ایران در مبارزه با تروریسم، کنار عراق می‌ماند | Ettelaat International Newspaper

صفحه اصلی » اخبار » ایران در مبارزه با تروریسم، کنار عراق می‌ماند

ایران در مبارزه با تروریسم، کنار عراق می‌ماند

 

دکتر روحانی در دیدار رئیس مجلس عراق:‏
رئیس‌جمهوری با ابراز خرسندی از پیروزی‌های اخیر ارتش و مردم عراق در مبارزه با تروریسم تصریح کرد که بی تردید خشکاندن ریشه‌های اختلاف و تقویت پایه‌های وحدت و اتحاد همه اقوام و مذاهب عراقی، به روند این پیروزیها شتاب بخشیده و تروریسم را در عراق ریشه کن می‌کند.
حجت‌الاسلام و‌المسلمین دکتر حسن روحانی عصر شنبه در دیدار «سلیم الجبوری» رئیس مجلس عراق اظهارداشت: جمهوری اسلامی‌ایران همانطور که تاکنون در کنار ملت و دولت عراق بوده است‌، تا پایان نیز در مبارزه با تروریسم، در کنار آنها باقی خواهد ماند.
رئیس‌جمهوری توسعه همکاری‌های دو کشور به ویژه در حوزه اقتصادی را حائز اهمیت برشمرد و اظهارداشت: دوره پسابرجام فرصت مناسبی را برای توسعه همکاری‌های دو کشور در همه عرصه‌ها از جمله اقتصادی هموار کرده است که باید از این فرصت بهره گرفت و مجالس می‌توانند این روابط را تسهیل کنند.
دکتر روحانی در ادامه، پارلمان عراق را نماد اتحاد و برادری همه اقوام و مذاهب این کشور برشمرد و گفت: پارلمان عراق با اتحاد و نقش آفرینی یکپارچه در عرصه مبارزه با تروریسم، می‌تواند وحدت ملی عراق را تقویت و تضمین کند.
رئیس‌جمهوری‌، تروریسم را معضلی برای همه منطقه و جهان برشمرد و اظهارداشت: متاسفانه برخی کشورهای منطقه تحت تاثیر عوامل مختلف از جمله صهیونیست‌ها‌، راه غلطی را دنبال می‌کنند و این درحالی است که ملت‌ها خواستار آن هستند که همه این کشورها در کنار هم برای توسعه و آبادانی منطقه بکوشند. دکتر روحانی در این دیدار همچنین تقویت رایزنی و همفکری دو کشور برای صلح و ثبات در منطقه را ضروری خواند.
«سلیم الجبوری» رئیس مجلس عراق هم در این دیدار توسعه و تعمیق همکاری‌های اقتصادی دو کشور را خواست دو ملت و ضروری خواند و گفت: باید با جستجوی راه‌های جدید برای تقویت همکاری‌ها‌، افق‌های نوینی را در همکاری‌های مشترک بگشاییم.
وی تاکید کرد که توسعه همکاری‌های اقتصادی، همسو با منافع مشترک دو کشور و منطقه است و پارلمان عراق از توسعه روند همکاری‌های مشترک، پشتیبانی می‌کند. الجبوری در ادامه به معضل تروریسم در کشورش اشاره کرد و اظهارداشت: جمهوری اسلامی‌ایران در مبارزه با تروریسم پیوسته در کنار ملت و دولت عراق بوده و در این مبارزه‌، مهمترین نقش را ایفا کرده است.
رئیس مجلس عراق با ارائه گزارشی از پیروزی‌های اخیر کشورش در مبارزه با تروریسم‌، گفت: بی تردید این پیروزی‌ها در سایه وحدت و اتحاد همه مردم عراق اعم از نیروهای ارتش‌، نیروهای مردمی‌قبایل و اقوام عراقی حاصل آمد. وی عبور از مشکلات منطقه را در گرو همکاری و اتحاد همه کشورهای منطقه برشمرد و گفت: ایران و عراق باید با تقویت همکاری‌های خود نه تنها برای ایجاد صلح و امنیت در عراق بلکه برای تقویت ثبات در منطقه تلاش کنند.
دیدار لاریجانی و رئیس مجلس عراق
رئیس مجلس با تاکید بر اهمیت سرنوشت مسلمانان در منطقه گفت: همکاری دو جانبه با عراق برای ایجاد استقرار سیاسی و امنیتی در منطقه از موضوعات مورد اهتمام هر دو کشور است.
