از مرموزترین و ترسناک‌ترین مناطق ایران تا غذاها و سوغات‌های عجیب | Ettelaat International Newspaper

صفحه اصلی » فرهنک مردم » از مرموزترین و ترسناک‌ترین مناطق ایران تا غذاها و سوغات‌های عجیب

از مرموزترین و ترسناک‌ترین مناطق ایران تا غذاها و سوغات‌های عجیب

 

اشاره: سفر ماجراجویانه یکی از جذاب‌ترین انواع سفر است. در نوع اول از این گونه سفرها تجربه احساس دلهره در قلعه‌ها و کلبه‌هایی که افسانه‌ها و خرافات از در و دیوارشان می‌ریزند، فضای وهم‌انگیز گورستان‌های قدیمی یا حضور در جاهایی که برداشتن هر گام در جغرافیای‌شان ترسناک و نفس‌گیر است، می‌تواند برای کسانی که روحیه کنجکاو و هیجان‌طلب دارند، لذت‌بخش باشد و در نوع دیگر، هیجان را می‌شود با تلاش برای غلبه بر قدرت‌های طبیعت در تلاطم رودها، پیمایش جنگل‌های پرماجرا یا صعود به قله و دره‌های صعب‌العبور تجربه کرد. ما هم این بار راهی سفرهای ماجراجویانه، آن هم از هر دو نوعش شده‌ایم. از دریاچه گنج تا غار خفاش‌ها و از گورستان تا… با ما همراه شوید.
* * *
* دریاچه گنج و افسانه‌های محلی
یکی از پررمز و رازترین و تاریخی‌ترین نقاط گردشگری ایران دریاچه‌ای زیبا و آرام اما کاملاً خطرناک و مرموز به نام تخت‌سلیمان است که به باور مردم محلی با کوبیده شدن عصای حضرت سلیمان توسط ایشان در زمین ایجاد شده و گنجی باارزش و باستانی در عمق آن پنهان است؛ گنجی که در دوران مختلف افراد جسور و ماجراجوی زیادی برای جست‌وجویش به دریاچه زدند اما آب همه آن‌ها را بلعید و جسدشان هم به خشکی بازنگشت.
افسانه‌ها و باورهای محلی درباره این دریاچه به خودی خود بسیار جالب و شنیدنی‌اند. برای نمونه عده‌ای از مردم بر این باورند که حضرت سلیمان گنج‌هایش را در کف دریاچه پنهان کرده است، عده دیگری هم معتقدند تخت سلیمان محل تولد زرتشت پیامبر است، امام مهم‌ترین افسانه تاریخی درباره دریاچه این است که کوروش کبیر بعد از پیروز شدن بر کروسوس، پادشاه لیدیه که ثروتی افسانه‌ای داشت، تمام خزانه و اشیای قیمتی او را به عنوان نذر در دریاچه ریخت و بعد از آن ساکنان این منطقه هم در طول سالیان دراز جنگ بین رومیان و ایرانیان، همیشه اموال باارزش خود یا غنیمت جنگ را نذر همین دریاچه می‌کردند.
با توجه به همه این‌ها و دست‌نخورده ماندن کف دریاچه تا اکنون، اینکه در عمق دریاچه گنجی از طلا و نفیس‌ترین اشیای باستانی و نذورات مردم خوابیده باشد، محتمل است اما رسوبات آهکی و مجموعه‌ای از مشکلات دیگر هنوز هم دسترسی به شهر طلا را ناممکن کرده است. با این وصف، اگر برای دیدن دریاچه مرموز تخت سلیمان وسوسه شده‌اید باید در حدود ۴۲ کیلومتر از شهرستان تکاب (استان آذربایجان غربی) فاصله بگیرید و به مجموعه تاریخی تخت سلیمان بروید؛ در این مجموعه همچنین می‌توانید آتشکده آذرگشنسب، بقایای معبد آناهیتا، کوه زندان و دژ بلقیس را ببینید.
