اهدای لوح تقدیر دانشگاه آزاداسلامی به حسام‌الدین سراج | Ettelaat International Newspaper

صفحه اصلی » مقالات » اهدای لوح تقدیر دانشگاه آزاداسلامی به حسام‌الدین سراج

اهدای لوح تقدیر دانشگاه آزاداسلامی به حسام‌الدین سراج

 

در جریان برگزاری اجلاس بزرگداشت خواجوی کرمانی به همت معاونت فرهنگی دانشگاه آزاد اسلامی، دکتر حسام الدین سراج اصفهانی در یکی از جلسات برگزاری این همایش شرکت کرد و در این جلسه از سوی ریاست دانشگاه آزاد اسلامی مورد تقدیر قرار گرفت.
به گزارش روابط عمومی دانشگاه آزاد اسلامی، دکتر میرزاده در این جلسه که با حضور دکتر سید طاها هاشمی، دکتر مهدی ماحوزی و سید محمود دعایی و تنی چند از استادان و مسئولان دانشگاه برگزار شد، ولادت با سعادت امام رضا(ع) را تبریک گفت و از اینکه در چنین روز فرخنده‌ای در جلسه ای با حضور اصحاب فرهنگ و هنر در خصوص مسائل فرهنگی صحبت می‌کند ابراز خرسندی کرد.
دکتر میرزاده اعلام کرد: توجه دانشگاه آزاد اسلامی به مقوله فرهنگ و هنر جدی و برنامه‌ای است و حدود ۳۰۰ برنامه فرهنگی ماندگار متنوع و منسجم دردانشگاه آزاد اسلامی در دست برگزاری است.
وی با تشکر از خدمات دکتر سید طه هاشمی در عرصه برنامه های بزرگ فرهنگی به حضور استادان و صاحبنظران بین المللی در همایش حافظ اشاره کرد و گفت: باید در این دست همایش ها سایر شعرا و مفاخر ادبی نیز دیده شوند. دکتر میرزاده به مقام بلند ادبی و عرفانی خواجوی کرمانی و به اجرای یکی از سروده های خواجو توسط استاد سراج اشاره کرد و گفت: موسیقی سنتی ایرانی صدای فرهنگ ملت ما و یکی از سنجه های وحدت ملی است و موسیقی استاد سراج و امثال ایشان سلیقه موسیقیایی جوانان ایرانی را بالاتر برده است و اشعار شعرای بلند آوازه ایران را در دل و جان ایرانیان ثبت و ضبط کرده است.
وی با بیان اینکه موسیقی استاد سراج با توجه به اشعار و محتوا به نوعی مدح و تسبیح و ثنای خدا است، گفت: موسیقی های بازاری و منفعت طلبانه سلیقه مخاطب را پائین آورده است ولی استاد سراج با اجرای موسیقی فاخر و اصیل از فرهنگ موسیقی اصیل ایرانی در مقابل آثار بی کیفیت دفاع کرده و امروز یکی از قله های هنر موسیقی اصیل ایرانی است.
دکتر میرزاده ابراز امیدواری کرد، دانشگاه آزاد اسلامی از زحمات ایشان هم به عنوان عضو هیات علمی و هم به عنوان یک عضو در برنامه‌های بزرگ فرهنگی و هنری کشور قدردانی کند.
دکتر میرزاده برای استاد شجریان به عنوان خادم بزرگ فرهنگ ایران آرزوی سلامتی کرد. استاد حسام‌الدین سراح اصفهانی نیز در این جلسه با آرزوی سلامتی برای استاد شجریان ، گفت: ایشان از نوادری است که در حفظ فرهنگ ایران کوشیده.
وی گفت: باید کاری کنیم که فرهنگ ایران که ساخته و پرداخته بزرگانی چون حافظ سعدی و فردوسی است به نسل بعد برسد وگرنه ممکن است نسل بعدی عاجزانه از فهم حافظ و سعدی باز مانند. وی مدیران صدا و سیما را مخاطب قرار داد و از ایشان خواست که به این موضوع توجه جدی کنند.
