آغاز گشایش اعتبار با ارز آزاد در بانک ها | Ettelaat International Newspaper

صفحه اصلی » اقتصاد » آغاز گشایش اعتبار با ارز آزاد در بانک ها

آغاز گشایش اعتبار با ارز آزاد در بانک ها

بر اساس تصمیم جدید بانک مرکزی، امکان گشایش اعتبار با ارز آزاد از سوی بانک ها برای تولیدکنندگان بخش صنعت آغاز شده و هم‌اکنون افرادی که می‌خواهند گشایش اعتبار کنند، اجازه باز کردن ال‌سی با ارز آزاد را خواهند داشت.
عضو شورای گفتگوی دولت و بخش‌خصوصی از تصمیم جدید ارزی بانک مرکزی در راه یکسان‌سازی نرخ ارز خبرداد و گفت:گشایش اعتبار با ارز آزاد از سوی بانک ها آغاز شده و نرخ صرافی ها ملاک عمل قرار گرفته است.
رضی آقامیری در گفتگو با مهر از گام جدید بانک مرکزی برای فراهم سازی مقدمات یکسان‌سازی نرخ ارز خبرداد و گفت: بر اساس تصمیم جدید بانک مرکزی، امکان گشایش اعتبار با ارز آزاد از سوی بانکها برای تولیدکنندگان بخش صنعت آغاز شده و هم اکنون افرادی که می‌خواهند گشایش اعتبار کنند، اجازه باز کردن ال‌سی با ارز آزاد را خواهند داشت.
وی افزود: از سوی دیگر واردکنندگان هم به صورت مشروط می‌توانند با ارز آزاد از سوی بانک ها گشایش اعتبار انجام دهند؛ اما این اقدام منوط به این است که تعهد سه ماهه یا چهارماهه برای ارایه برگه گمرکی به دولت ارایه دهند.
عضو شورای گفتگوی دولت و بخش‌خصوصی تصریح کرد: البته اکنون بانک مرکزی محدودیتی برای استفاده بخش‌ها از این مزیت جدید قائل شده و تنها در بخش‌ صنعت امکان استفاده از این شیوه وجود دارد. بر این اساس، قیمت ارزی که مبنای گشایش اعتبار قرار می‌گیرد، نرخ ارز بازار آزاد است که همان نرخ صرافی‌ها اعلام شده است.
وی گفت: آنطور که در جریان پروسه تک‌نرخی کردن ارز از سوی دولت قرار گرفته‌ایم، جلسات حول و حوش این محور است که میانگین قیمت ارز مبادلاتی و ارز صرافی‌ها ملاک تک نرخی شدن ارز قرار گیرد، البته هنوز چانه‌زنی‌ها در این ارتباط ادامه دارد و موضوع قطعی نشده است؛ اما به هرحال اگر دولت تصمیم بگیرد که نرخی بینابین مبادله‌ای و آزاد را ملاک عمل قرار دهد، نرخ ارز کاهش یافته و این تصمیم کاملا بر خلاف سیاست‌های صادراتی دولت است و به این بخش لطمه می‌زند.


Scroll To Top