دادستان تهران:‌ در چرخه باطل مبارزه با اعتیاد گرفتار شده‌ایم | Ettelaat International Newspaper

صفحه اصلی » حوادث » دادستان تهران:‌ در چرخه باطل مبارزه با اعتیاد گرفتار شده‌ایم

دادستان تهران:‌ در چرخه باطل مبارزه با اعتیاد گرفتار شده‌ایم

دادستان تهران با اشاره به این که در مبارزه با اعتیاد یک چرخه‌ باطل و تکراری مشاهده می‌شود، به دور اول اجرای طرح ساماندهی معتادان متجاهر در سال گذشته اشاره کرد و گفت: در این طرح، شمار زیادی از معتادان جمع‌آوری و به کمپ‌ها اعزام شدند، اما معتادان پس از مدتی از کمپ‌ها خارج، در معابر عمومی ظاهر شدند و مجدداً به دامن اعتیاد پناه بردند.
عباس جعفری‌ دولت ‌آبادی درنشستی با مسئولان پلیس و نمایندگان دستگاه‌های اجرایی مرتبط با آسیب‌ها و چند تن از معاونان دادسرای تهران باموضوع اعتیاد، مواد مخدر و روانگردان افزود: این چرخه باطل موجب اتلاف وقت و ناامیدی مسئولان دستگاه‌ها در مبارزه با اعتیاد بوده و نیازمند اقدامات و اتخاذ تدابیر مناسب است.
معتادان متجاهر
دادستان تهران توجه به ظاهر شهرها به ویژه تهران را ضروری خواند و اظهار داشت: زیبنده نیست که معتادان، متکدیان و افراد ولگرد در معابر عمومی کلانشهر تهران رها باشند و در مقابله با این پدیده، لازم است نسبت به جمع‌آوری و معرفی آنان به کمپ‌ها اقدام شود. وی با اعلام این که اعتیاد بین ۵ آسیب مهم کشور، رتبه اول را دارد، اظهار داشت: در جهت پیشگیری از اعتیاد و مقابله با مرتکبان جرائم مرتبط با مواد مخدر و روانگردان لازم است همت بیشتری به خرج داده شود.
جعفری دولت‌آبادی چند بُعدی بودن پدیده اعتیاد را دلیل لزوم و همکاری نمایندگان تمام دستگاه‌های مرتبط با موضوع برای رفع مشکل دانست و با یادآوری این امر که موفقیت در حوزه‌ آسیب‌های اجتماعی از جمله اعتیاد، با اقدامات یک دستگاه اجرایی حاصل نمی‌شود، عزم جدی دستگاه‌ها را در این زمینه ضروری خواند.
بازتولیدآسیب‌های اجتماعی
دادستان تهران با اشاره به این که آسیب‌های اجتماعی باز تولید می‌شوند و دلیل آن وجود ریشه‌های آسیب‌ها در سایر حوزه‌هاست؛ لذا به سرعت قابل رفع نیستند، افزود: طلاق و بیکاری در چرخه اعتیاد اثرگذار است و آسیب‌های اجتماعی زیر پوست شهرها به حرکت خود ادامه می‌دهند.
جعفری دولت‌آبادی با اشاره به دستورالعمل قوه قضائیه پیرامون سیاست کاهش جمعیت کیفری اعلام کرد به موجب بند ششم این دستورالعمل، دادستان‌ها نباید معتادان را به جز شرایط مقرر در قانون به صرف اعتیاد یا تغییر عنوان آن از اعتیاد به استعمال مواد مخدر به زندان معرفی کنند. وی با اشاره به مقرره‌ مذکور اعلام کرد: معتادان باید طبق مواد ۱۵ و ۱۶ قانون مبارزه با مواد مخدر، به مراکز ترک اعتیاد معرفی شوند.
افزایش کشف مواد مخدر
سردار ساجدی‌نیا فرمانده انتظامی تهران درگزارشی از کشف ۱۰ تن از انواع مواد مخدر و روانگردان در تهران خبر داد و افزود: این میزان نسبت به سال گذشته افزایش یافته که اگر چه می‌‌تواند نگران‌کننده باشد، اما نشان از فعال‌بودن مأموران پلیس دارد. وی با اشاره به اقدامات پلیس در اجرای طرح جمع‌آوری معتادان متجاهر اظهار داشت: شهـرداری تهران نزدیک به ۶۰۰۰ ظرفیت برای نگه‌داری معتادان متجاهر ایجـاد کرده است و پلیس می‌تواند روزانه ۵۰۰ نفر را جمع‌آوری و پس از غربالگری به کمپ‌های ترک اعتیاد معرفی کند.
او افزود: برای اجرای این طرح، تهران بزرگ به ۳ منطقه تقسیم شده است و پلیس آمادگی دارد معتادان متجاهر را از تمام مناطق شهر جمع‌آوری کند.
خزایی سرپرست دادسرای مواد مخدر تهران اقدامات قضایی این ناحیه از دادسرا را از بعد مقابله‌ای موفق خواند و به تکمیل ظرفیت زندان‌ها و احکام محکومیت‌های صادره که بعضاً شامل مجازات‌های شدید اعدام، حبس ابد یا حبس‌های طولانی‌مدت است، اشاره کرد و ضمن این که از ضبط و به مزایده گذاشتن اموال منقول و غیرمنقول قاچاقچیان خبر داد، اقدامات پیشگیرانه را ضروری دانست.
