امامزاده‌ها | Ettelaat International Newspaper

صفحه اصلی » کودک و جوان » امامزاده‌ها

امامزاده‌ها

 

در تقویم روزی به نام «بزرگداشت حضرت صالح‌ بن موسی علیه‌السّلام و روز تجلیل از و بقاع متبرّک» است. آشنایی با و کسانی که پیش خدا جایگاه ویژه‌ای دارند، به شناخت و پیوند ما با اهل بیت علیه‌السّلام کمک می‌کند.
با توجه به وسعت سرزمین پهناور و عزیز ما ایران، در هر شهر و روستا بناهایی وجود دارد که به آن‌ها، بقعه، مزار و مرقد می‌گویند. ممکن است در آن بناها امامزاده یا عالم و مجتهدی دفن شده باشد.
خیلی از آن‌ها جاذبه گردشگری هم دارند. برخی از این مکان‌ها مزار بزرگانی است که با خانواده دوازده امام نسبت فامیلی ندارند. آن‌ها از بزرگان دین و پیروان آن خانواده پاک و خدایی هستند که در اثر ظلم ستمگران شهید شده‌اند.
شناختن این بزرگان، می‌تواند حافظه تاریخی ما را نسبت به سرزمین و اعتقادات‌مان عمیق‌تر کند.
تعداد زیادی از این بناها، محل هنرنمایی هنرمندان کشورمان در رشته‌های هنری مثل خاتم‌سازی، گچبری، منبّت‌کاری، فرش‌بافی، ساختن ضریح چوبی یا فلزی، کتیبه‌نویسی و… این بناها می‌تواند محلّ جمع شدن مردم در روستاها یا شهرها باشد.
تأسیس مسجد، کتابخانه و موزه، محلّ جمع‌آوری نذرها و کمک‌های مردمی، از فعالیت‌هایی است که اطراف این بناها انجام می‌شود.در برخی از جاهای کشور، اطراف ، نمایشگاه کتاب و بازارهای سنّتی یا مراسم مذهبی و آیین‌های ملّی برگزار می‌شود. وجود فضای سبز و باز در اطراف برای کودکان بازدید کننده هم مفید است.کلیسا و کنیسه و مزار بزرگان و دانشمندان و سادات هم می‌تواند از بناهای متبرک باشد.
شما چه بنای متبرکی را می‌شناسید؟


Scroll To Top