پنجاهمین سالگرد تأسیس شرکت ملی گاز | Ettelaat International Newspaper

صفحه اصلی » ابوالقاسم قاسم زاده » پنجاهمین سالگرد تأسیس شرکت ملی گاز

پنجاهمین سالگرد تأسیس شرکت ملی گاز

ابوالقاسم قاسم زاده :

در فضای سیاست‌زدگی برای حذف رقیب و غوغاسالاری برای تخریب امنیت روانی جامعه، مراسم پنجاهمین سالگرد تاسیس شرکت ملی گاز چنان برگزار گردید که انعکاس رسانه‌ای آن در طراز اطلاع‌رسانی از مجلس ترحیمی‌بیش نبود!
نفت و گاز را صنعت مادر می‌خوانند زیرا مرحله به مرحله از رشد و ارتقای این صنعت در بسیاری از بخش‌های اقتصادی و زیست عمومی‌تأثیر فوری و مهم برجای می‌گذارد. از قبل و بعد از انقلاب، نفت و گاز مرکزیت اصلی و عمده درآمد ملی و سرمایه‌گذاری را به خود اختصاص داد. تنظیم بودجه سالانه دولت‌ها وابستگی گسترده به درآمدهای نفتی داشته و میزان صادرات نفت و گاز تأثیر مستقیم بر برنامه‌ریزی‌های کلان می‌گذاشت. در ارزیابی منابع گازی که قدرت بزرگ تولید انرژی را در جهان به خود اختصاص داده است، ایران در ردیف سه کشور اول از منابع آنست. بررسی کارنامه پنجاه سال از عمر تاسیس شرکت ملی گاز، ابعاد اقتصادی، سیاسی و توانمندی دولت‌ها را در ایران نشان می‌دهد. استخراج نفت از دوران مشروطه تا نهضت ملی نفت و از پی آن تحولاتی که درباره بهره‌گیری از انرژی نفت و گاز در دوران پهلوی دوم و تا پیروزی انقلاب اسلامی‌و بیش از سه دهه از استقرار جمهوری اسلامی‌انجام گرفته است، تاریخ اقتصادی، سیاسی و اجتماعی ایران را شرح و تفسیر می‌کند. روحانی رئیس جمهوری در سخنرانی خود در پنجاهمین سالگرد تاسیس شرکت ملی گاز، به آن اشاره کرد و گفت: «… مسأله نفت و گاز صرفاً اقتصادی نیست و سرآغاز تولید آن در ایران کمی‌پس از پیروزی در انقلاب مشروطه، همواره توأم با سیاست بوده است.» رئیس جمهوری به قدرت و جایگاه آن در انرژی و نسبت آن در برنامه‌های توسعه محور پرداخت و گفت: «… قدرت هر کشور وابسته به خود اتکایی و خودکفایی در زمینه انرژی است. به وی‍ژه کشوری که بتواند به عنوان صادرکننده بزرگ نفت و گاز محسوب گردد. همواره چنین بوده که موضوع انرژی و نفت و گاز، هم با قدرت، هم با توسعه و هم با سیاست سروکار نزدیک داشته است.»
در سال‌های جنگ تحمیلی از اهداف اصلی و بزرگ دشمن در راستای طراحی آمریکا و کشورهای غربی، تخریب ساختار نفت و گاز در ایران بود. بمباران میادین نفتی، پالایشگاه‌ها و سکوی‌های صادرات نفت عمده‌ترین اهداف را در جنگ داشت. بعد از پایان جنگ و در هشت سال دولت سازندگی به ریاست جمهوری‌هاشمی، نهضت جهادی در صنعت نفت چنان فعال شدکه بازسازی‌ تخریب‌های جنگی در بخش نفت و گاز را سامان دوباره بخشید.
