امنیت در دو سطح | Ettelaat International Newspaper

صفحه اصلی » علی رضا خانی » امنیت در دو سطح

امنیت در دو سطح

علی رضا خانی :

شب قدر توفیقی شد در حرم مطهر امام رضا باشم. مراسم احیا که تمام شد، حدود ساعت ۲ نیمه شب بود، جمعیتی بسیار انبوه، از صحن‌ها خارج شدند و امواج فشرده‌ انسانی در خیابان‌های اطراف به حرکت درآمدند و من در میانه این جمعیت می‌اندیشیدم که امنیت نعمت بزرگی است که این مردم دارند. چنین جمعیت انبوه و متراکم،
آن هم بدون ایست و بازرسی و نظارت‌های آشکار، بهشت تروریست‌هاست. کجای خاورمیانه و در اوضاع فعلی چه بسا کجای دنیا، چنین جمعیت انبوهی می‌توانند در امنیت بدون بیم از تروریست‌های انتحاری، در نیمه‌های تاریک شب، با آرامش و طمانینه راه بپیمایند و به سوی منزل و مقصد بروند؟
چنین امنیتی را که در کشورهای منطقه بی‌نظیر است، البته باید قدر دانست. حتماً افراد بسیاری به طور نامحسوس و گمنام برای امنیت روز و شب، شبانه‌روز تلاش می‌کنند.
کشوری را که در کانون خاورمیانه آتش‌خیز و ترور زده است، در امنیت نگه داشتن،کار کوچکی نیست…
سطح دوم، امنیت درون شهرها، نه از حیث تروریسم بلکه از جانب افراد و گروه‌های بزهکار و ارعاب گر و تهدید آفرین است. متاسفانه مدام روند اخبار کیف‌قاپی، زورگیری‌های خشن همراه با به کارگیری سلاح‌های سرد و گرم در صفحات حوادث روزنامه‌ها رو به تزاید است. مردم، از کوچه‌های خلوت نه در دل شب، که در حین روز هم می‌ترسند. زورگیران خشن چنان بی‌باک و وقیح شده‌اند که در میانه روز و حتی در میان جمعیت اقدام به زورگیری می‌کنند و حتی با پلیس درگیر می‌شوند. البته پلیس همه تلاش خود را به کار می‌بندد اما اخبار میزان این اتفاقات و تعدد و تکرار مداوم آن آشکارا نشان می‌دهد، آنچه برای مقابله با این پدیده انجام می‌شود، در قیاس آنچه باید انجام شود بسیار کم است. مأموران پلیس در مقابله با این افراد نگران آن هستند که چنانچه آسیبی به آنها برسد باید جوابگو باشند… گاهی اخبار دستگیری چندمین بار زورگیران خشن در مدت نسبتاً کمی این پرسش و حیرت را پدید می‌آورد که مگر هر بار آنها چند روز حبس بوده‌اند که در این مدت کوتاه برای چندمین بار دستگیر شده‌اند؟!
اکنون تقریباً همه مردم، در میان نزدیکانشان موارد زیادی را می‌شناسند که به دام کیف‌قاپان و زورگیران افتاده‌اند.
زورگیری از افراد سالخورده، زنان و نوجوانان و دانش آموزان زیاد شده است. مردم حق دارند از حکومت بخواهند و مطالبه کنند شرایطی را که وقتی بچه‌هایشان را به مدرسه می‌فرستند، نگران کیف پول و موبایل و تبلت و از همه مهم‌تر سلامتی و جانشان نباشند.
متاسفانه گاهی پلیس و دستگاه قضایی یکدیگر را متهم به اهمال می‌کنند که پلیس خوب عمل نمی‌کند یا دستگاه قضایی متهمانی را که شاکی خصوصی نداشته باشند، به سرعت آزاد می‌کند. عملیات مکرر و متعدد پلیس برای دستگیری انبوه اراذل و اوباش و زورگیران این شبهه را بوجود می‌آورد که یا تعداد آنها فوق‌العاده زیاد است ـ که البته جای نگرانی بسیار دارد ـ یا بسیاری از آنها همان‌هایی هستند که ماه پیش یا دو ماه پیش دستگیر شده بودند و در این فاصله آزاد شده‌‌اند … ظاهراً قوانین و مقررات درباره نحوه و نوع و میزان برخورد با این افراد که امنیت جانی و روانی جامعه را به طرز ویرانگری در معرض آسیب قرار داده‌اند، چندان روشن نیست. دو سال پیش در پی انتشار ویدیویی زورگیری در تهران به ویژه در شبکه بی‌بی‌سی، دو زورگیر اعدام شدند، اما پس از آن به رغم تکرار این وقایع، خبری از تکرار این مجازات منتشر نشد. طبیعی است این فکر در مردم پدید آید که نحوه و میزان برخورد با این جنایتکاران، تحت تأثیر مستقیم فشار رسانه‌ها و افکار عمومی است و نه ذات جرم.
به هر حال اکنون کلیپ‌های حمله زورگیران به پلیس هم روی شبکه‌های اجتماعی دست به دست می‌شود و همه این‌ها، آشکارا نشان از نرمی برخورد با این مجرمان و در پی آن جسارت رو به تزاید آنان است.
به هر حال، این سطح از امنیت، اهمیتش کمتر از سطح نخست نیست. همه کسانی که می‌خواهند به کشوری حتی برای چند روز به عنوان گردشگر بروند، اولین تحقیقی که می‌کنند میزان امنیت آن کشور از لحاظ فضای عمومی و اجتماعی است. در این میان کسانی که بخواهند در کشوری سرمایه‌گذاری و اقامت کنند، جواب این پرسش برایشان اهمیت صدچندان می‌یابد. ایران هم‌اکنون در بعد امنیت مرزها و امنیت در برابر تروریسم، کارنامه درخشانی دارد و این قابل افتخار برای ایرانیان و قابل‌ اتکاء برای دیگران است اما از حیث امنیت عمومی شهروندان وضع چندان مطلوبی نداریم. ان‌شاء‌الله این سطح از امنیت نیز به دست سرداری و سردارانی بزرگ، برای همیشه تأمین شود و دیگر یاغیان نتوانند با قمه و ساطوری به دست برای موری هم قدرت‌نمایی کنند، چه رسد به حمله به پلیس٫ امنیت، لازمه و پیش‌نیاز توسعه‌یافتگی در همه سطوح اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی و سیاسی است. برای توسعه، همان میزان که امنیت خارجی و امنیت در برابر تروریسم اهمیت دارد، امنیت داخلی و امنیت شهروندی هم ضروری و حیاتی است.


Scroll To Top