بازار؛ تماشای کالاهای رنگین و معماری های کهن | Ettelaat International Newspaper

صفحه اصلی » فرهنک مردم » بازار؛ تماشای کالاهای رنگین و معماری های کهن

بازار؛ تماشای کالاهای رنگین و معماری های کهن

 

بازارگردی در سفر، چه به بهانه خرید سوغاتی برای اقوام و دوستان باشد چه به منظور جست‌وجو در میان صنایع دستی رنگارنگ یا حتی دیدن روابط و حال و هوای مردم بومی، یکی از جذاب‌ترین بخش‌های سفر است.
هرچند تاریخچه شکل‌گیری اولین بازارهای جهان به ده هزار سال قبل و زمان تشکیل اولین شهرها در ایران بازمی‌گردد، اما قدیمی‌ترین بازارهای تاریخی ایران که این روزها هم به کار خود ادامه می‌دهند، اغلب از دوره صفویه به جا مانده‌اند؛ بازارهایی دیدنی و مفصل که در عمارت‌های وسیع‌شان کاروانسراها، مساجد،‌حمام‌ها، مدرسه‌ها، آب‌انبارها و حتی زمین‌های بازی ساخته شده‌اند. معماری این بازارهای کهن گاهی چنان فاخر است که بازدید از آنها دست کمی از تماشای موزه‌ها ندارد، پس این بار به تعدادی از تاریخی‌ترین بازارهای ایران سفر می‌کنیم: همان جاها که می‌شود از تماشای کالاهای رنگین و محلی در میان شور و حال خریداران و فروشندگان لذت برد و به معماری و یادگارهای تاریخیِ‌شان خیره شد…
بزرگترین بازار سرپوشیده جهان
برای دیدن بزرگترین بازار سرپوشیده جهان و اولین بازاری که توسط سازمان یونسکو به عنوان میراث جهانی ثبت شده است، باید به شهر تبریز بروید، این بازار با مساحتی در حدود یک کیلومتر، از مراکز اصلی صادرات فرش ایران محسوب می‌شود. بازار تبریز که در هسته مرکزی شهر واقع شده با داشتن سقف‌های رفیع و گنبدهای بلند آجری و مقرنس کاری شده، ۲۵ تیمچه که اغلب سه طبقه هستند، ۲۰ باب مسجد، چندین کاروانسرای تاریخی، ۱۱ دالان، ۹ مدرسه دینی و ۵۵۰۰ حجره که همگی در فضایی مسقف با چشمه‌های نور مدور واقع شده‌اند، از دیدنی‌ترین و مهم‌ترین جاذبه‌های گردشگری این شهر تاریخی است.
همانطور که می‌دانید شهر تبریز از قدیم در مسیر جاده ابریشم قرار داشته و به همین دلیل بازار تبریز نزدیک به هزار سال پیش از این برای انجام داد و ستدهای بازرگانی ساخته شده است. البته این بازار یک بار به دلیل زلزله به طور کامل ویران شد اما در دوره صفویه بازسازی شد و باز چنان رونق گرفت که جهانگردان آسیایی و اروپایی بسیاری از جمله مارکوپولو، شاردن و یاقوت حموی با سفر به تبریز معماری و عظمت آن را در سفرنامه‌هایشان تحسین کرده‌اند.
«تیمچه مظفریه» یکی از دیدنی‌ترین بخش‌های بازار تبریز و یادگار دوران قاجار است که در آن می‌شود از زیباترین فرش‌ها و قالی‌های بافت تبریز، به همراه نفیس‌ترین قالیچه‌ها و تابلوفرش‌های ابریشمین مانند موزه‌ای بی‌نظیر دیدن کرد، ضمن آن که این تیمچه از مراکز اصلی صادرات فرش ایران با شهرت بین‌المللی است، به طور خلاصه بازار تبریز با راسته‌ها، سراها و تیمچه‌های متعدد و متنوعش گردشگران دوستدار خرید را به وجد می‌آورد.
بازار شگفتی‌ها
بازار ۷۵۰ ساله کرمان بازاری با شهرت جهانی است که مجموعه‌ای کامل از هنر، تاریخ، معماری و فرهنگ را در سازه‌ای عظیم، به هم تنیده است. این بازار یکی از دیدنی‌ترین جذابیت‌های گردشگری شهر کرمان است و بی‌اغراق‌ بخش بزرگ و مهمی از گنجینه‌های تاریخی این شهر را در خود دارد.تعدادی از مجموعه‌های واقع در بازار کرمان عبارتند از: مجموعه ابراهیم‌خان، مجموعه وکیل و مجموعه گنجعلی‌خان که در میان آن‌ها مجموع گنجعلی‌خان از همه کامل‌تر است. ساخت این مجموعه که با الهام از میدان نقش جهان و به شکل مستطیل طراحی شده، ۲۲ سال طول کشیده است. حمام گنجعلی‌خان در همین مجموعه به دلیل معماری هنرمندانه، تزئینات فراوان، ظریف و استادانه‌اش شاهکاری بی‌رقیب و پرآوازه در همین مجموعه است.
با حضور در بازار بزرگ کرمان می‌توانید یادگاری‌های متنوعی از معماری اصیل ایرانی در دوره‌های مختلف تاریخی را در میان چهارسوق‌های هنرمندانه، گچبری‌ها و نقاشی‌های تاریخی رنگ روغن بی‌نظیر به همراه بخشی از موزه‌های تاریخی شهر کرمان را ببینید. ضمن آنکه در این بازار از بهترین و براق‌ترین ظروف مسی، پته‌های رنگین، گلیم و جاجیم تا ادویه‌های خوش عطر و مرغوب، کلمپه و قوتو و قالی پرآوازه کرمان و… به فروش می‌رسد.

