‏ با کنارهم بودن، شاد باشید | Ettelaat International Newspaper

صفحه اصلی » خانواده » ‏ با کنارهم بودن، شاد باشید

‏ با کنارهم بودن، شاد باشید

آیا دختر یا پسر نوجوانتان با شما مثل غریبه‌ها رفتار می‌کند؟ آیا تمام طول یک روز تعطیل را در اتاق خودش می‌گذراند و فقط گاهی برای برداشتن خوردنی از یخچال و رفتن به دستشویی دیده می‌شود؟ این برای پدرومادر خانواده بسیار مایه تاسف است اما شما می‌توانید کنترل این وضعیت را در دست بگیرید و برای زمان با هم بودن افراد خانواده برنامه ریزی کنید و خانواده را از وضعیت «هرکسی به کار خودش» در بیاورید و شادی و صمیمیت به جمع شما بازگردد:
با یک نشست خانوادگی شروع کنید. حتی کودک کم سن نیز می‌تواند در بحث شرکت کند، در این نشست در مورد این موضوع بحث کنید که آیا خانواده نیاز به کمی تفریح و شادی بیشتری دارد یا نه؟ در مورد فعالیت‌های بچه‌ها سوال کنید.
آیا آنها فعالیت‌ها و سرگرمی‌هایشان را دوست دارند و یا فقط بخاطر اینکه دوستانشان و یا دیگران از آنها توقع دارند که آن را انجام می‌دهند؟ آیا این فعالیت‌ها برای آنها جذاب است و یا برایشان استرس ایجاد می‌کند؟
آیا آنها فکر می‌کنند سرگرمی جالب دیگری وجود دارد که بخواهند انجام دهند؟ آیا آنها فکر می‌کنند زندگی شان بی نظم است یا اینکه فکر می‌کنند برنامه ریزی مناسبی برای زندگی شان دارند؟ سعی نکنید فرزندانتان را مجبور کنید جواب دلخواه شما را بدهند.
یا به آنها القا نکنید که مشکل خاصی در روابط خانواده وجود دارد. به آنها بگویید که فقط می‌خواهید متوجه شوید آیا مشکلی وجود دارد یا نه. و می‌خواهید مطمئن شوید همه از زندگیشان راضی هستند.‏
شبی را به عنوان شب خانواده در نظر بگیرید. به عنوان مثال می‌توانید یک شب در هر هفته را برای با هم بودن افراد خانواده انتخاب کنید. در این شب می‌توانید فیلم ببینید، به رستوران بروید و یا از یک فست فود پیتزا بگیرید و در کنار هم سرگرم شوید، با هم یک بازی کامپیوتری انحام دهید، پیاده روی کنید، به پارک بروید و یا هر کار دیگری که برای همه شما لذت بخش است را
انجام دهید.
تنها چیزی که مهم است با هم بودن و لذت بردن است. این که شما و همسرتان جلوی تلویزیون با هم حرف بزنید، پسرتان تنهایی در اتاقش بازی کامپیوتری کند و دیگری هم در اتاقش کتاب بخواند افراد خانواده را به هم پیوند نمی‌دهد اما اگر همین کارها را با هم انجام دهید در تقویت روابط خانواده تان قدمی برداشته‌اید.
می‌توانید در درباره فعالیت هفته بعد هم با هم بحث کنید، سعی کنید موضوعی را انتخاب کنید که فرزندانتان برای آن مشتاق باشند.‏
فرزندتان را تشویق کنید دوستان خوبی پیدا کند و سعی کنید او را به تحکیم رابطه‌هایش تشویق کنید.
می‌توانید در شب اختصاصی خانواده، دوستان خودتان و دوستان فرزندتان را نیز دعوت کنید؛ ممکن است صورتحساب رستوران شما سنگین شود، اما با این حال کودکتان را تشویق کنید که دوستانش را با خودش برای یک شام بیاورد، یا همین مهمانی را می‌توانید در خانه بگیرید. با این کار شما به کودک کمک می‌کنید تا رابطه صمیمی با دوستان را تجربه کند، به او آموزش می‌دهید باید با دوستانش بده بستان داشته باشد و آنها یاد می‌گیرند افراد خانواده‌های مختلف در سبک زندگیشان با هم متفاوت هستند و این موضوع چیزی غیرعادی نیست.