علی لاریجانی بعد از دیدار با سلیم الجبوری رئیس مجلس عراق که به ایران آمده است، محورهای گفتگوی دوجانبه شان را درباره مسائل مهم منطقه در یک نشست خبری تشریح کرد. وی حل بحران تروریستی در داخل عراق و همگرایی بیشتر سیاسی در این کشور را از موضوعات مورد گفتگو در این دیدار خواند و گفت: بخشی از مذاکرات حول بحران امنیتی در منطقه بود، چراکه سرنوشت مسلمانان در منطقه جدا از مشکلات در داخل عراق برای ما نگران کننده است، بنابراین همکاری دو جانبه برای ایجاد استقرار سیاسی و امنیتی در منطقه از موضوعات مورد توجه است.
لاریجانی عراق را کشوری ثروتمند و دارای ملیتی ریشه دار توصیف کرد و گفت: تمامیت ارضی عراق را به عنوان یک اصل مهم برای ایجاد امینت با ثبات در منطقه می‌دانیم و آرزوی ایران این است که عراق همیشه توانمند و سرافراز باشد.
سلیم الجبوری رئیس مجلس عراق هم در این نشست با بیان اینکه ما با یک بحران امنیتی در منطقه مواجهیم که نمود آن را در داعش و گروه‌های تروریستی می‌بینیم، خاطرنشان کرد: در این شرایط نیازمند بودیم که کشورهای منطقه در کنار ما بایستند‌. این جمهوری اسلامی‌بود که یک نقش فعال را در این زمینه ایفا کرد و شاهد بودیم که نقش بسیار زیادی در زمینه مقابله با داعش و کمک به ملت عراق نشان داد.
دیدار ظریف با رئیس پارلمان عراق
وزیر امور خارجه گفت: عراق در خط مقدم مبارزه با تروریسم و افراط گرایی است و ایران در هر شرایطی در کنار دولت و ملت عراق خواهد بود.
به گزارش مرکز دیپلماسی رسانه‌ای وزارت امور خارجه محمد جواد ظریف در دیدار با سلیم الجبوری رئیس مجلس عراق از ثبات سیاسی به وجود آمده در آن کشور و نقش بارز همه در این روند تمجید کرد.
وی افزود: اطمینان داریم دولت و ملت عراق همانطور که تاکنون در مبارزه با افراط و ترور موفق بوده‌اند‌، مراحل نهایی مبارزه با تروریست‌ها در موصل را هم با موفقیت و با اتحاد و همدلی همه اقوام، طوایف و مذاهب عراقی پشت سر خواهد گذاشت. وزیر امور خارجه کشورمان تأکید کرد: همگان باید مراقبت کنیم تا اجانب که خواهان فرقه گرایی و تفرقه در منطقه و عراق‌اند موفق نشوند و لازم است همه مذاهب‌، فِرَق و طوایف عراقی مشترکا علیه ترور و ارعاب بایستند.
ظریف با اشاره به نقش مهم عراق در منطقه اظهار داشت: معتقدیم همکاری‌ها در منطقه باید با حضور و مشارکت همه کشورها باشد و ایران به دنبال درگیری و رقابت ناسالم در منطقه نیست و بحران آفرینی و ایجاد تنش توسط برخی کشورها را به ضرر منافع همه ملت‌های منطقه می‌داند.
رئیس دستگاه دیپلماسی کشورمان افزود: باید اطمینان حاصل کنیم هیچ کس در زمین کسانی که خیر و صلاح منطقه را نمی‌خواهند بازی نکند و همواره ثبات، آرامش و حفظ تمامیت ارضی کشورهای منطقه اولویت همگان باشد.
سلیم الجبوری هم باقدردانی از حمایت‌های بی‌دریغ جمهوری اسلامی‌ایران از ملت عراق در مبارزه علیه تروریسم، ایران را کشوری بسیار مهم و تأثیر گذار در منطقه خواند و گفت:مهمترین و فوری‌ترین خطری که همه منطقه را تهدید می‌کند تروریسم است و ما باید با همدلی و اتحاد و با شکست دادن تروریست‌ها آرامش را به عراق و منطقه بازگردانیم.
رئیس پارلمان عراق با اشاره به اینکه در آستانه شکست کامل داعش قرارداریم، گفت: نقش ایران در منطقه بی بدیل و غیر قابل انکار است و ما ایستادگی شما در کنار دولت و ملت عراق را می‌ستاییم و بر تعمیق هر چه بیشتر روابط با جمهوری اسلامی‌ایران درتمامی‌زمینه‌ها تأکید داریم.


Scroll To Top