بسیاری آن دوره را معجزه آفرینی جهادگران ایرانی در صنعت نفت نامیدند. منحنی بازگشت به بازسازی‌ها در صنعت نفت را رئیس جمهوری با ارائه آماری چنین گفت: «… در سال پیروزی انقلاب اعلام شد تولید و مصرف گاز سالانه ۵ر۲ میلیارد مترمکعب بوده است و برای سال ۹۶ برآورد ۲۸۴ میلیارد مترمکعب است. مقایسه این دو رقم نشان می‌دهد مسیر تحول در طول ۳۷ـ۳۸ سال گذشته چگونه بوده است؟»
مسیر این تحول در صنعت نفت و گاز در دولت روحانی و در سه سال گذشته با همه موانع، منحنی رشدی را نشان می‌دهد که وزارت نفت را در دولت یازدهم از موفق‌ترین مراکز آن باید خواند.
رئیس جمهوری گفت: امروز دیگر خبرهای متعدد از قطعی گاز داده نمی‌شود، «این که برای نخستین بار به مردم گفته شد، نگران قطعی گاز نباشید، بسیار مهم است، امنیت به مفهوم تیر و تفنگ نیست بلکه به معنای آسایش و آرامش مردم است. هنگامی‌که می‌گوییم در مصرف گاز دست ما باز است، تولید خوب است و نیروگاه‌ها می‌توانند به جای سوخت مایع از گاز استفاده کنند، آرامشی در مردم ایجاد می‌شود.»
روال پیشرفت در صنعت گاز موجب شد تا فازهای ۱۲، ۱۵، ۱۶ و ۱۷ پارس جنوبی وارد مدار بهره‌برداری گردد. روحانی به چرخه ادامه فعالیت‌های فنی، مهندسی در صنعت نفت وگاز اشاره کرد و گفت:«… پس از به بهره‌برداری رساندن این فازها، روزانه ۱۴۰ میلیون مترمکعب تولید گاز اضافه شد و امسال هم، انشاالله، فاز۱۸، ۱۹، ۲۰ و ۲۱ نیز وارد مدار خواهد شد و تا پایان سال هم روزانه ۱۴۰ میلیون مترمکعب دیگر تولید گاز اضافه می‌شود و تمام فازهای پارس جنوبی را طی سال‌های ۹۵ و ۹۶ به اتمام می‌رسانیم.»
زنگنه وزیر نفت نیز در این اجلاس با ارائه آمار و ارقام، تحول در رشد صنعت گاز و نفت در کشور را برشمرد. او به صادرات روزانه ۲۰۰ میلیون مترمکعب گاز اشاره کرد که از جمله برنامه ریزی‌های وزارت نفت است. اولویت گاز رسانی به کشورهای همسایه با احداث خط لوله گاز است.»
در این روزها که بمباران خبرهای منفی علیه دولت ادامه دارد و برخی رسانه‌ها در داخل و خارج مسیر یأس آفرینی مردم از دولت را طراحی و دنبال می‌کنند، اگر به کارنامه صنعت نفت و گاز و اقدام دولت یازدهم در سه سال گذشته نگاهی داشته باشید و آن را با سال‌های پایانی دولت دهم و رکود در صنعت نفت و گاز اعم از تولید و صادرات در ایام بایکوت و تحریم‌ مقایسه کنید، چهره بسیار موفق را خواهید دید که امروز سرمایه‌گذاران خارجی را به انجام سرمایه‌گذاری در این بخش کشانیده است. وزیر صنعت در همایش سالگرد گاز اطلاع داد که در سه ماهه ابتدای امسال چند مورد سرمایه‌گذاری خارجی در حوزه این صنعت به سرانجام رسیده است. در اغلب مجلات تخصصی درباره آینده صنعت نفت و گاز در ایران، نگاه بسیار مثبت دیده می‌شود. به طوری که آینده بازار این صنعت در ایران را بسیار درخشان ارزیابی می‌کنند. آیا نمی‌شود پیشرفت‌ها در صنعت گاز در ایران و پی‌آمد آن در زندگی و به خصوص در سالم‌سازی محیط زیست را با انعکاس مستمر اخبار به مردم گزارش داد و به جای برهم‌زدن امنیت روانی جامعه، روزنه امید به آینده را باز کرد!؟


Scroll To Top