نمک درمانی
بخش نخست
 

روش نوعی نظام دارویی است که پزشک و شیمیدانی آلمانی به نام «دکتر ویلهلم هانریش شوسلر» در سده نوزدهم پرورش داد. این نظام باور دارد که هر نوع بیماری بستگی به آشفتگی های تعادل یک یا چند نمک غیرآلی بدن دارد. روش را درمان «بیوکیمیکز» یا «درمان بیوشیمیکز» نیز می نامند. این نمک های غیرآلی مانند داروهای طب «هومیوپاتی» عمل می کنند زیرا آنها را به روش کاهش فوق العاده هومیوپاتی تولید می کنند.

شیوه های درمان با نمک در حقیقت کشف تازه ای نیست. یونانیان باستان در یافته بودند که معادن نمک و غارهای نمکی تأثیر مثبت و شگرفی روی بیماری های تنفسی و همچنین بهبود بیماری های روانی دارند به نحوی که دریافته بودند افرادی که در معادن نمک کار می کنند هیچ گاه به بیماری های تنفسی دچار نمی شوند. این افراد در گذشته های دور و با استفاده از این تأثیرات موفق به درمان بیماری های تنفسی و بهبود تنفس افراد مبتلا به این بیماری ها شده بودند. در طول جنگ های جهانی هم آلمان ها برای بهبود تنفس سربازان خود قبل از اعزام به جنگ مدتی آنها را به غارها و معادن نمکی می فرستادند تا از تأثیرات شگرف نمک در بهبود سلامت سیستم تنفسی و عصبی بهره مند شوند.

ناگفته پیداست که نوع نمک مورد استفاده در غارهای نمکی و به تبع آن در اتاق های نمکی با نمک های خوراکی که در بسیاری موارد برای سلامت هم مضر هستند بسیار متفاوت هستند و نمک مورد استفاده در اطاق های نمکی نوع خاصی از نمک هستند که مصرف آن چه به صورت خوراکی و چه بصورت تنفسی مشکلی را برای سلامت ایجاد نمی کند. یاSalt Therapy استفاده آزمایشگاهی از تأثیر نمک در بهبود بیماری های تنفسی و به تبع آن بهبود بیماری های ناشی از اختلال در سیستم تنفسی است. مکانیسم این فرایند ایجاد شرایط موجود در معادن نمک طبیعی و غارهای نمک طبیعی به وسیله ژنراتورها و هواساز های نمکی است. هوای ایجاد شده توسط این ژنراتورها کاملاً تمیز، خشک، عاری از میکروب و عاری از هرگونه مواد شیمیایی است.

به روش نوین، در سال ۱۹۸۲ در شوروی ابداع شد و از آن تاریخ تا به امروز میلیون ها نفر در سراسر دنیا از فواید این روش درمانی بدون دارو جهت درمان و بهبود بیماری هایی نظیر آسم، آلرژی، گرفتگی مجاری تنفسی، سرفه های مزمن و غیره بهره مند شده اند.

موج دوم استفاده از روش های درمانی ابداع شده () و غارها و اطاق های نمکی از ابتدای سال ۲۰۰۹ شروع شده است. امروزه تقریباً در تمامی کشور های اروپایی، آمریکای شمالی (آمریکا و کانادا)، ژاپن و بسیاری از کشورهای دیگر این روش برای بهبود سلامت افراد مورد استفاده قرار می گیرد و به سرعت در حال گسترش است.

هواسازهای غارهای مصنوعی نمکی(Dry Saline Diffuser) امروزه در اتحادیه اروپا(European Union ) و آمریکا به عنوان یک ابزار پزشکی ثبت و آزمایش شده مورد استفاده قرار می گیرد. در اتحادیه اروپا این سیستم به شماره CR1609(European Council Directive – Declaration of Conformity #CE1609)، در دیوان بهداشت کانادا به شماره ۱۳۴۲ (Health Canada Medical Devices Bureau #1342 ) و در روسیه در وزارت بهداشت این کشور ثبت رسمی شده است و در تمامی کشور های عضو اتحادیه اروپا، انگلستان، کانادا، آمریکا و بیشتر کشور های دیگر به عنوان یک جایگزین دارو برای بهبود بیماری های تنفسی و روحی به وفور مورد استفاده قرار می گیرد به نحوی که در بسیاری از کشورهای اروپایی شرکت های بیمه ای قسمتی از هزینه های استفاده از غارهای نمکی را همانند دیگر خدمات درمانی و بهداشتی پرداخت می کنند و افراد را به استفاده بیشتر از روش های طبیعی درمان و بهبود بیماری ها تشویق می کنند.

ادامه دارد

code

Email this page

نسخه مناسب چاپ