برگزاری نشست کمیسیون مشترک اقتصادی ایران و چین | Ettelaat International Newspaper

صفحه اصلی » اقتصاد » برگزاری نشست کمیسیون مشترک اقتصادی ایران و چین

برگزاری نشست کمیسیون مشترک اقتصادی ایران و چین

شانزدهمین نشست رسمی کمیسیون مشترک اقتصادی ایران و چین با حضور هیاتی از ایران به ریاست علی طیب‌نیا وزیر امور اقتصادی و دارایی و هیاتی از چین به ریاست وزیر بازرگانی این کشور از امروز به مدت دو روز در شهر پکن برگزار می‌شود.
به گزارش ایرنا، این نشست به صورت دوره‌ای در ایران و چین برگزار می‌شود که آخرین دور آن اسفند سال ۹۲ در تهران برگزار شد.
برگزاری شانزدهمین نشست کمیسیون مشترک اقتصادی دو کشور از آن جهت حائز اهمیت است که در سفر بهمن گذشته شی جین پینگ رئیس‌جمهوری چین به ایران ۱۷ سند همکاری میان دو کشور به امضا رسیده است. در این سفر همچنین دو کشور بر گسترش روابط تجاری تاکید کردند و در نشست خبری مشترکی که با حضور دکتر حسن روحانی و شی جین پینگ در تهران برگزار شد، رئیس‌جمهوری اســلامی ایران از گسترش روابط تجاری ایران و چین به رقم ۶۰۰ میلیارد دلار تا ۱۰ سال آینده خبر داد.
علی طیب نیا وزیر امور اقتصادی و دارایی و رئیس طرف ایرانی کمیسیون مشترک اقتصادی ایران و چین به همین منظور دیروز با استقبال علی اصغر خاجی سفیر جمهوری اسلامی ایران در چین و تنی چند از مقامات بازرگانی کشور میزبان وارد شهر پکن شد تا این نشست با حضور وی به طور رسمی گشایش یابد.
گفتنی است، نشست مقدماتی اجلاس با حضور کارشناسان دو کشور در محل وزارت بازرگانی چین برگزار شد و قرار است در حاشیه اجلاس مشترک، کمیته‌های تخصصی با حضور نمایندگانی از بخش دولتی و خصوصی موارد مورد علاقه در زمینه همکاری‌های فی مابین را بررسی کنند. همچنین امروز همزمان با آغاز رسمی شانزدهمین کمیسیون مشترک اقتصادی دو کشور، یادداشت تفاهم همکاری ایران و چین امضا می‌شود که امضای سند یادداشت تفاهم تامین مالی و همکاری فاینانس با اگزیم بانک یکی از آنها است.
دیدار با وزیر بازرگانی و معاون نخست وزیر چین بعد از اجلاس مزبور و گفتگو درباره تحکیم و گسترش مناسبات دو کشور به ویژه در عرصه‌های مختلف تجاری، اقتصادی، سرمایه‌گذاری و برخی مسائل منطقه‌ای و بین‌المللی از دیگر برنامه‌های سفر طیب نیا به چین اعلام شده است.
همچنین قرار است فردا همایشی به منظور معرفی فرصت‌های اقتصادی و سرمایه‌گذاری ایران و چین در محل سفارت جمهوری اسلامی ایران در شهر پکن برگزار شود.


Scroll To Top