سردار میرزایی جانشین رئیس پلیس مواد مخدر کشور هم با ارائه گزارشی از اقدامات مقابله‌ای و پیشگیرانه ناجا در کشور، میزان کشفیات پلیس در این زمینه را ۵۰۰ تن اعلام کرد. هوشیار مدیرعامل سازمان خدمات شهرداری تهران هم از تشکیل ۱۸ مددسرا در شهر تهران برای نگهداری افراد کارتن‌خواب خبر داد و به عنوان مثال به کمپ خاورشهر اشاره کرد که هر شب با ظرفیت ۵۰۰ نفر، خود معرف‌ها را می‌پذیرد. آذرنیا دبیر ستاد مواد مخدر بر لزوم اجرای طرح‌های درمان مدار معتادان و تدوین برنامه مشخص و زمان‌بندی شده تأکید کرد.
معاون وزیر بهداشت آمادگی مراکز درمان تحت نظر وزارت بهداشت را برای پذیرش معتادان اعلام کرد و گفت: معتادان متجاهر با اقدامات درمانی، وضع مناسب‌تری پیدا می‌کنند. نماینده وزارت آموزش و پرورش در بیان اقدامات پیشگیرانه این وزارتخانه، از تدریس ۴ درس در حوزه‌‌ مهارت‌های زندگی و مطالعات اجتماعی برای دانش‌آموزان مقاطع دبستان تا دبیرستان خبر داد و اظهار داشت: تدریس کتاب مهارت‌های زندگی که به معضل اعتیاد می‌پردازد، برای دانش‌آموزان دوره دوم متوسطه در نظر گرفته شده است.
شهر امن و سالم
دادستان تهران درادامه چند بعدی بودن اعتیاد و ارتباط آن با برخی جرائم، معضلات اجتماعی، مشکلات بهداشتی و درمانی، قاچاق و فروپاشی خانواده‌ها و ویژگی چند وجهی بودن اعتیاد را از موجبات صعوبت مبارزه با این معضل دانست و با تأکید بر این که پیچیدگی مساله مانع از آن است که با برگزاری چند جلسه نتایج قابل توجهی حاصل شود، اظهار داشت: شهر امن و سالم شعار سازمان ملل بوده و پاک بودن شهر از مظاهر ضد انضباط اجتماعی ضروری است؛ لذا نباید در جمع‌آوری معتادان متجاهر، افراد ولگرد و متکدیان تردید کرد و دادستانی از اقدامات شهرداری و فرمانداری تهران در این زمینه حمایت می‌کند.
از جمله مصوبات این جلسه، بررسی وضع برخی نقاط آسیب‌‌خیز شهر تهران بود. جعفری دولت آبادی با اعلام این که در جلسات جداگانه از اعضا می‌خواهیم روی مناطق آسیب‌خیز مانند فرحزاد و هرندی کار کنند، از مسئولان مربوطه خواست اجرای طرح جمع‌آوری معتادان متجاهر را ادامه دهند و وزارت بهداشت و سازمان بهزیستی به وظا‌یف خود در امر درمان معتادان عمل کند.
دادستان تهران شروط مقرر برای پذیرش معتادان متجاهر در کمپ‌ها را غیر ضروری خواند و خواستار تجدیدنظر شهرداری تهران در این تصمیم شد.
وی با اشاره به عدم انطباق آمارهای اعلامی از سوی مسئولان در مورد معتادان متجاهر اظهار داشت: برخی مسئولان به ۲۰ هزار معتاد اشاره کرده‌ و سردار ساجدی‌نیا شمار معتادان حاضر در شهر تهران را ۱۵ هزار نفر اعلام کرد، اما مبنای اجرای طرح جدید جمع‌آوری معتادان متجاهر، ۱۲ هزار نفر خواهد بود. اعطای مأموریت از سوی دادستان به ۲ نفر از معاونان برای بررسی وظایف سازمان بهزیستی و وزارت بهداشت در امر درمان معتادان و همچنین بازدید از مراکز کاهش آسیب‌ها و درمان معتادان وزارت بهداشت و سازمان بهزیستی، از مصوبات این جلسه بود.
دادستان تهران از پیشنهاد یکی از اعضای حاضر در جلسه مبنی بر ضرورت ایجاد سامانه اطلاعاتی برای معتادان، ولگردان و متکدیان در تهران استقبال کرد و آثار مطلوب تشکیل چنین سامانه‌ای را، تسهیل اقدامات اجرایی، قضایی و پلیسی در جمع‌آوری معتادان و پیگیری وضع آنان دانست و بهترین دستگاه برای پذیرش این امر را، ستاد مبارزه با مواد مخدر اعلام کرد.
جعفری دولت‌آبادی بر ضرورت اتخاذ تدابیر پیشگیرانه تأکید کرد و با اذعان به این که، مشکل اعتیاد با ضرب و زور رفع نمی‌شود، افزود: معتاد فردی گرفتار و بیمار است و اگر چه در حوزه مقابله‌ای مبارزه جدی است، اما در امر مبارزه با اعتیاد باید ۳ حوزه ایجابی، پیشگیرانه و حمایتی توأمان مورد توجه بیشتری قرار گیرند. وی بر حمایت قضایی از اجرای طرح‌های درمانی و پیشگیرانه و جمع‌آوری معتادان تأکید کرد.


Scroll To Top