برای شما، آمدن دوستان فرزندتان به خانه به این معناست که شما می‌توانید بفهمید او با چه کسانی رفت و آمد می‌کند، بدون آنکه ازاو پرس و جو کنید و یا جاسوسی کنید! همچنین می‌توانید این رابطه را تقویت کنید و در مسیری که بهتر تشخیص می‌دهید،
هدایت کنید. با مشاهده فرزندتان در جمع دوستانش و دیدن بازی آنها می‌توانید بفهمید او چه چیزی را بیشتر دوست دارد.‏
با هم و در جمع غذا بخورید. ممکن است بارها این نکته را شنیده باشید و چندان به آن اهمیت نداده باشید اما این موضوع بسیار ساده می‌تواند موقعیت بسیار مناسبی برای با هم بودن و گفتگو باشد.
غذا خوردن روی یک میز و سفره در یک زمان مشخص مهمترین فرصت برای ایجاد ارتباط افراد خانواده است.
البته به این با هم بودن باید به عنوان یک تجربه مثبت و مهم و یک اولویت نگاه کنید. در مورد اتفاقات روزمره، علایق، نگرانی‌ها و نیاز‌های کودکتان با هم گفتگو کنید و فرزندتان را بیشتر
بشناسید. ‏مسئولیت‌ها را تقسیم کنید. کودکان باید در کارهای خانه فعال باشند.
آنها می‌توانند زباله را بیرون از خانه ببرند، میز شام را بچینند، دسر را آماده کنند و یا بعد از غذا میز را جمع کنند. البته بهتر است همین کارها را نیز با هم انجام بدهید تا بیشتر معاشرت کنید.
نسبت به فعالیت‌های کودکتان انتظار قابل قبول داشته باشید. بعضی کودکان می‌خواهند در هر فعالیتی شرکت کنند و از اینکه یک وظیفه به طور ثابت به آنها واگذار شود خوشحال می‌شوند.
اما بعضی کودکان نیاز به تشویق دائمی پدرومادر دارند و از توجه زیاد لذت بیشتری می‌برند. تعادل راز خوشبختی و خوشحالی در کیفیت روابط خانواده است. سن و علاقه کودکتان را نیز همیشه در خواسته‌ها و انتظاراتتان از او،در نظر بگیرید.
توقع کاری که در توان او نیست را نداشته باشید و یا کاری را که از آن متنفر است را به او نسپرید. لزومی ندارد ازکودکتان آدم مورد علاقه و ایده‌ال خودتان را بسازید. اگر شما از کاری خوشتان می‌آید دلیلی ندارد کودکتان نیز انجام آن را دوست داشته باشد. اگربه کودک اعتماد کنید و از او حمایت کنید، خواهید دید او چگونه شادتر و موفق‌تر خواهد بود و با شما نیز ارتباط بهتری خواهد داشت.‏
با اینکه بسیاری از سرگرمی‌های دنیای امروز نیاز به زمان و پول زیاد دارد اما شما می‌توانید با توجه به توانایی خودتان بخشی از آنها را با خانواده خودتان انجام بدهید. مثلا مشکلات ترافیکی و حمل و نقل این روزها باعث می‌شود نتوانید آدم وقت شناسی باشید و ممکن است نتوانید به قولی که به کودکتان داده‌اید عمل کنید.
اما شما باید برای آن تلاش کنید و مطمئن باشید فرزندتان ارزش تلاش‌هایتان را خیلی خوب درک می‌کند توجه شما به خواسته‌های اعضای خانواده ارتباط افراد خانواده را بهبود می‌دهد. همین موضوع می‌تواند برای مشکلات مالی نیز صادق باشد.مثلا پرداخت هزینه‌های یک سفر خانوادگی ممکن است برایتان آسان نباشد در این صورت صادقانه در مورد میزان هزینه‌ای که می‌توانید در سفر داشته باشید با فرزندانتان صحبت کنید.البته هرگز این موضوع را طوری مطرح نکنید که گویا مشکلات مالی عظیمی دارید و اگر پول تفریحی را ندارید بدون این که استرس مالی‌تان را به فرزندانتان انتقال دهید فعالیت کم هزینه‌تری را پیشنهاد بدهید.
سعی خودتان را بکنید و بگذارید افراد خانواده نیز این موضوع را بفهمند خواهید دید آنها نیز برای شما تمام سعی‌شان را می‌کنند.


Scroll To Top