قدم زدن در بلندترین بازار ایران
بازار وکیل یکی از یادگارهای حکومت ۲۱ ساله کریم‌خان‌زند در شهر شیراز و از معروف‌ترین بازارهای سنتی ایران است که در حدود ۲۵۰ سال پیش ساخته شده و در کنار مسجد و حمام تاریخی وکیل مجموعه‌ای دیدنی از زیباترین جلوه‌های هنر و معماری عصر زندیه را در خود دارد، این بازار که در مرکز شهر شیراز واقع شده از آثار ملی ثبت شده توسط سازمان میراث فرهنگی است. یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های معماری بازار وکیل شیراز استحکام بنای آن است که با گذشت دوونیم قرن از عمرش و با وجود زلزله‌های فراوانی که سازه این بازار با ۲۱۸۴۰متر مساحت تجربه کرده، بدون هیچ آسیبی هنوز استوار ایستاده است. ضمن آنکه داشتن طاق‌های بلند ضربی متناسب، سکوهای پهن سنگی و مزین به ترنج‌ها و نقش برجسته‌ها جلوی هر حجره، ارتفاع بلند راسته‌های آن که از کف تا سقف در حدود ۱۱ متر بوده و در میان بازارهای ایران کم‌نظیر است. پایین قرار گرفتن کف بازار از سطح خیابان، نوررسانی از طریق پنجره‌های تعبیه شده بر بالای هر حجره و نوع پوشش سقف آن که در چهارسوق عظیم این بازار با گوشه سازی‌ها و تزئینات هنرمندانه بسیار دیدنی است از دیگر ویژگی‌های منحصر به فرد آن به شمار می‌آیند.