* در این دره تسخیر می‌شوید
جزیره قشم، سرزمین شگفتی‌های جغرافیایی و فرهنگی است؛ جایی که علاوه بر طبیعت مسحورکننده‌اش، به دلیل حکایت‌ها و افسانه‌های فراوان بومی نیز جذابیت زیادی برای ماجراجویان دارد. یکی از جالب‌ترین و دیدنی‌ترین نقاط افسانه‌خیز جزیره قشم «دره ستارگان» نام دارد که در پنج کیلومتری ساحل جنوبی قشم (غرب روستای برکه خلف) واقع شده و چنان جغرافیای وهم‌انگیزی دارد که بعید نیست شما هم در فضای غریبش دست به افسانه‌سازی بزنید. دالان‌های تودرتوی این دره در میان دیواره‌های غول‌آسایی تراشیده شده با هجوم ماسه و باد محصورند و هوهوی انبوه حفره‌های کوچک و بزرگ روی آن‌ها هر یک نوایی وهم‌آور را در سکوت بیابانی وسیع و خیال‌انگیز زمزمه می‌کنند تا در عمیق‌ترین لایه‌های ذهن افسانه‌ها جان بگیرند. مردم محلی معتقدند اجنه و ارواح شب‌ها در دره ستاره‌ها رفت‌وآمد می‌کنند و اصلاً مبدأ پیدایش این دره برخورد ستاره‌ای بوده که یک شب از آسمان بر زمین افتاده و زمین را منفجر کرده است. حالا اگر دوست دارید در دره ستارگان اوج دلهره را تجربه کنید می‌توانید یک شب در روستای «برکه خلف» پای صحبت بومیان این محل بنشینید تا برایتان از ارواح، اجنه و موجودات فرازمینی منطقه حکایت‌ها بگویند بعد هم راهی این منطقه شوید تا در سکوت بی‌انتهایش صداهای وهم‌انگیز آغاز شوند، قول می‌دهیم اگر دنبال پیدا کردن علت واقعی پیدایش صخره‌ها و صداها نباشید با تماشای اشکال عجیب و غریبی که فرسایش هزاران ساله از هر صخره‌اش تندیسی حیرت‌آور و عظیم ساخته است، کاملاً غافلگیر شوید.
* وحشت در هفت دغنان
سال‌هاست که برای گردشگران ماجراجو سفر به منطقه جنگلی و اسرارآمیز «هفت دغنان» واقع در ۲۵ کیلومتری غرب صومعه‌سرا و روستای بهمبر جذابیت ویژه‌ای دارد؛ جنگلی دورافتاده که در زمان‌های دور از بزرگ‌ترین و مهم‌ترین شهرهای تاریخی گیلان بوده و تا زمان فتحعلیشاه هم رونق داشته است. ضمن آنکه اشیا و ظروف سفالی و شیشه‌ای باارزش و فراوانی به جا مانده از دوره صفویه از این منطقه کشف شده است. حالا بعد از گذشت ده‌ها سال اگر به جنگل‌های هفت‌دغنان می‌روید، خوب است بدانید که در واقع به مرکز حکومت گسکر سفر کرده‌اید، هنوز هم اگر جست‌وجو کید آثاری مانند حمام‌ها، خانه‌ها و دکان‌هایی که در یک امتداد بنا شده‌اند و حتی آثار باروی طولانی این شهر را می‌توان در این جنگل مشاهده کرد.
جنگل و رودخانه دغنان در بخش غربی روستای بهمبر زیبا و بسیار دیدنی است، اما بهتر است تا شب نشده این منطقه را ترک کنید البته اگر برای تجربه دلهره آمده‌اید باید به قسمت شرقی روستا بروید؛ جایی که هوا در آن به ناگاه سنگین می‌شود و کلبه‌ای متروکه و پرماجرا هم باعث می‌شود افسانه‌های محلی در آن جان بگیرند؛ کلبه‌ای که به باور مردم محلی اگر فقط یک شب بتوانید در آن دوام بیاورید، ارواح ثروتمند خواهید شد اما با وجود این، سالها است که هیچ‌یک از بومی‌ها هم حاضر نیست حتی برای ثروتمند شدن به این خانه نزدیک شود. گفته می‌شود دلیل ترس از کلبه جنگلی سرنوشت هولناک کسانی است که برای اثبات شجاعتشان یک شب را در این مکان مرموز سر کرده‌اند و روایت می‌شود عده‌ای هم قربانی کنجکاویشان شده و جان خود را از دست داده‌اند. از همان موقع تا امروز اجازه ورود به این کلبه جنگلی داده نمی‌شود اما می‌توانید از دور کلبه مرموز جنگل هفت‌دغنان را ببینید.