سراج گفت: باید کاری کرد که گوش جوانان به موسیقی ایرانی عادت کند و متاسفانه خو گرفتن با فرهنگ و موسیقی غیر عمیق ، خطری جدی است. وی موسیقی ایران را قطره اشکی ظریف در مقابل دریای بزرگ موسیقی سایر ملل دانست، و اظهار داشت: شاید حجم موسیقی سایر ملل بیشتر باشد اما ظرافت و لطافت موسیقی ایرانی چیز دیگری است.
سراج از دکتر میرزاده و مسئولان دانشگاه آزاد اسلامی به خاطر توجه به فرهنگ و هنر تشکر و ابراز امیدواری کرد، با نگاه مسئولینی مانند ایشان این شکاف بزرگ پیش روی نسل آینده ایران کمرنگ تر شود.
دکتر طه هاشمی در این جلسه با تبریک ولادت امام علی ابن موسی الرضا (ع) گزارشی را از اقدامات فرهنگی و مصوبات شورای راهبردی فرهنگی و اجتماعی دانشگاه آزاد اسلامی ارائه داد.
طه هاشمی با اشاره به طرح های ماندگار فرهنگی در دانشگاه آزاد اسلامی، طرح های کالبدی نظیر مساجد، خانه های فرهنگ و هنر یادمان شهدا، طرح های ساختاری و نهادی نظیر ایجاد امکان حضور دانشجویان و تشکیل کانون های ادبی فرهنگی قرآنی و طرح‌های رخدادی بزرگداشت مفاخر و مشاهیر را از این دست دانست.
وی با اشاره به برنامه های علمی، فرهنگی و پژوهشی در سال گذشته به تصویب همایش بزرگداشت خواجوی کرمانی اشاره کرد و گفت در این همایش ابعاد مختلف زندگی خواجوی کرمانی مانند شعر، ادب، فلسفه و سایر دستاوردهای علمی او مورد بررسی قرار خواهد گرفت.
دکتر ماحوزی استاد برجسته ادبیات با ابراز خرسندی از حضور در این جلسه و با اشاره به مصرع «هنر برتر از گوهر آمد پدید» گفت: با پیگیری دکتر میرزاده برنامه های بزرگی در این عرصه برگزار شد که که نماد آن برگزاری همایش فردوسی در سال نخست و برگزاری همایش حافظ در سال دوم ریاست دانشگاه آزاد اسلامی است.
وی با بیان اینکه خون تازه ای در رگ فعالیت‌های هنری و فرهنگی دانشگاه دمیده شده است، گفت: ارزش فرهنگی یک کشور به حفظ فرهنگ اصیل و مقابله با فرهنگ های مهاجم است. ماحوزی افزود: در شورای راهبردی فرهنگی اجتماعی دانشگاه آزاد اسلامی باید از فرهنگ اصیل ایرانی دفاع شود.
سید محمود دعایی مدیر مسئول روزنامه اطلاعات با تاکید به پایبندی استاد سراج به فرهنگ هنر و موسیقی اصیل ایرانی به اجرای چند مورد از اشعار امام خمینی(ره) توسط استاد سراج اشاره کرد.
وی افزود: سراج هنر را عبادت می داند و همیشه با وضو در عرصه های هنری وارد می‌شود. دعایی خاطر نشان کرد: تصدی دکتر میرزاده تصدی فرخنده‌ای است و نگاه بلندپروازانه ایشان همراه با نظارت و پایش همواره نشانگر این بوده است که حمایت ایشان از فرهنگ جدی است. وی گفت: دکتر میرزاده از شایستگان اصحاب هنر و فرهنگ به خوبی دعوت به همکاری کرده اند و همیشه با نجابت و تواضع با ایشان برخورد می کنند.
وی ابراز امیدواری کرد: استاد شجریان نیز برودی سلامتی خود را بازیابد. دکترموقتیان نیز در این جلسه گفت: عشق بیان هنر است و عشق ورزیدن را خداوند به بندگان آموخته است.
وی با اشاره با آشنایی خانوادگی با استاد سراج و پدر ایشان که از روحانیون محبوب در اصفهان بود، گفت: ایشان از روحانیونی بود که هنر و قدر منزلت فرهنگ را درک می کرد.در ادامه دکتر ماحوزی دلنوشته دکتر میرزاده خطاب به دکتر سراج را که در قالب لوحی آماده شده بودبه شرح زیر قرائت کرد:
