نمایش‌های ۹ استان در دومین مهرواره تئاتر ماه روی صحنه می‌روند | Ettelaat International Newspaper

صفحه اصلی » فرهنگی-هنری » نمایش‌های ۹ استان در دومین مهرواره تئاتر ماه روی صحنه می‌روند

نمایش‌های ۹ استان در دومین مهرواره تئاتر ماه روی صحنه می‌روند

 

دومین مهرواره تئاتر ماه با اجرای ۹ نمایش برتر و برگزیده جشنواره های منطقه ای تئاتر سوره ماه استانها از ۳۱ مرداد در تماشاخانه‌های «مهر» و «ماه» حوزه هنری آغاز می شود و پس از ۴۶ روز اجرای چندروزه هریک از نمایش ها، این مهرواره در ۱۶ مهر امسال پایان می یابد.
کوروش زارعی مدیر مرکز هنرهای نمایش حوزه هنری در نشست رسانه‌ای دومین مهرواره تئاتر ماه اظهار کرد: نخستین دوره مهرواره ، سال گذشته با عنوان ماه تئاتر استان‌ها در حوزه هنری برگزار شد و این مهرواره، در واقع رپرتواری از برترین آثار نمایشی مراکز استانی حوزه هنری در کشور است که سال گذشته با مدیریت رحمت امینی برگزار شد و امسال نیز قصد داریم این جریان را ادامه دهیم و نام رپرتوار ماه استان ها را مهرواره گذاشتیم، چرا که این نمایش‌ها نه برای رقابت که برای اجرا و دیده شدن گرد آمده اند.
وی افزود: در راستای شعارهایی که در آغاز فعالیتم در مرکز هنرهای نمایشی حوزه هنری داشتم، قصد دارم به تئاتر شهرستان‌ها بهای بیشتری بدهم و معتقدم در عرصه فرهنگ، هنر و حتی سیاست ، استعدادهای چشمگیری در شهرستان ها وجود دارد و متاسفانه اغلب مرکز نشین ها این استعدادها را نمی‌بینند و ما با برنامه های تدارک دیده در مرکز هنرهای نمایشی تلاش داریم این استعدادها را بیشتر بشناسیم .
زارعی در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به برگزاری جلسات نقد و بررسی پس از اجرای نمایش های این مهرواره ، گفت: در کشورهای توسعه یافته منتقد همراه هنرمند است، اما در کشور ما منتقد اغلب مقابل هنرمند قرار می‌گیرد. ما می خواهیم این نشست ها جنبه آموزشی برای گروهای نمایشی داشته باشد و منتقدان نقاط مثبت و ضعف کار هنرمندان را در جهت بهبود کار آنها مطرح کنند .
مدیر مرکز هنرهای نمایشی حوزه هنری ادامه داد: یکی دیگر از اهداف برگزاری مهرواره تئاتر استان‌ها این است که بچه‌های شهرستان‌ها به تهران بیایند و همشهریان و هم استانی‌های این هنرمندان که در مرکز ساکن هستند؛ به دیدن آثارشان بیایند.
ضمن این که مواجه تئاتر استانی با هنرمندان تئاتر پایتخت به بالندگی آثارشان کمک می‌کند و قرار است برای به صدا درآوردن زنگ هر نمایش از هنرمندان سینما ، تلویزیون و تئاتر کشور دعوت کنیم .
زارعی با بیان این که قصد فروش بلیط برای نمایش های دومین مهرواره تئاتر ماه داریم، گفت: ما قصد داریم تا تماشاکنندگان این نمایش ها صرفاً افراد دعوت شده نباشند و برای فروش بلیط با مسوولان سایت تیوال صحبت کرده‌ایم تا با فروش اجراهای این آثار بتوانیم کمک‌های بیشتری به اعضای گروه های تئاتری و همچنین تئاتر استانها داشته باشیم. حتی با ارگانها و نهادها هم رایزنی هایی کرده ایم تا اجرای هر نوبت نمایش ها را با تخفیف قیمت به آنها بفروشیم.
توحید معصومی مسئول امور استانی مرکز هنرهای نمایشی حوزه هنری و دبیر این مهرواره هم در ادامه این نشست خبری گفت: در دومین مهرواره تئاتر ماه، برگزیدگان استانی بیست و چهارمین تئاتر سوره ماه، برگزیدگان جشنواره منطقه‌ای تئاتر سوره ماه امسال و همچنین هرتئاتر حائز رتبه در جشنواره‌های داخلی به اجرای صحنه‌ای می پردازند.
معصومی موضوعات نمایش های این رپراتوآر را عاشورا ، دفاع مقدس و انقلاب اعلام کرد وگفت که افتتاحیه آن ۳۱ مرداد ساعت ۱۸ در تماشاخانه مهر حوزه هنری خواهد بود و در ادامه درباره تسهیلاتی که مرکز هنرهای نمایشی حوزه هنری برای گروه های شرکت کننده در نظر گرفته است، گفت:برای هرگروه شرکت کننده تا ۵ میلیون تومان کمک هزینه داده می شود و اسکان این گروه ها و اقلام تبلیغاتی آثار آنها نیز به عهده مرکز است.
در پایان این نشست خبری از پوستر در دومین مهرواره تئاتر ماه رونمایی شد.
در دومین مهرواره تئاتر ماه ، نمایشهای «کاست محزون» از چهارمحال و بختیاری و «اینجا خونه منه» از اصفهان از ۳۱ مرداد تا ۵ شهریور، «مثل یک گوله برف کوچیک» از گیلان و «دیلان» از البرز از ۸ تا ۱۲ شهریور، «میدان مقاومت» از خراسان رضوی و «گل خون» از مازندران از ۱۵ تا ۱۹ شهریور ، «بهشت ۵۰ درجه بالای صفر» از خوزستان و «خاک شیرین» از قزوین از ۲۳ تا ۳۱ شهریور و «واگویه های گندابی» از همدان از ۱۱ تا ۱۶ مهر در تالارهای «مهر» و«ماه»حوزه هنری به اجرا در می‌آیند.


Scroll To Top