* قبرستان اسرارآمیز
انبوه سنگ‌قبرهای ایستاده منظم در کنار هم با نقوشی اساطیری و نشانه‌هایی عجیب بر رویشان، اولین گورستان مسلمانان و فضایی اسرارآمیز را در بهشهر مازندران شکل داده‌اند که شهرت جهانی دارد. این گورستان که «سفیدچاه» نام دارد با عبور از بهشهر به سمت جنگل‌های یانه‌سر و سپس پیمودن مسیر به سمت روستای نیالا در حاشیه جاده نمایان می‌شود. از دور که نگاه می‌کنید هزاران سنگ قبر تیره و روشن تاریخی و جدید می‌بینید که از ۱۲۰۰ سال پیش تا عصر حاضر عمود ایستاده‌اند و گویی به مسافران خیره می‌شوند. تماشای این سنگ‌قبرها از نزدیک که نمادهایی حک شده از نشانه جنسیت، شغل و حتی روحیه متوفیان را به همراه دارند، حس عجیبی دارد و انگار هر کدامشان با نقش‌هایشان قصه‌ای را حکایت می‌کنند. بنا به باورهای محلی، خاک این مکان به برکت وجود سه تن از نوادگان امام موسی‌ابن جعفر(ع) مدفون در آن به رنگ سفید درآمده است که باعث می‌شود گناهان مردگان بخشیده شود و بدنشان هم سالم بماند. ضریح چوبی این امامزادگان نوشته کنده‌کاری شده دارد که نشان می‌دهد قدمت آن به بیش از ۸۴۰ سال می‌رسد. نام قبرستان سفیدچاه به دلیل تمام آنچه گفته شد، در فهرست آثار ملی ایران ثبت شده است و از اسرارآمیزترین گورستان‌هایی است که می‌شود پیوند مرگ و تاریخ را در آن به نظاره نشست.
* هراس و شگفتی در کول خرسان
«کول خرسان» دره‌ای اعجاب‌آور در استان خوزستان است که پیمودن مسیر سخت و هراس‌آورش سراسر هیجان و شگفتی است. برای رسیدن به این دره که در ۳۲ کیلومتری دزفول واقع شده زمان نسبتاً طولانی پیاده‌روی سخت با بالا و پایین‌های بسیار از روستاهای نزدیک این دره لازم است. البته این مسیر در مناطقی پوشیده از درختان کنار و بادام کوهی است و نخل‌ها، نیزارهای زیبا و درختان وحشی انگور با تصاویری خیال‌انگیز آن را تزیین کرده‌اند. همین‌هاست که دیدن کول خرسان را با وجود تمام سختی‌هایش برای عاشقان طبیعت به وسوسه‌ای هیجان‌انگیز تبدیل کرده است. با ورود به دره و در مسیر پیمایش آن می‌بینید که چشمه‌ها از دیواره‌های بلندش می‌جوشند و بارها گام‌هایتان در آب نهرها فرو رفته و خیس و سنگین می‌شوند؛ در این عبور لذت‌بخش با همراهی آبشارها و آب‌چکان‌های آوازخوان گاهی هم راه چنان باریک می‌شود که انگار دیواره‌های ۲۰۰متری عظیم آن به هم رسیده‌اند و آسمان گم شده است؛ همان وقت‌هاست که دلهره پیشروی در این فضای وهم‌انگیز با تنگ و باریک شدن‌های غیرقابل پیش‌بینی آن نفسگیر می‌شود. همه این‌ها یک طرف و پایان این ماجراجویی یک طرف؛ جایی که باید خود را در انتهای دره به دست آب بسپارید چون این نقطه به رود دز می‌رسد و عمق زیادی دارد که نمی‌شود در آن قدم زد، بلکه باید با موج‌هایش همراه شد و شنا کرد یا با قایق به ساحل رسید. دره کول خرسان با این اوصاف مجموعه‌ای از انواع ماجراجویی‌ها را در خود دارد که برای علاقه‌مندان به گردشگری‌های متفاوت یک منطقه غافلگیرکننده است.
