده که چاپ اول و دوم آن به ترتیب در سال‌های ۱۳۰۴ و ۱۳۱۳ شمسی بوده‌اند ولی به این دلل که به سومین چاپ دیوان او بیست غزب کُردی را که متعلق به خودش نبود اضافه کردند، اینچاپ چندان معتبر به شمار نمی‌آید. او در شعری این چنین سرود: باد از مُلک خُتَن غالیه‌سا می‌آید ر یا که از طَرْفِ چمن پیک صبا می‌آید ر یا نسیمی است ز چین نافه‌گشا می‌آید ر یا شمیمی است که از کوی شما می‌آید ر آن شه حسن که غارتگر دین و دل ماست ر چته خطا دید که از راه خطا می‌آید؟
کردستان و زبان کُردی
کلمه «کردستان» از دو کلمه «کُرد» و پسوند «ستان» تشکیل شده که به معنی سرزمین کُردها است بعضی درباره ریشه واژه «کُرد» اعتقاد دارند که از سرزمین باستانی «کُردوئنا» (کاردوخ، کُردو) که از استانهای امپراتوری رم و در جنوب دریاچه وان بوده، گرفته شده است. در کارنامه اردشیر بابکان «کُردان» به معنی عشایر و شبان آمده و در گویش طبری امروز هم کلمه «کُرد» به معنی چوپان و شبان است.
زبان کُردی که مثل زبان فارسی در مجموعه زبانهای هند و اروپایی قرار دارد، از زبانهای عربی و ترکی تأثیر بسیار کمی گرفته است. روز ۱۵ مه برابر با ۲۵ اردیبهشت به عنوان روز زبان کُردی نامگذاری شده است. در این روز اولین شماره از مجله کُردی زبان «هاوار»، در شهر دمشق انتشار پیدا کرد. این مجله را «جلادت بدرخان» منتشر کرد که متولد استانبول بود. او به ۱۲ زبان شرقی و غربی تسلط داشت. بدرخان، پایه‌گذار زبان و ادبیات کُردی در دانشگاه پاریس است که تا مقطع دکترا تدریس می‌شود.

بهترین شیرینی‌ها و سوغات محلی
استان کردستان بیشتر با نام شیرینی‌های محلی و صنایع دستی معروفش بر سر زبان‌هاست. اگر قصد خرید سوغات از استان کردستان را دارید پیشنهاد می‌کنیم ابتدا سری به شهر سنندج بزنید. در سنندج تقریباً به تمامی سوغات‌های استان کردستان دسترسی دارید و می‌توانید کوله‌بار سفرتان را با سوغات‌های متفاوتی که دارد، پر کنید.
علاقه‌مندان به شیرینی‌های محلی مطمئناً خرید خاطره‌انگیزی را در سنندج تجربه خواهند کرد، چرا که در این شهر می‌توان بهترین شیرینی‌های محلی را پیدا کرد. مهم‌ترین این شیرینی‌ها بادام سوخته، نان برنجی، باسلوق، کنجد انگبین، کنجد گزو و کنجد شکری است. اما در بین این شیرینی‌ها نان برنجی و کنجد طرفداران بیشتری هم در بین مسافران و هم سنندجی‌ها دارد. اگر به دنبال این هستید که از یک مکان معتبر خریدتان را انجام دهید، خیابان فردوسی می‌تواند بهترین انتخاب ممکن باشد زیرا در این خیابان به تمامی فروشگاه‌های عرضه‌کننده این نوع شیرینی دسترسی پیدا خواهید کرد.
این شیرینی نایاب را حتماً امتحان کنید یکی از شیرینی‌های محلی و پرطرفدار سنندج شیرینی «کنجد گزو» است نام این شیرینی را حتماً در ذهنتان به خاطر بسپارید تا اگر سفری به سنندج داشتید از آن به عنوان یک سوغات خاص و بسیار خوشمزه خریداری کنید. شیرینی کنجد گزو از ترکیب شربت انگبین و کنجد بوداده به دست می‌آید که علاوه بر خوشمزه بودن بسیار مقوی است. مقوی بودن این شیرینی بیشتر به دلیل کنجد است که در تقویت ذهن تأثیر بسیار زیادی دارد. یادتان باشد که در بازدید از سنندج خرید این شیرینی را از قلم نیندازید. این شیرینی خوشمزه و مقوی را می‌توانید در بسته‌های ۱۰ و ۱۱ هزار تومانی از فروشگاه‌ها خریداری کنید.
پاپوش یادتان نرود
در مناطقی که کردها در آن ساکن هستند اغلب از گیوه استفاده می‌شود و نوعی از این گیوه که «کلاش» نام دارد بسیار سبک، نرم است و قابلیت انعطاف‌پذیری بالایی دارد. این کفش به دلیل اینکه رویه آن با نخ پنبه‌ای بافته شده و کف آن از پارچه‌های فشرده ساخته شده، بهترین پاپوش برای مناطق کوهستانی است. این گیوه‌ها بسته به زنانه و یا مردانه بودن قیمت‌های متنوعی دارند؛ برای مثال یک گیوه زنانه بین ۶۰ تا ۷۰ هزار تومان قیمت دارد. اما گیوه مردانه کمی گران‌تر بوده و قیمت آن بین ۱۵۰ تا ۲۰۰ هزار تومان است.
شطرنج‌های ۲میلیون تومانی
محصولات چوبی یکی از صنایع دستی شهر سنندج است که از میان آنها تخته شطرنج یکی از صنایع دستی محبوب و خاص این شهر محسوب می‌شود. اگر به دنبال یک تخته شطرنج خوب هستید می‌توانید بهترین نوع آن را در این شهر تهیه کنید. علاوه بر تخته شطرنج محصولات چوبی مانند بشقاب، کیف، انواع زیورآلات چوبی، انواع بشقاب، سینی، قوطی و… نیز در این شهر تولید می‌شود که دیدن آن‌ها خالی از لطف نیست. برای خرید تخته شطرنج انتخاب زیادی دارید چون در بازار با طرح‌ها و قیمت‌های مختلف روبه‌رو خواهید شد. قیمت تخته شطرنج حداقل ۱۵۰ هزار تومان است. در این میان، تخته شطرنج‌هایی هم هست که تا ۲میلیون تومان هم قیمت دارد. البته اگر شطرنج‌باز حرفه‌ای نیستید و تنها برای سوغاتی قصد خرید این تخته‌ها را دارید پیشنهاد می‌دهیم به نوع ارزان آن بسنده کنید. اگر هم می‌خواهید تنها برای خرید مهره شطرنج هزینه کنید بین ۶۰ تا ۷۰ هزار تومان قیمت آن را درنظر بگیرید.
سعیده خداوردیان، ملیحه مهدوی ـ لیلا جعفری


Scroll To Top