نشان عالی دولت فرانسه به داریوش شایگان اعطا شد | Ettelaat International Newspaper

صفحه اصلی » فرهنگی-هنری » نشان عالی دولت فرانسه به داریوش شایگان اعطا شد

نشان عالی دولت فرانسه به داریوش شایگان اعطا شد

 

نشان عالی دولت فرانسه با امضای «فرانسوا اولاند» رئیس‌جمهوری دولت فرانسه، در محل سفارت این کشور به داریوش شایگان، فیلسوف ایرانی اعطا شد. حامد فولادوند، مترجم در این مراسم گفت: داریوش شایگان از جمله فیلسوفانی است که نثر فرانسه وی در کتاب‌های درسی فرانسه چاپ می‌شود.
فولادوند: فرانسوی‌ها نثر شایگان به فرانسه را بهترین می‌دانندر نشان عالی دولت فرانسه به داریوش شایگان اعطا شد. علی دهباشی، سردبیر مجله «بخارا» در گفتگو باایبنا با اعلام خبر اعطای نشان عالی دولت فرانسه به داریوش شایگان، فیلسوف ایرانی عنوان کرد: این نشان بیستم تیر با حضور اندیشمندان و هنرمندان در محل سفارت فرانسه به دکتر داریوش شایگان اعطا شد. وی پیش از این در سال ۲۰۰۲ نشان هنر و ادب این کشور (شوالیه) را دریافت کرده بود.
وی افزود: نشان شوالیه به امضای نخست وزیر فرانسه می‌رسد اما نشان عالی دولت فرانسه را رئیس‌جمهوری این کشور امضا می‌کند. داریوش مهرجویی، ژاله آموزگار، محمد احصایی و خانواده شایگان در این مراسم حضور داشتند.
حامد فولادوند، مترجم در این مراسم درباره داریوش شایگان و خدمات علمی و فرهنگی وی گفت: شایگان نخستین متفکر ایرانی است که در عرصه جهانی با بزرگانی مانند «هانری کُربن»، «گوستاو یونگ» و بسیاری دیگر از دانشمندان سوئیسی و فرانسوی گفتگو داشته است. شایگان، تنها نویسنده‌ای است که توانسته در کتاب‌های درسی فرانسه جایی برای خود بازکند زیرا فرانسوی‌ها نثر شایگان به فرانسه را بهترین نثر می‌دانند.
داریوش شایگان نیز در این مراسم گفت: به آثار «مونتی»، «بودلر» و «پروست» به عنوان سه نویسنده بزرگ فرانسه علاقه‌مند هستم. کتاب «بودلر» را به چاپ رساندم و امیدوارم بتوانم کتاب «پروست» را نیز به پایان برسانم. به هر تقدیر تا آنجا که از عهده‌ام بر می‌آمده، کوتاهی نکرده‌ام، آینده را هم می‌سپاریم به دست سرنوشت.
شایگان در سال ۲۰۱۱ مدال عالی زبان و ادبیات فرانسه را از آن خود کرد. این مدال جزو مهمترین مدال‌های این کشور است که نخستین‌بار به یک ایرانی تعلق گرفت. وی در سال ۲۰۱۰ از دانشگاه «آرهوس» دانمارک نیز جایزه گفت‌و‌گوی فرهنگ‌ها و تمدن‌ها را از آن خود کرد. جایزه مجمع نویسندگان فرانسوی زبان و نشان شوالیه از دیگر جوایزی است که به داریوش شایگان اعطا شده است.
داریوش شایگان فیلسوف و اندیشمند معاصر ایرانی است. غالب آثار شایگان به زبان فرانسه و در حوزه فلسفه تطبیقی است. «آسیا در برابر غرب»، «ادیان و مکتب‌های فلسفی هند»، «تصوف و هندوئیسم» و «افسون‌زدگی جدید، هویت چهل تکه و تفکر سیار» و «زیر آسمان‌های جهان» از جمله آثار این فیلسوف ایرانی است.


Scroll To Top