اسرار دره جنی و جزیره متحرک
طبس یا تکاب؟ در صورتی که به زودی سفری به حوالی این دو منطقه را در پیش دارید، حتماً به موارد اشاره شده در این مطلب هم سری بزنید. برای افزایش میزان آدرنالین خونتان بسیار مفید است؛ اسرار دره‌ای که شب‌هنگام صداهای رعب‌آوری در آن می‌پیچد و جزیره‌ای که همراه با ساکنانش، مثل لاک‌پشتی غول‌پیکر روی آب حرکت می‌کند.
* دره‌ای با صدای رعب‌آور
اگر به اندازه کافی ماجراجو هستید و از گیر افتادن در میان صخره‌هایی نمی‌ترسید که بینشان مثل سنگ‌ریزه گم می‌شوید، به سمت طبس راه بیفتید و بعد از آن هم دنبال یک راهنمای کاربلد بگردید تا شما را به دیدار «کال‌جنی» (یکی از منحصربه‌فردترین دره‌های ایران) ببرد. زیاد طول نمی‌کشد، فقط ۳۰ کیلومتر که از طبس دور شوید به سرزمین عجیبی می‌رسید؛ سرزمین صخره‌ها و ماجراها. «کال» به معنی دره است و کال جنبی دره‌ای است در اطراف روستای ازمیغان. شب‌ها که باد در دل این دره‌ها می‌پیچد، صدایی وهم‌انگیز و عجیب را تا کیلومترها با خود می‌برد، به همین دلیل قدیم‌ترها، بومی‌های منطقه از این دره‌های عمیق می‌ترسیدند.
سفر به «کال‌جنی» بی‌دردسر ممکن نیست، باید عزمتان را جزم کرده باشید تا به کمک راهنما با کلی پیاده‌روی به کف دره برسید؛ مسیری سخت و گاهی ترسناک که می‌تواند آدرنالین خونتان را بالا ببرد، اما ارزشش را دارد چون به جایی می‌رسید که می‌شود با قدم زدن در آن عظمت و طبیعت بی‌نظیر یکی از زیباترین، بکرترین و رازآلودترین نقاط ایران را درک کرد.
* جزیره متحرک روستای بدرلو
چمن متحرک که در زبان محلی به «چملی» یا «چملی‌گل» معروف است یکی از آثار طبیعی شگفت‌انگیز شهرستان تکاب به شمار می‌رود. در ۱۵ کیلومتری شهرستان تکاب در نزدیکی روستای «بدرلو» به منطقه‌ای باتلاقی می‌رسید که در وسط و اطراف آن چمنزارها و نی‌زارهای بلندی رشد کرده‌اند. این چمن به صورت جزیره‌ای متحرک با مساحت هشتاد مترمربع بر روی دریاچه‌ای کوچک خودنمایی می‌کند که با وزش باد و جریان هوا و یا تکان خاصی، به جهات مختلف تغییر مسیر داده و حرکت می‌کند.
برکه وهم‌انگیزی که چملی در آن قرار گرفته حدود یک هکتار وسعت دارد و در میان دره‌ای عمیق واقع شده است که اطراف آن را نیزارها، چمن سرسبز، درختان بلند و گل‌های بومی پوشانده‌اند.
قطعه چمن متحرک به صورت یک نیم قوس کمانی که از پیرامون برکه جداست، هنگام حرکت روی برکه همراه با افرادی که رویش ایستاده‌اند، تصویری شبیه به فیلم‌های تخیلی ایجاد می‌کند. از علت حرکت و شناور بودن این چمن شگفت‌انگیز اطلاعات دقیقی در دست نیست، اما عده‌ای از کارشناسان علت آن را منطبق و متناسب با حرکت وضعی زمین و گروهی دیگر ناشی از عوامل طبیعی و وزش باد می‌دانند.
