‏درمان سوختگی با یک روش نوین | Ettelaat International Newspaper

صفحه اصلی » حوادث » ‏درمان سوختگی با یک روش نوین

‏درمان سوختگی با یک روش نوین

دانشمندان در بیمارستان عمومی ماساچوست اخیرا نشان داده‌اند که اگرچه شوک الکتریکی با ولتاژ بالا می‌تواند باعث سوختگی شود،اما استفاده از میدان‌های الکتریکی پالسی (‏PEF‏) در واقع به درمان این سوختگی‌ها کمک می‌کند.
به گزارش ایسنا، محققان این کار را طی یک فرایند شناخته شده به عنوان الکتروپوریشن برگشت ناپذیر و با کشتن سلول‌های پوست انجام می‌دهند.
این پژوهش بر روی موش‌های آزمایشگاهی انجام شد که در حالت بیهوشی عمومی قرار گرفته و در آنها سوختگی ایجاد شد.
این موش‌ها پس از آن در پنج جلسه مجزا و با ۲۰ روز فاصله تحت درمان ‏PEF‏ قرار گرفتند. ‏PEF‏ یک عمل غیر تهاجمی بوده و هیچ حرارتی تولید نمی‌کند.
این پالس‌های الکتریکی به محل‌های سوختگی تابیده شده و باعث ایجاد منافذ کوچک در غشای سلولی می‌شوند. اگرچه این کار باعث از بین رفتن سلولها می‌شود اما ماتریکس خارج سلولی و ساختارهای اطراف آن از جمله عروق خونی را سالم نگه می‌دارد. سلول‌های مجاور سپس تکثیر شده و فاکتورهایی که باعث رشد و ترمیم بافت می‌شوند را آزاد می‌کنند.در آزمایشاتی که بر روی موش‌ها انجام شد، زخمها تا ۵۸ درصد پس از پایان دوره ۲۰ روزه التیام یافتند. علاوه بر این، بهبود قابل توجهی در ظاهر کلی، ساختار، چگالی و جهت فیبر کلاژن حاصل شد.محققان امیدوارند که به زودی بتوانند آزمایشات بالینی را بر روی انسان‌ها آغاز کنند.


Scroll To Top