علی مطهری: دولت باید ملاحظه‎‌‎کاری را کنار بگذارد | Ettelaat International Newspaper

صفحه اصلی » اخبار » علی مطهری: دولت باید ملاحظه‎‌‎کاری را کنار بگذارد

علی مطهری: دولت باید ملاحظه‎‌‎کاری را کنار بگذارد

نایب رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: دولت با تمام توفیقاتی که تا کنون داشته است، برای اصلاح امور کشور باید ملاحظه کاری را کنار بگذارد. دکترعلی مطهری پنجشنبه شب در جمع حامیان دولت تدبیر و امید در استان زنجان افزود: در صلاح و فساد یک حکومت، ساختار آن موثرتر است و نه شخصیت‌ها. وی اضافه کرد: ما باید به این توجه کنیم که هر مقدار شخصیت‌های صالح داشته باشیم اگر ساختمان نظام اجتماعی ما صالح نباشد آنان نمی‌توانند به مقاصد خود برسند. به گزارش ایرنا، مطهری اظهار داشت: امروز اشتباه‌های مکرر و زیاد جامعه خودمان را می‌بینیم کم‎‌‎کم به این فکر فرو می‌رویم که شاید ساختار و سازمان جامعه ما دچار اشکال باشد. نایب رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: در ساختار نادرست، با وجود شخصیت‌های صالح و رهبران خوب و خیرخواه اصلاحات اجتماعی به سختی انجام می‌شود و شخصیت‎‌‎های ما در درون این ساختار هضم می‌شوند.وی افزود: اگر چنین موضوعی باشد ما باید قانون اساسی و ساختار خودمان را اصلاح کنیم، این یکی از مشکلات امروز ماست.
کم شدن خلوص نیت‌ها
مطهری ادامه داد: یکی دیگر از مشکلات، نبود وحدت و همبستگی ملی است که هر مقدار از انقلاب اسلامی پیش آمدیم از خلوص نیت‌ها کم شده و بر اختلاف‌ها و تفرقه‌ها اضافه شده است.نایب رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: مساله خلوص نیت و اخلاص گاه تبدیل به قدرت پرستی شده است و این مغایر با قدرت طلبی است.وی اضافه کرد: متاسفانه در کشور ما آن خلوص نیت‌های اوایل انقلاب کمتر شده، قدرت پرستی و مساله جناح گرایی و تعصبات گروهی رایج شده است و کمتر افرادی راداریم که ملی فکر کنند و به فکر منافع ملی باشند. مطهری افزود:شهید مطهری ۶ آفت را برای نهضت اسلامی ما ذکر می‌کنند که یکی رخنه فرصت طلبان، نفوذ اندیشه‌های بیگانه، تجدد گرایی افراطی که ما به خاطر مقتضیات زمان مسائلی را وارد اسلام کنیم و مسائلی را از اسلام خارج کنیم چون دنیای امروز این‌ها را می‌پسندد، یکی دیگر آفتی از نوع معنی است بدان معنا که خلوص نیت‌ها و اخلاص‎‌‎ها کم شود، خلوصی که قبل از انقلاب و خلوصی که در جنگ بود کجا و حال و هوای این روزها کجا؟ در مقایسه تفاوت بسیاری پیدا شده است که باعث تفرقه و تشدد هم شده است.نایب رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: تفرقه و تشدد یکی از عوامل قرآنی برای انقراض جوامع انسانی است. وی افزود: ما چهار عامل را دلیل انقراض جوامع می‌دانیم، یکی غلبه ظلم بر عدالت،دوم فساد اخلاقی است، اگر در جامعه‌ای فساد حاکم شد، آن جامعه از بین می‌رود، عامل سوم ترک امر به معروف و نهی از منکر است و چهارم تفرقه و تشتت. مطهری یادآورشد: این سنت خداوند است که عملکرد خود آن جوامع سرنوشت آنان را تغییر می‌دهد. نایب رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: ارزیابی کارها، حرکت مفیدی است وسبب می‌شود که راه برای آینده روشن شود و سنجش هر کاری نیاز به معیار دارد. وی اظهار داشت: مقیاس سنجش و ارزیابی عملکرد یک دولت، شعارهای اولیه انقلاب است، مثل استقلال آزادی، عدالت اخلاق و معنویت، در سیاست خارجی در عملکرد اقتصادی و فرهنگی همه این شاخص‎‌‎ها قابل مشاهده و اندازه‌گیری است.