ریگ جن ترسناک‌ترین منطقه گردشگری
شگفت‌انگیزترین، اسرارآمیزترین و ترسناک‌ترین منطقه گردشگری ایران متعلق است به منطقه کویری در ۱۷۰ کیلومتری تهران و بیابانی به نام «ریگ جن» با باتلاق‌های سهمگین که هر موجود زنده‌ای را به مرگ می‌کشاند. اتفاقات بی‌پاسخ و توجیه نشده بسیاری در این منطقه روی داده است و نمکزارهای این منطقه محل قتل و دفن موجودات زنده بسیاری بوده است تا جایی که عنوان مثلث برمودای ایران را به آن نسبت داده‌اند! کویر «ریگ جن» با وسعتی حدود ۳۸۰۰ کیلومترمربع، در جنوب غربی و غرب دشت کویر در جنوب سمنان و نزدیک به شهر جندق قرار دارد. در بین همه صفحات موجود در فضای مجازی اطلاعات کامل با جزئیات زیادی پیدا می‌کنید ولی برای سفر به این منطقه لازم نیست کویرنوردی کنید یا بترسید، دیدن یک فیلم مستند از همه چیز بهتر است. farvinews.com آدرس یک صفحه کامل و پر و پیمان است که در این صفحه، در کنار همه اطلاعات، مستندی کوتاه و جالب از ریگ جن به نمایش گذاشته شده که قطعاً بعد از دیدن آن هیجان بیشتری برای سفر به آن خواهید داشت.
داستانی ترسناک که در کویر ریگ جن می‌گذرد
عقربِ باد
«روستای چوپان نزدیک وردآباد است. وردآباد سال‌هاست که خرابه شده. قبل از آمدن حوریا و ارشک به جن‌زار، وردآبادی‌ها خانه‌هایشان را ترک کرده بودند. می‌گویند اجنه در گریه سنگ که بین وردآباد و دیواره‌هاست، زیاد دیده می‌شدند. کم‌کم مردم از وردآباد به روستاها و شهرهای دور و نزدیک کوچ کردند. اما از روزی که حوریا و ارشک ساکن جن‌زار شده‌اند، جنی را که آن اطراف زندگی کند، ندیده‌اند. حوریا مطمئن است که همه جن‌ها از وجود ارشک در آنجا خبردار شدند و زندگی‌شان را جمع کردند و رفتند جای دیگر.» این جمله‌ها از فصل هشتم رمان «عقرب‌باد» نوشته نازنین جودت انتخاب شده‌اند؛ رمانی در ژانر وحشت که نویسنده با انتخاب جن‌زار، منطقه‌ای که به مثلث برمودای ایران شهرت دارد، به عنوان محل وقوع ماجراهایش به اثر خود جذابیت و گیرایی بیشتری بخشیده است. این منطقه کویری که در جنوب سمنان و شرق دریاچه نمک واقع شده، پوشیده از تپه‌های شنی و باتلاق‌های نمک است که آن را به یکی از صعب‌العبورترین نواحی جهان تبدیل کرده است.
ریگ جن، به حدی دشوارگذر است که از روزگار قدیم هیچ کاروان و مسافری از آن عبور نمی‌کرده. نویسنده «عقرب باد» توانسته با انتخاب این مکان و توجه ویژه به کهن‌الگوها و نمادهای خوفناک فرهنگ ایرانی داستانی ترسناک خلق کند که به هیچ‌وجه در ادبیات کار آسانی نیست.
جودت پیش از این رمان، مجموعه داستان‌های «در چشم سگ» و «در بیداری کابوس می‌بینم» و رمان «پروانه‌ها در برف می‌رقصند» را منتشر کرده است. «عقرب باد» پنجمین کتاب نازنین جودت و ادامه رمان قبلی او، «شوومان»، است. «شوومان» هم اثری در ژانر وحشت است و داستان دختری به نام «حوریا شمیسا» را روایت می‌کند که برای معلمی با اتوبوسی تاریک و بی‌مسافر به سرزمینی یخ‌زده، سرد و تاریک به نام شوومان می‌رود و طی اتفاق‌هایی به هویت واقعی ساکنان آن و حقایقی درباره خودش پی می‌برد. در رمان عقرب باد، ماجراهای چند سال بعد زندگی حوریا روایت می‌شود.