بازار معروف خاورمیانه
برای دیدن یکی از تماشایی‌ترین بازارهای تاریخی ایران و خاورمیانه باید راهی میدان نقش جهان اصفهان شوید، میدان که با ۵۰۷ متر طول و ۱۵۸ متر عرض، یکی از بزرگترین، قدیمی‌ترین و زیباترین میدان‌های جهان است و نام آن توسط سازمان یونسکو به عنوان میراث جهانی به ثبت رسیده است. در چهار سوی این میدان دیدنی که عمارت عالی‌قاپو، سردر بازار قیصریه، مسجد شیخ‌لطف‌الله و مسجد امام را در خود دارد، چهار بازار نیز واقع شده است که بازار ۴۰۰ ساله قیصریه با وجود راسته‌های و دکان‌های پررونق، کاروانسراها، حمام‌ها و مساجد تاریخی، چهارسوق‌های دیدنی با طاق‌های ضربی بلند، نورگیرهای دایره‌ای و معماری چشمگیری یکی از دیدنی ترین و زنده‌ترین بخش‌های آن را شکل داده است. جالب آ‌نکه این بازار از مجلل‌ترین مراکز خرید و فروش ایران در دوران صفویه بوده تا آنجا که نام پرآوازه آن از روزگاران قدیم در سفرنامه‌های جهانگردان مشهوری مانند شاردن، ناصرخسرو، کمفرو آریوس بارها تکرار شده است.

بازار هزار ساله اینجاست
شاید برایتان جالب باشد بدانید که یکی از مهم‌ترین دیدنی‌های شهر قزوین بازار تاریخی آن است؛ بازاری وسیع با عمری هزار ساله که نه تنها قدمت بسیاری دارد، بلکه از لحاظ زیبایی از بازارهای بزرگ اصفهان و شیراز هیچ‌چیز کم ندارد. هر چند تاریخ دقیق بنای اولیه این بازار مشخص نیست، اما بخش مهمی از توسعه بناهای آن مربوط به دوره صفویه و زمانی است که شهر قزوین به‌عنوان پایتخت صفویه اهمیت ویژه‌ای داشته است، بعد از این دوره هم در دوره قاجار به بخش‌های متعدد دیگری به بازار قزوین اضافه شده است. این بازار مانند اغلب بازارهای تاریخی دارای مساجد، حمام و کاروانسرا است و مهم‌ترین بخش‌های آن عبارتند از: مسجد‌النبی، سرای سعدالسلطنه، راسته قیصریه، سرای وزیر، سرای حاج‌رضا، سرای رضوی، تیمچه‌‌های روباز و روبسته که به‌لحاظ نوع معماری و تزئینات یکی از دیگری دیدنی‌تر هستند.
سرای سعدالسلطنه با مساحت ۶ر۲ هکتار از دیدنی‌ترین سراهای بازار قزوین و در عین حال بزرگترین کاروانسرای سرپوشیده جهان است که شامل بخش‌های متعدد و ۷ حیاط بزرگ بوده و جالب‌ترین بخش معماری این سرا مربوط به گنبد بزرگ کاشیکاری شده چهارسوق آن به همراه چهار نیم‌‌گنبد دیدنی است.
از سوی دیگر، بنای قیصریه هم با طاق‌های بلند آجری و درهای متعددش دیدنی است. تیمچه سرباز، تیمچه سرپوشیده، چهارسوق کوچک یا سرای وزیر که حجره‌هایی با طاق‌های جناغی بر روی صفحه‌های یک‌متری و در طبقه دوم ارسی‌های زیبای چوبی با شیشه‌های رنگین، گنبد آجری و نورگیر دارد، از تجربه‌های به‌یادماندنی سفر شما می‌شوند. در بازار رنگارنگ قزوین خرید فروش، پوشاک و شیرینی‌های خوش‌طعم امکان‌پذیر است اما بیش از همه معماری دیدنی این بازار در ذهن ماندگار می‌شود.