مطهری اضافه کرد: در سیاست خارجی به حتم دولت یازدهم موفق بوده و فکر نمی‎‌‎کنم کسی بتواند بگوید در سیاست خارجی توفیقی نداشته و این مطلب روشنی است و ما از انزوا خارج شدیم و ایران هراسی در دنیا کم شده است.نایب رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: هنوز در میان اکثر کشورهای عرب، ایران هراسی وجود دارد که باید مشکل را حل کرد.
استفاده از حضور اوباما
وی با بیان اینکه توفیق برجام فرصت مهمی است و باید از آن بیشترین استفاده را ببریم، ادامه داد: اینکه اشکال تراشی کنیم کار درستی نیست، فرصتی ایجاد شده و اینکه هر چه بتوانیم از این فرصت استفاده کنیم، بستگی به رفتار ما دارد و این موضوع کلیشه‎‌‎ای نیست و اگر درست عمل کنیم، بیشتر از برجام استفاده می‌کنیم.
مطهری اضافه کرد: همانطور که از حضور اوباما در آمریکا باید استفاده کنیم، معلوم نیست که وجود یک چنین رئیس‌جمهوری در آمریکا تکرار شود، کسی که عاقل‌تر از روسای جمهوری قبلی است و به نظر می‌آید تعلق خاطری به اسلام و مسلمانان دارد و باید از این فرصت استفاده کنیم و بعید است که این فرصت تکرار شود.نایب رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: مساله رابطه با آمریکا را نباید تابو کرد، عده‌ای رابطه با آمریکا را ختم انقلاب می‌دانند و این اشتباه است. مطهری افزود: در سیاست خارجی لازم است که به کشورهای اسلامی نزدیک‌تر شویم، سوء تفاهم‌ها باید از بین برود، مساله شیعه و سنی مهمترین مشکلی است که باید از بین برود.نایب رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: باید در رفتار خودمان آسیب شناسی بکنیم که آیا رفتار ما با اهل سنت درست بوده یا نه. وی یادآورشد: در سیاست داخلی، دولت توفیق چندانی نداشته است، مثل وقایعی که در مساله مطبوعات رخ داد و دخالت‌های قوه قضائیه که حاکی از حاکمیت دو گانه است، داستانی که در مورد هفته نامه یالثارات اتفاق افتاد نمونه‌ای از آن است.مطهری اظهارداشت: باید مرجع واحدی باشد و نمی‌شود که دو مرجع حکومت کند و دولت در این تقاطع ایستادگی لازم را نداشته است.
تکلیف موسیقی
نایب رئیس مجلس شورای اسلامی کنسرت‌ها را از دیگر موضوعاتی خواند که حاکمیت دو گانه‌ای در مورد آن جاری است و گفت: تکلیف موسیقی در اسلام روشن است و می‌گوید که موسیقی غنایی حرام است، موسیقی غنایی آن است که خفت عقل بیاورد و کارهای سبک سرانه از انسان سر بزند و او را از حال عادی خارج کند.
وی اضافه کرد: اگر مشکلی ندارد و حلال است، معنی ندارد که فلان امام جمعه بگوید در شهر مشهد حرام است و در سایر شهرها حلال، مگر می‌شود؟ این به معنای حکومت فدرالی است.