می‌توان گفت جودت نویسنده است که بیشتر با همین گونه ادبی شناخته می‌شود. در قسمت دیگری از «عقرب باد» آمده: «اشوان گفته اگر ارشک انگشتر شیخ بادزار را در روزهای مریضی دستش کند، از خطر می‌گذرد.
همان روزهایی که نیروهای اهریمنی به سراغش می‌آیند تا بر او مسلط شوند و بعد از روز مقدس او را برده خود کنند. اشوان گفته ارشک تب می‌کند، تشنج می‌کند، هرچه می‌خورد بالا می‌آورد و بدنش قد بدن نوزادی چندروزه ضعیف و آسیب‌پذیر می‌شود. گفته اگر تاب بیاورد حاکم تمام سرزمین‌های اجنه و عفریت و بختک خواهد بود. حوریا می‌ترسد که همه آنها دست به یکی کنند و به سراغ ارشک بیایند.»
غذاهای ایرانی با نام‌های عجیب
* یخمه ترش، شیرینِ اصفهانی
ترکیبی از آلوبرقانی، زردآلو، به، گوشت گوسفند، برنج، شکر و ادویه غذایی عجیب به نام یخمه ترش را تشکیل داده است. این خوراک که از قدیمی‌ترین غذاهای اصفهانی است برخلاف نامش نه‌تنها ترش نیست، بلکه شیرین است و شاید به همین دلیل است که این روزها کمتر پخته می‌شود. با این همه، برای ماجراجویان مزه، چشیدن طعم متفاوت یخمه‌ترش می‌تواند وسوسه‌انگیز باشد. برای درست کردن این خوراک ابتدا گوشت را با ادویه و آب بپزید، سپس آلو، به و زردآلو را هم به قابلمه اضافه کنید تا کمی بپزند، در این مرحله برنج را اضافه کنید تا کاملاً نرم شود و در مرحله آخر هم غذا را بکوبید و به همراه شکر حرارت دهید تا شکر در آن حل شود. حلیمی از میوه و برنج غذای عجیبی است.
* مرجوخورش و اسرارش
تا حالا خورش عدسی خورده‌اید؟ اگر جواب شما منفی است حتماً مرجوخورش را امتحان کنید که یکی از غذاهای قدیمی شهر طالقان است. مواد اولیه مرجوخورش شامل گوشت گوسفندی، پیاز، عدس یا همان مرجو، سیب‌زمینی، آلوبخارا، زعفران، رب گوجه و آبغوره است و برای پخت آن گوشت و پیاز را به همراه ادویه تفت داده و سپس در مقداری آب می‌پزند، پس از این مرحله عدس به قابلمه اضافه شده و نمک و ادویه و رب به همراه زعفران و آلو طعم لازم را به این خوراک می‌بخشد، در آخر صبر می‌کنند تا خورش خوب جا بیفتد. در طالقان این خورش را با پلو، سبزی و ماست می‌خورند.
* توگی سرداغی از خراسان
«توگی سرداغی» از غذاهای خوشمزه و محلی استان خراسان جنوبی است که بخش جالب مواد اولیه آن نوعی ارزن خوراکی ویژه مناطق کویری است که برای پخت این غذا و دیگر توگی‌ها (آش‌های زمستانی) به کار می‌رود. برای تهیه توگی سرداغی ابتدا گوشت چرخ‌کرده را با پیازداغ و نمک و فلفل و زردچوبه تفت می‌دهند، سپس مقداری آب می‌افزایند تا این ترکیب بجوشد. حالا مقداری ارزن خوراکی را با عدس پخته به غذا اضافه می‌کنند در مرحله آخر هم کشک را در قابلمه ریخته و خوراک را باز روی حرارت ملایم می‌پزند. این غذای لذیذ با سیرداغ، نعناداغ، پیازداغ به همراه زعفران و کشک تزئین می‌شود.
* مجور کدوی کرمانی
مجور کدو یک غذای اصیل کرمانی است که در مواد اولیه آن کدو، پنیر سفید، تخم‌مرغ، آرد و شوید خرد شده دیده می‌شود. برای درست کردن این غذا ابتدا کدوها را رنده کرده و سپس تخم‌مرغ را اضافه می‌کنند. در ظرف دیگری هم آرد و شوید تازه مخلوط شده و آن را با کدوها ترکیب می‌کنند. جالب است که در این غذا پنیر رنده شده نقش چاشنی را بازی می‌کند و در مرحله آخر با نمک و فلفل به کوکو اضافه می‌شود حالا مایه کوکو را در ماهیتابه ریخته و کاملاً سرخ می‌کنند تا طلایی شود.