بزرگترین سقف ضربی ایران
شهر قم یکی از مهم‌‌ترین شهرهای مذهبی ایران است که در تمام فصول سال زائران و مسافران فراوانی میهمانش هستند، اما عده کمی از این جمعیت مسافر از بازار بی‌نظیر و تاریخی قم دیدن می‌کنند، بازاری که پایتخت نفیس‌ترین فرش ابریشمی ایران است و گنجینه‌های دیدنی از هنر معماری و تزئینات را در تیمچه‌‌ها و سراهای خود جای داده است، این بازار شامل دو بخش کهنه و بازار نو است که حدود ۴۰۰ سال از عمر بازار کهنه آن می‌گذرد. از میان دالان‌‌ها و هیاهوی بازار نو که بگذرید به دیدنی‌ترین و آرامش‌بخش‌ترین قسمت بازار قم، یعنی «تیمچه بزرگ بازار نو» می‌رسید این تیمچه تاریخی یادگار عصر ناصری است و شامل ۲۷ حجره در طبقه همکف و ۱۵ حجره در طبقه دوم است که به‌‌طور اختصاصی برای تجارت فرش ساخته شده است. در فضای باشکوه و مجلل این بخش از بازار که تحت تاثیر هنر معماری استاد حسن قمی فضایی دلنشین و یگانه یافته است، می‌توانید زیباترین و رنگین‌ترین فرش‌های ابریشمی و دستبافت قم را ببینید. این طاق بزرگترین طاق ضربی و یکی از شاهکارهای هنرمندانه بانقوش منظم و هندسی در میان بازارهای ایران است که در سال ۱۳۰۱ هجری قمری ساخته شده و از نظر زیبایی و عظمت کم‌نظیر است. سقف تیمچه شامل سه گنبد و دو نیم‌گنبد است که سه چشمه نور در میان آن‌ها قرار دارد، گنبد وسطی این طاق دیدنی با دهانه حدود ۱۵متری، مجهز به پوشش آجری و تزئینات مقرنس است که رسمی‌بندی و یزدی‌بندی‌هایی ماهرانه آن چشمگیر است.
قابل توجه آنکه معماری بازار قم نه تنها به لحاظ هنری و زیبایی‌شناسی تحسین‌برانگیز است، بلکه به دلیل نوع طراحی سقف‌هایش که هوای مطبوع بازار را تامین می‌کنند یا نورگیرهایی که در بدنه آن به شکل دایره و قلب طراحی شده‌اند هم ارزش و کاربری فوق‌العاده‌ای دارد.

شاهکار معماری در بازار کاشان
در تقاطع خیابان بابافاضل و میدان کمال‌الملک کاشان «بازار تاریخی کاشان»، یکی از باشکوه‌ترین بازارهای ایران، واقع شده است. این بازار که با طاق‌های چشمه‌ای و گنبدهای کوچک به‌هم پیوسته‌اش متمایز می‌شود یادگار سه دوره تاریخی صفویه، زندیه و به‌ویژه قاجاریه بوده و با توجه به تنوع سبک‌های معماری به کار رفته در آن و تزئینات داخلی استادانه و کم‌نظیرش از مهم‌ترین بازارهای تاریخی است. مجموعه بازار کاشان شامل سراها، تیمچه‌های سرپوشیده، حمام‌‌ها، مساجد، مدارس و آب‌انبارهایی است با معماری منظم، زیبا و منحصربه‌فردی زیر یک سقف در کنار هم جمع شده‌اند. هر چند ساختمان اولیه این بازار متعلق به دوره سلجوقی بوده، اما متاسفانه کل بنا به دلیل زلزله مهیب سال ۱۱۹۲ هجری قمری ویران شد و عمارت فعلی مربوط به دوره صفویه است که در آن نه تنها بازار بازسازی شد، بلکه بخش‌هایی مانند بازار قیصریه به آن اضافه شده است.
دیدنی‌ترین بخش بازار تاریخی کاشان، تیمچه امین‌الدوله غفاری در مرکز بازار و نزدیکی میدان سنگ است که در اواخر دوره قاجار با طراحی نامه معماری آن دوره استاد مریم کاشانی، ساخته شده و وسعت نوع معماری و به‌ویژه تزئینات سقف گنبدی و رفیعش با مقرنس‌کاری‌های استادانه و هندسی دقیق، آجرکاری، کاشیکاری، یزدبندی، تزئینات معقلی و نقش و نگارهای رنگین منحصر به فرد از آن شاهکاری ساخته و نفیس نه تنها در بین بازارهای ایرانی بلکه در معماری جهان ساخته است. بخش جالب و دیدنی این بازار که همیشه گردشگران را به سوی خود می‌کشد، راسته مسگرها و زرگرها است که از قدیم تا به حال پررونق و تماشایی بوده است.