به نام خداوند جان و خرد
استاد ارجمند جناب آقای دکتر حسام‌الدین سراج اصفهانی
هنرمند گران سنگ معاصر
خوشست ناله نای و نوای زیر و بمی
دمی خجسته و در صحبت خجسته دمی
باسلام و اخلاص و با گرامیداشت ساحت هنر در این سرزمین فرهنگ نهاد و هنر آفرین ـ ایران سرفراز ـ حضور فرخنده آن نغمه‌گر بستان سرای دل را به فضای علمی و فرهنگی دانشگاه آزاد اسلامی گرامی می‌دارد و با اغتنام فرصت از حضور جنابعالی، عزم راسخ این نهاد علمی برخاسته از متن انقلاب و مردم را در جهت تقویت اساس مبانی و موازین، هنری و گسترش برنامه‌های اصیل فرهنگی و اجتماعی در راستای دستاوردهای شورای عالی انقلاب فرهنگی اعلام می‌کند.
ملت بزرگ ایران در حوزه معرفت شناختی با تکیه بر، هنر مضاعف خویش ـ شعر، آواز و موسیقی ـ که از فروغ ایمان ناب مدد گرفته، توانسته است علیرغم همه بحران‌ها و آسیب‌های جهان امروز از وحدت ملی و انسجام فرهنگی خویش دفاع کند.
نغمه‌هایی که از نسوج آوای موسیقی بر می‌خیزد، صدای روحی است که اسیر قفس است و می‌خواهد هم عنان با مفاهیم مجرد، ازین زندان جان فرسا رها شده، به سوی کمال و تهذیب عروج کند. شعر و آواز، ترجمان آن طوفانی است که از اقیانوس مواج روح آدمی برخاسته، تعیّن لفظی می‌یابد، یعنی رنگی از صوت، حرف و گفت بر آن می‌نشیند، تا وجه تمایزی برای شناخت یک گوینده، از گوینده دیگر باشد. به راستی موسیقی اصیل ایرانی خود صدای فرهنگ ملت بزرگ ایران و یکی ازسنجه‌های وحدت ملی است.
زبان شعر و آواز در حوزه زبان فارسی، قالبی است صیقل خورده که دست توانای نادره‌کاران سخن هر نوع زاویه را از آن گرفته و ارزش غنایی بدان بخشیده است و آن را با آوای پرجاذبه و گردون شکاف موسیقی و نغمه موزون و روح نواز نغمه‌پرداز متجانس و دم‌ساز ساخته است.ارزش هنری نغمه‌پردازانی چون استاد شجریان و استاد حسام‌الدین سراج در همین نکته اسرار آمیز نهفته است. هنر آنها در ابداع آنهاست و ابداع آنها در کیفیت رام ساختن همان روح سرکش و انقیاد ناپذیری است که از جدایی‌ها به تنگ آمده، می‌خواهد به روح شامل کائنات نزدیک شود. اکنون بسیاری از ایرانیان و فارسی زبانان با نغمه‌های داودی شما استاد عزیز با فرهنگ غنی شعر و ادب فارسی آشنا شده و مضامین بلند شعرای بلند آوازه ایران را در دل و جان خویش جای داده‌اند. به آن استاد بزرگوار باید تبریک گفت که در عرصه موسیقی فاخر همواره باعث ارتقاء این هنر بوده‌اید و سلیقه موسیقیایی نسل جوان را بالا برده‌اید.
ضمن آرزوی توفیق روز افزون برای همه هنرمندان، به ویژه استادان و نادره کاران حوزه فرهنگی و هنری کشور، این لوح تقدیر از سوی دانشگاه آزاد اسلامی به حضور آن استاد فرهیخته و نغمه‌پرداز برجسته اهدا می‌شود.
چو زخمه می‌زنی از بی‌دلی، زبی‌خویشی
بری براق سبکبال جان به بام هنر
تو دیر زی که ترا پایگاه استادیست
ممان(مگذار) که در کف غیر اوفتد زمام هنر
عزت و سلامت و سرافرازی‌تان را از خداوند بزرگ آرزومندم.
حمید میرزاده
رئیس دانشگاه آزاد اسلامی


Scroll To Top