مطهری افزود: اگر می‌خواهیم اینگونه باشد، فردا هر استان برای خود قوانین را می‎‌‎پذیرد و کم کم می‌توان مشاهده کرد که استان‌ها اعلام خود مختاری می‌کنند، این نمی‌شود و باید روشن شود و دولت باید در مقابل این گونه تک روی‌ها و استدلال‎‌‎ها بایستد.نایب رئیس مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: امام جمعه‌ها حق دخالت در امور اجرایی را ندارند.وی ادامه داد: دخالت در کار همدیگر، کارغلطی است که باید اصلاح شود و دولت اگر بخواهد در مقابل این امور عقب نشینی کند، فایده ندارد و آن موقع چه فرقی است بین این دولت و دولت قبلی! مطهری اضافه کرد: خط قرمزهای مصنوعی در مطبوعات درست شده است، مثل اینکه حق ندارند در مورد حصر خانگی بنویسند، خوب چرا؟ نایب رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: می‌خواهیم که این مشکلات حل شود، انتقاد از قوه قضائیه امکان ندارد، کوچکترین انتقاد از این قوه موجب عکس العمل است، این کشور اگر می‌گوییم آزادی بیان دارد، باید واقعی باشد، نمی‌توان شعار داد.
وی اضافه کرد: در مورد بحث حقوق بشر، گاه سازمان‌های بین المللی ایراد می‎‌‎گیرند، حقوق بشر در ایران به دو بخش تقسیم می‌شود که بخشی مربوط به احکام شرعی است و اجرای حدود. مطهری افزود: مبانی ما مبانی درستی است و هیچ راهی هم جز آنچه که اسلام گفته درست نیست.
قوانین ایراددار
نایب رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: گاه قوانین ما هم ایراد دارد و باید آنرا پذیرفت، روزنامه نگاری را دو ماه در حبس انفرادی قرار می‌دهید و همسرش می‌گوید، بعد از تحمل دو ماه انفرادی، یک مصاحبه هم با بی بی سی انجام می‌دهد حالا او را می‌گیرید، اینها کار زشتی است و باید اینها را گفت. وی یادآورشد: نگوییم که ما هیچ ایرادی نداریم بلکه بگوییم برخی از کارهایمان اشتباه است و برخی دیگر درست و مشکل را بپذیریم و به دنبال رفع اینها باشیم و حالت قداستی به خود نگیریم که چون حکومت ما اسلامی است پس همه کارهایمان درست است، این موضوع در زمان پیامبر(ص) هم وجود نداشت. مطهری اظهار داشت: دولت وعده‌هایی در مورد این مسائل داده و به نظرم خوب عمل نکرده است.
نایب رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه عملکرد اقتصادی دولت توفیق نسبی داشته است، گفت: مشکل اساسی در دولت گذشته قانون شکنی و قانون گریزی بود.
وی اضافه کرد: دولت فعلی خیلی قانون گراتر بوده و مصوبات دولت هم که به مجلس وارد می‌شود، خیلی کم مغایر با قانون است و وضعیت با گذشته تغییر کرده و این یک نکته مثبت نسبت به عملکرد اقتصادی دولت است.مطهری ادامه داد: انضباط مالی که در این دولت ایجاد شده نسبت به دولت قبل، قابل توجه بوده و ثبات اقتصادی و نبود نوسان بالا نقاط مثبتی است که در این دولت به وجود آمده است.