رنگین‌ترین بازار ایران
«بازار تاریخی سنندج» یکی از بازارهای قدیمی ایران و یادگار دوره صفویه است که در آن حکومت سلیمان خان اردلان، والی کردستان، در سال ۱۰۴۰ هجری قمری به همراه قلعه‌ای به‌نام دژ سنه در این منطقه ساخته شد اگر چه متاسفانه بافت به هم پیوسته این بازار تاریخی، که با توجه به معماری میدان نقش جهان اصفهان به شکل مستطیل ساخته شده بود، به‌دلیل خیابان‌کشی‌های جدید تغییر کرده و این روزها بازار به دو بخش شمالی و جنوبی با نام‌های سنندجی و آصفی تقسیم شده است، با این حال، هنوز هم می‌شود رد معماری اصیل دوره صفویه را در میان طاق‌های هلالی، سه دروازه قدیمی باقیمانده و سقف حجره‌ها که با سنگ و آجر و خشت ساخته شده‌‌اند، در آن دنبال کرد.
البته بخش جالب و بی‌نظیر بازار سنندج که آن را از سایر بازارهای تاریخی ایران متمایز می‌کند، فقط معماری آن نیست بلکه پارچه‌‌های رنگین بسیار زیبا و پولکهای ریز و درشت پر زرق و برق آویخته در حجره‌های آن است که لذت خرید و گشت و گذار در راسته‌های این بازار قدیمی را دوچندان می‌کند. ضمن آنکه در این بازار امکان خرید لباس محلی، صنایع‌دستی، و به‌ویژه پارچه‌های پرکار و زربافت نفیس کردی با گیوه، دست‌بافته‌های خوش‌ نقش و نگار، گلیم، فرش و زیورآلات را هم باید اضافه کرد.

بازار بزرگ
بازار تهران به لحاظ معماری در فهرست برترین‌های ایران قرار نمی‌گیرد، ولی به لحاظ سیاسی در صدر بازارهای ایران قرار دارد. در تمام دوران مشروطیت تا انقراض سلسله قاجار، بازار تهران بزرگترین بازار کشور و محل اصلی حرکت‌های سیاسی، اقتصادی و اجتماعی پایتخت بود حتی در مرور تاریخ این‌بازارچه به «کمیته مجازات» مرکز آن برمی‌خوریم که در این محل بود و صد سال پیش با چند ترور سیاسی توانست رعب و وحشتی در دل سیاسیون بیندازد. از طرفی مکان‌هایی مثل امامزاده زید و آرامگاه لطفعلی‌خان و همچنین وجود مسجدجامع در داخل بازار از جاذبه‌های تاریخی این محل هستند. بازار تاریخی تهران با حفظ ساختار قدیمی در پایتخت مدرن ایران، یکی از مکان‌هایی است که نامش در تمام تورهای خارجی سفر به تهران دیده می‌شود.

بازار به قصد کباب
چندین ساعت گشت و گذار در میان حجره‌ها و مغازه‌ها، پیاده‌روی‌های طولانی و به ویژه چانه‌زدن که اصلا دیگر بخش ثابت و کالری‌سوز(!) رسوم خرید در بازار است، باعت می‌شود خوردن غذا و خوراکی به جبران انرژی‌های از دست رفته، در بازار ناگزیر باشد. ضمن آنکه کسبه بازار هم اغلب همانجا غذا می‌خورند و به همین دلیل در بازارهای قدیمی همیشه رستوران‌‌های با کیفیتی هست که گاهی شهرتشان از خود بازارها هم فراتر رفته است، تا آن حد که دیده شده بسیاری از افراد خوش‌خوراک فقط به قصد چشیدن طعم غذاهای بازار راهی خرید می‌شوند!
برای مثال چلو‌کباب‌های بازار تهران خودش از جاذبه‌های گردشگری است و بعضی از آن‌ها مانند چلوکباب شمشیری، نایب یا شرف‌الاسلامی بیش از ۵۰ سال قدمت دارند البته ته‌چین‌های زعفرانی و مرغوب رستوران مسلم در بازار سبزده میدان هم هست که برای خوردنشان باید برنامه‌ریزی و زمان‌بندی داشت، چون خیلی زود تمام می‌شوند و ممکن است پروژه بازارگردی به قصد ته‌چین‌خوری با شکست مواجه شود!