* بیشت‌واش از کندلوس
بیشت‌واش از غذاهای محلی روستاهای مازندران و به‌ویژه کندلوس است. این غذا که با ترکیبی از حبوبات و سبزیجات و شیر درست می‌شود متفاوت و خوشمزه به نظر می‌رسد. برای درست کردن بیشت‌واش عدس نیم‌پز را با اسفناج، شیر و سیب‌زمینی می‌پزند. در مرحله بعد هم ادویه و گردوی خردشده و نمک را در قابلمه ریخته و اجازه می‌دهند تا خوراک کاملاً جا بیفتد.
سوغات یک سفر ترسناک
* از جنگل جیغ تا شیره توت
اگر حس ماجراجویی، شما را به روستای «سربرج» طرقبه کشانده است، تنها دست‌آورد سفر صدای جیغ جنگلی نیست که در آنجا وجود دارد. بعد از تجربه صداهای عجیب و غریب جنگل «جیغ» پیشنهاد می‌کنیم در طرقبه لَختی توقف کنید و از سوغات خاص این شهر غافل نشوید.
پیشنهاد نخست ما به شما شیره توت سفید طرقبه است. این شهد بسیار خوشمزه و در عین حال انرژی‌بخش بوده که حتی می‌توان به عنوان صبحانه هم آن را میل کنید. این شیره مقوی، به‌ویژه برای کودکان، وعده غذایی بسیار مناسبی است که تأثیر خوبی بر روی هوش آنها دارد.
در کنار شیره توت سفید، می‌توانید مقداری از توت خشک بسیار مرغوب این منطقه نیز بخرید که کیفیت آن را تا زمانی که امتحان نکنید، تجربه نخواهید کرد. توت خشک این منطقه بسیار عالی است و مطمئن باشید با توت‌هایی که تا به حال امتحان کرده‌اید، قدری متفاوت است.
اگر هم به دنبال بازاری برای خرید و گشت‌وگذار هستید تا صنایع دستی خاص طرقبه را از نزدیک ببینید، یک بازار بزرگ در طرقبه وجود دارد که رفتن به آنجا خالی از لطف نیست. بیشتر صنایع دستی مربوط به زنان هنرمند طرقبه است که اکثر مسافران و گردشگران را به سمت خود جذب کرده است.
* دره ارواح و کیک هلر
حتی آنهایی که به دلیل ماجراجویی به دره «ارواح» روستای «برکه خلف» سفر می‌کنند هم نمی‌توانند به راحتی از لذت خرید، آن هم در جزیره قشم، بگذرند. مگر می‌شود به قشم سفر کرد و فقط به ماجراجویی در دره ارواح اکتفا کرد؟
اولین و مهم‌ترین سوغات جزیره قشم همانند دیگر شهرهای جنوبی ایران خرمای آن است که انواع مختلفی دارد. خرید خرما یکی از اولویت‌های مسافران و گردشگرانی است که به جزیره قشم سفر می‌کنند.در کنار خرما، نوعی کیک به نام «هلر» یکی دیگر از خوردنی‌های بسیار خوشمزه و پرطرفدار قشم بوده که در اکثر فروشگاه‌های آنجا می‌توانید آن را بیابید. این کیک به دلیل اینکه در روستای «هلر» تهیه می‌شود به این نام معروف شده است و امکان ندارد با امتحان کردن یکی از این کیک‌های خوشمزه، چند کیلویی از آن نخرید. خرید کیک «هلر» انتخاب خوبی به عنوان سوغات قشم است.اما در کنار خرما و کیک معروف قشم، آنهایی که علاقه زیادی به خرید دارند، قشم را به عنوان یک مقصد خوب برای خرید پوشاک انتخاب می‌کنند. پوشاک قشم تنوع زیادی دارد و در عین حال ارزان‌قیمت هم هست.
سعیده خداوردیان و ملیحه مهدوی


Scroll To Top