نایب رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: توفیقاتی در نفت و کشاورزی داشتیم و حادثه کاهش شدید قیمت نفت و میراث دولت گذشته از تحریم‌ها عوامل بازدارنده‎‌‎ای بود و مشکل بزرگی برای این دولت به وجود آورد که هم اکنون هم دولت با یک مضیقه مالی بزرگی روبروست. وی اضافه کرد: یک ضعف دیگری که دولت دارد ملاحظه کاری در امور اقتصادی است، مصالحه یعنی رو در بایستی و رفیق بازی، کسی می‌تواند امر و احکام خدا را اقامه کند که اهل ملاحظه کاری نباشد. مطهری گفت: ما در خیلی از موارد دچار رو در بایستی هستیم، مثل یارانه‌ها که همه می‌گویند باید قطع شود اما در عمل کسی دست به کار نمی‌شود.نایب رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: اگر کاری به مصلحت جامعه است، باید عمل شود، حتی اگر به قیمت رای نیاوردن یک مسئول تمام شود. وی به موضوع موسسه ثامن الحجج اشاره کرد و افزود: موسسه ثامن الحجج، یک موسسه تعاونی فرش در سبزوار بوده که طبق قانون فقط می‌توانست در محدوده سبزوار فعالیت کند.مطهری افزود: مردم فکر می‌کنند به نام آستان قدس است و تبلیغات می‌کند، به طور معمول این افراد وارد هستند و سریع به چند امام جمعه و فرمانده نیروهای نظامی متصل می‌شوند و آن نهادهای نظارتی هم جرات جلو آمدن پیدا نمی‌کنند و در نهایت فاجعه درست می‌شود. نایب رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: بانک مرکزی هم نمی‌گوید که این موسسه اعتباری از کجا مجوز گرفته است و ناگهان یک میلیون و ۳۸۰ هزار سهامدار طلب کار پیدا می‌شوند.وی یادآورشد: این موسسه می‌گوید، ۴۰ درصد سود می‌دهم و بانک مرکزی نمی‌گوید که این ۴۰ درصد را از کجا می‌آوری و نظام اقتصادی کشور را مخدوش می‌کنی، تا زمانی که سهامداران جلوی بانک مرکزی جمع می‌شوند.مطهری اضافه کرد: مشکل کشور ما این است که می‌دانیم تخلف انجام می‌شود، اما چون ملاحظه کاری جریان دارد، برخوردی انجام نمی‌شود. نایب رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: دخالت نهادهای حکومتی و نظامی در اقتصاد از دیگر مشکلات کشور است. وی تاکید کرد: تکلیف باید مشخص شود و مصلح واقعی کسی است که اهل مصالحه نباشد. مطهری اظهارداشت: دولت با توجه به شرایط و کارشکنی‌هایی که می‌شود و موضوع کاهش شدید قیمت نفت، توانسته یک آرامش و ثباتی در کشور ایجاد کند و در مساله عملکرد فرهنگی هم توفیق نسبی داشته و توفیق کامل نبوده و اقبال مردم به سینما بیشتر شده و توانسته نیروهای قابل قبولی تولید کند واهالی فرهنگ و هنر دلگرم شده‌اند اما دچار برخی تساهل و تسامح‌های فرهنگی هم هست. نایب رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی گفت: دولت نتوانسته به فرهنگ عمومی کشور رسیدگی کند، هیچ دولتی تا کنون برای اصلاح مسائل فرهنگ عمومی کشور دست به کار نشده است.
وی اضافه کرد: دولت یکی از مربی‌های جامعه است و باید مسائل فرهنگ عمومی را حل کند، اینها جزء وظایف دولت است.‏

‏معاون قضایی دادستان کل کشور:
تلگرام به همین رویه خود ادامه دهد،قطعاً فیلتر خواهد شد
معاون قضایی دادستان کل کشور گفت: ادامه فعالیت شبکه‌های اجتماعی خارجی از جمله تلگرام، منوط به تبعیت از قوانین داخلی است.
به گزارش «انتخاب»، عبدالصمد خرم‌آبادی در گفتگو با صداوسیما در پاسخ به این که شبکه‌های اجتماعی خارجی فیلتر می‌شود یا خیر، افزود:‌ در حال حاضر فعالیت همه شبکه‌های اجتماعی خارجی در کشور ادامه دارد و قوانین و مقررات کشورمان در این شبکه‌ها رعایت نمی‌شود.
خرم‌آبادی، تصریح کرد: چنانچه شبکه‌های اجتماعی و بخصوص تلگرام به همین رویه ادامه بدهند، قطعاً فیلتر خواهند شد.
وی افزود: در این زمینه همه اعضای کارگروه تعیین مصادیق محتوای مجرمانه و حتی اعضای شورای عالی فضای مجازی متفق القول هستند که هر چه سریع‌تر باید زمینه فعالیت شبکه‌های اجتماعی داخلی فراهم شود.‏


Scroll To Top