رستوران‌گردی در بازارهای تاریخی ایران
اگر ظهر باشد و این شانس را داشته باشید که در بازار رشت قدم بزنید، خواهید دید عطر غذاهای محلی، از برنج دودی مرغوب گیلان و میرزاقاسمی گرفته تا کباب ماهی شور و باقالا‌خورش و جوجه تمام بازار را پر کرده است.
غذاخوری‌های بازار رشت بسیارند، طوری که در هر دالان و کاروانسرای آن، کنار میدان میوه، در تمام کنج‌های دنج و آرام یا شلوغ و پررونق یک رستوران دیده می‌شود رستوران‌هایی که خریداران را برای چشیدن غذاهای خو‌ش‌طعمشان عجیب وسوسه می‌کنند.
در این رستوران‌ها همیشه کته و کره محلی با ماست و سیرترشی و زیتون پرورده سرو می‌شود.
موقع ناهار بازاریان با عجله و اشتها غذاهایی را که با چاشنی رب انار و عطر سبزیجات منحصر به فرد گیلان توسط آشپزهای ماهر و گاه کدبانوهای گیلک پخته شده‌اند. می‌خورند. با این وصف در بازار رشت غذا نخوردن ممکن نیست، بنابراین اگر رژیم دارید از قدم‌زدن در آن صرف‌نظر کنید از آن سو، بازارهای جنوب ایران هم برای دوستداران ماهی و میگو مقصدی عالی است، رستوران‌های محلی نزدیک بازارماهی بندرعباس یا رستوران بازار ته‌لنجی‌های آبادان از بهترین غذاخوری‌ها در میان بازارهای جنوبی است که می‌توانید در فضای نه‌چندان مجلل اما بسیار صمیمی و بومی‌‌شان. طعم‌انواع غذاهای دریایی با ماهی تازه را بچشید.
ضمن آنکه در رستوران پاکستانی بازار ته‌لنجی‌های آبادان قلیه‌ماهی تند بسیار خوشمزه، بریانی هندی و دال عدس هم سرو می‌شود.

چلوکباب بازار تبریز، محبوب جهان پهلوان
در بازار بزرگ و زیبای تبریز که معماری آن بسیار دیدنی است، رستوران‌ها و قهوه‌خانه‌های سنتی فراوانند که یکی از آن‌ها به نام چلوکبابی حاج علی‌ یک قرن قدمت دارد و روایت می‌شود جهان پهلوان تختی، همراه با ملی‌پوشان کشتی در سفر به روسیه در این رستوران غذا خورده و گفته: «یعنی می‌شود باز هم لذت غذا خوردن را در این کبابی بچشیم؟» علاوه بر این، در بازار بزرگ تبریز می‌توانید کوفته تبریزی و غذاهای سنتی دیگر را هم امتحان کنید اما باز هم کباب خوردن پیشنهاد اول بازارگردهای خبره تبریز است. لذت غذا خوردن در بازار تاریخی کرمان و رستوران‌های سنتی‌اش با خوردن دیزی‌های لذیذ کامل می‌شود اما اگر مسافر یزد باشید در فضای دیدنی و دلچسب سفره‌خانه‌ سنتی بازار خان که در حمام ۲۰۰ ساله‌خان واقع شده، حتماً باید آش شولی، دیزی یزدی، قیمه یزدی یا کشک بادنجان و آش سنتی را به همراه چای و شیرینی‌های درجه یک یزدی امتحان کنید. در «بازار ریسمان» اصفهان هم باید به کوچه «فرنی‌فروشه» رفت که تجربه طعم فرنی بسیار خوشمزه آن با ترکیبی از شیر، آرد‌برنج، و شیره یا شکر بی‌نظیر است. خوردن ناهار سنتی اصفهانی در غذاخوری‌های بازار میدان نقش جهان که بریانی‌هایش معروف است، گاهی از خرید کردن واجب‌تر می‌شود.

