چهل سال پیش… | Ettelaat International Newspaper

صفحه اصلی » گوناگون » چهل سال پیش…

چهل سال پیش…

کاروان هدایای۱۰۰میلیون تومانی شیعیان ایران برای اماکن متبرکه عراق
یکشنبه هفته آینده اولین کاروان بزرگ هدایای شیعیان ایران، برای عتبات عالیات به عراق حمل خواهد شد.
این کاروان، پس از دهسال برای نخستین بار بطرف عراق حرکت میکند و شامل مجموعه‌یی گرانبها و بی‌نظیر از شاهکارهای هنر ایرانی است.
بعضی از پرده‌ها و قالی‌های اهدایی، چنان نفیس و زیباست که قیمتی بر آنها نمی‌توان گذاشت اما کارشناسان، بهای مجموع هدایای ارسالی به عتبات را حدود صدمیلیون تومان تخمین میزنند.
اخطار به مستأجران و متصرفین اراضی آستان قدس
نیابت تولیت آستان قدس رضوی اقدامات وسیعی را برای استیفای حقوق این آستان مقدس آغاز کرد و طی یک اطلاعیه به کسانی که زمین‌های متعلق به حضرت رضا«ع» را در اختیار دارند دو ماه مهلت داد دیون خود را بابت اجاره و یا تصرف این اراضی بپردازند.همچنین به کسانی که اراضی متعلق به آستان قدس رضوی را بدون تنظیم سند رسمی متصرف شده‌اند اخطار شده است سریعا برای تنظیم قرارداد رسمی اقدام کنند.
در پایان مهلت دوماهه، از کسانیکه دیون خود را نپردازند و یا برای تنظیم سند اقدام نکنند، خلع تصرف خواهد شد.
قیمت رسمی ۵۹ قلم کالا اعلام شد
مرکز بررسی قیمتها، نرخ تثبیتی۵۹ قلم از کالاها را تعیین و برای اجراء به سازمانهای مسئول ابلاغ کرد.
در نرخهای جدید، قیمت‌های تثبیتی۵ قلم کبریت تولید داخلی، ۳۵قلم لاستیک روئی و توئی اتومبیل سواری و باری و همچنین ۱۰ قلم منسوجات داخلی اعلام گردیده است.براساس نرخهای جدید، قیمت تثبیتی کبریت تولید داخلی از جمله کبریت توکلی، ممتاز، شعله کرج، زنجان و تبریز دانه‌ای ۵ر۱ ریال تعیین شده است. قیمتهای تثبیتی ۱۰ قلم عمده فروشی منسوجات بشرح زیر است:
شال گرجینی متری۵۲ ریال.
روزیتا گلدار متری ۵۴ ریال.
دوشس گلدار متری ۶۵ ریال.
کریستال متری ۵۴ ریال.
پوپلین متری ۴۵ ریال.
سیلک متری۵۰ ریال.
رومیزی متری ۸۵ ریال.
دبیت ویسکوز متری ۸۵ ریال.
شال کجراه متری ۵۰ ریال.
رومیزی گلدار متری ۹۵ ریال.
کمیته ملی پیوند کلیه تشکیل شد
برای نجات جان هزاران بیمار کلیوی، اولین کمیته ملی دیالیز و پیوند کلیه در ایران تشکیل شد. از «کلیه» مصدومینی که در تصادف و سوانح بهلاکت می‌رسند برای پیوند آن به افرادی که دچار نارسائی‌های کلیوی هستند استفاده میشود.دکتر فریدون علاء مدیر عامل سازمان انتقال خون و رئیس کمیته ملی دیالیز و پیوند کلیه در یک گفتگوی مطبوعاتی تشکیل کمیته ملی دیالیز و پیوند کلیه در ایران را اعلام کرد و گفت: منظور از تشکیل کمیته کمک به بهبود وضع بیمارانی که نارسائی پیشرفته کلیوی دارند و بیماریشان بوسیله دارو قابل معالجه نیست.
کارلوس در تل زعتر میجنگید
بیروت ـ آسوشیتدپرس ـ نیروهای فالانژیست که اردوگاه فلسطینی تل زعتر را تصرف کردند گفتند این اردوگاه هنگام سقوط۱۲ هزار مبارز از جمله چریک‌های چند کشور و تروریست معروف «کارلوس» را در خود جای داده بود. امین جمایل رهبر نظامی عملیات تل‌زعتر گفت سه هزار چریک جبهه آزادی بخش صحرا «پولیساریو» ارتش آزادی‌بخش اری‌تره، ارتش سرخ‌ژاپن، چریکهای «توپاماروی» اروگوئه بفرماندهی کارلوس تروریست مشهور بین‌المللی در تل‌زعتر می‌جنگیدند. امین جمایل اضافه کرد در اردوگاه تل‌زعتر زرادخانه بزرگی از انواع سلاحها از جمله مقادیر عظیمی از سلاح‌های ساخت شوروی نظیر موشک‌های زمین به هوا، موشک‌های سام ـ۷ توپخانه سنگین انبار گردیده بود.
فورد بر ریگان پیروز شد
کانزاس سیتی ـ رویتر ـ سرانجام پس از ساعت‌ها شور و هیجان و بحث و بررسی کنوانسیون حزب جمهوریخواه در کانزاس سیتی‌میسوری پرزیدنت جرالدفورد را بعنوان نامزد این حزب برای انتخابات نوامبر ۱۹۷۶ برگزید.
به این ترتیب رونالد ریگان که رقیب سرسختی برای فورد به شمار میرفت از گردونه انتخابات آمریکا خارج شد و لذا از این پس فورد در برابر جیمی کارتر نامزد حزب دموکرات به مبارزات انتخاباتی ادامه خواهد داد.
۵۰میلیون فرانک از بانک فرانسه بسرقت رفت
پاریس‌ـ آسوشیتدپرس ـ پلیس نیس و پاریس که سرگرم تحقیق و بررسی درباره سرقت مسلحانه از دو شعبه بانک معروف «سوسیته ژنرال» است دیشب اعلام کردند که فعالیت‌های خود را جهت دستگیری سارقین معروف به دزدان «فاضلاب» هماهنگ کرده‌اند.در هر دو فقره سرقت دزدان از طریق فاضلاب و با بکار بردن مجهزترین ادوات خود را به ساختمان دو بانک رسانده و میلیون‌ها دلار پول و جواهر بانکها را سرقت کردند.
در مورد سرقت اخیر با آنکه رقم رسمی در دست نیست لکن گفته میشود که سارقین موفق شده‌اند ۵۰ میلیون فرانک فرانسه را دزدیدند.


Scroll To Top