بازار دامغان و سنندج
اگر از دوستداران جگر باشید در بازار سنندج که دکان‌ها و چرخ‌های جگرکی در آن فراوانند، کاملا احساس رضایت خواهید کرد، اما یادتان باشد که خیلی حیف است به بازار سنندج بروید و نان کلانه و دوغ را امتحان نکنید نان کلانه نان نازک و چرب کردی است که به صورت سنتی روی ساج پخته می‌شود و در میان آن سبزیجات معطر محلی می‌ریزند و بسیار خوشمزه و لذیذ است.
یکی از خوشمزه‌ترین خاطرات برای مسافران بازار سرپوشیده شهر دامغان بدون شک خاطره خوردن فطیر دامغانی است این نان مقوی که از ترکیب سیب‌زمینی، پیاز، آرد، روغن‌حیوانی و جزغاله (دنبه‌سرخ‌شده» درست می‌شود میان‌وعده به شمار می‌رود.

تجربه یک خارجی از خوردن ته‌چین در بازار تهران
جورج یک آمریکایی است که سال گذشته به ایران آمده و ضمن بازدید از بازار بزرگ تهران، از ته‌چین‌ ایرانی به عنوان غذایی لذیذ و عالی یاد می‌کند.
او این خاطره جالب را در گاردین اینطور توصیف کرده است: «در حال گشت و گذار در بازار بزرگ تهران بودم که با یک صف طولانی روبه‌رو شدم. بعد از پرس‌ و جو فهمیدم که این صف به یکی از رستوران‌های معروف بازار مربوط می‌شود و به گفته افرادی که در صف بودند، یکی از بهترین غذاهایش ته‌چین است.»
جورج که درباره ته‌چین هیچ چیز نمی‌دانسته، تلاش می‌کند که در مورد این غذا اطلاعات بیشتری به دست بیاورد و درباره آن می‌گوید: «ته‌چین غذایی خوشمزه شامل برنج ترد و قالبی است که به طور لایه‌لایه تکه‌های مرغ داخل آن چیده شده‌اند و به همراه زعفران رنگ و عطر خوبی دارد و ته‌دیگ آن واقعاً خوشمزه است!»
از جمله خوراکی‌های دیگر بازار که مورد توجه جورج قرار گرفته، انجیر خشک، پسته‌خام و البته شال و روسری‌های رنگی است. او می‌گوید: «در بازار به سختی می‌توانید کسی را پیدا کنید که بتواند با شما انگلیسی صحبت کند. اما من آنقدر خوش‌شانس بودم که در صف ته‌چین با خانواده‌ای آشنا شدم که می‌توانستم با آنها حرف بزنم و انگلیسی می‌دانستند. از من پرسیدند که کدام بخش از مرغ را دوست دارم و بعد غذا را به کمک آنها سفارش دادم.
نوشیدنی جالب این غذا دوغ و نعنا بود که بعد از سوال کردن متوجه شدم عطر آن به دلیل استفاده از گل‌سرخ‌های خشک‌شده معطر است. بعد از آن نوبت به خوردن یک پرس ته‌چین خوشمزه رسید.»
جورج در پایان توصیه می‌کند: «به ایران سفر کنید و از خوردن ته‌چین لذت ببرید. رستوران‌های خیابان پانزده‌خرداد ته‌چین‌های خوشمزه‌ای دارند. ایرانی‌ها بسیار میهمان نوازند، با خارجی‌ها رفتار خوبی دارند و برای پیدا کردن غذاهای خوشمزه شما را راهنمایی می‌کنند.»
سعیده خداوردیان، محسن پنجید


Scroll To Top