آزمایش تعیین سرب در ریه ماموران راهور
 

سرویس خبر:‌ استخدام نشدن نیروهای چاق در پلیس،اجرای آزمایش باکتری مین یاب در یک زمین پرمین، استفاده از کیت تعیین سرب برای سنجش میزان سرب و آزبست موجود در ریه‌های ماموران راهور، ویزیت و درمان رایگان بیماران مناطق محروم در ۱۳ استان و داشتن شناسنامه سلامت برای کارکنان ناجا از محورهای اصلی نشست خبری رئیس بهداری نیروی انتظامی بود.

سردار علی مجیدی درپاسخ به سوال خبرنگار ما درباره تناسب اندام ماموران پلیس با اشاره به این‌که براساس دستورالعمل، حداقل و حداکثر قد و وزن برای داوطلبان استخدام، تعیین شده است، گفت: ناجا نیروی چاق استخدام نمی‌کند.

‏وی از اجرای سنجش ‏BMI

‏( سنجش وزن کارکنان) خبر داد و گفت: افرادی که در طول خدمت، دچار اضافه وزن می‌شوند، براساس تاکید فرمانده ناجا باید وزن خود را کاهش دهند؛ این سنجش در بسیاری از رده‌ها اعم از مرزبانی، یگان ویژه و دانشگاه علوم انتظامی به اجرا در آمده و نتایج خوبی داشته است.

او درباره باکتری مین یاب اظهار داشت: مراحل آزمایشگاهی این طرح توسط بهداری ناجا در آزمایشگاه با موفقیت انجام شده است و در مرحله اجرای پایلوت در میدان مین هستیم. نتایج این طرح به پیمانکار ارائه شده است و پس از تعیین میدان مین و در صورت موفقیت رونمایی می‌شود.

وی در باره «صدای پزشک» گفت: شهروندان می‌توانند از ساعت ۸ تا ۱۲ با شماره تلفن ۶۳۹۸۲۱۶۵ تماس بگیرند و سوالات پزشکی خود را با پزشکان و مشاوران روانشناسی مطرح کنند؛ درصورت تماس در خارج از ساعات اداری، کد رهگیری به تماس گیرنده داده شده و وی پس از ۴۸ ساعت می‌تواند با ارائه این کد پاسخ سوال خود را دریافت کند.

رئیس بهداری ناجا درباره وجود بیماری وبا در بیمارستان‌های ناجا گفت: تا کنون هیچ موردی از بیماری وبا در بیمارستان‌های پلیس نداشتیم.

وی با بیان این‌که قرنطینه اتباع وارد شده به کشور در مرزها وظیفه وزارت بهداشت است و بهداری در این باره وظیفه‌ای ندارد، افزود: البته اگر وزارت بهداشت از ما درخواست کند،آمادگی داریم این کار را انجام دهیم.

به گفته او تا کنون استامینوفن تقلبی در سیستم بهداری ناجا مشاهده نشده است.

واگذاری ۳۰۰ آمبولانس ‏

رئیس بهداری ناجا از خریداری ۳۰۰ دستگاه آمبولانس خبر داد و گفت:در حال واگذاری این خودروها به مراکز درمانی ناجا هستیم؛ هیچ پادگان ناجا در کشور وجود ندارد که حداقل یک آمبولانس نداشته باشد و علاوه بر کادر بهداری مجهز به آمبولانس هستند.

وی با اشاره به ماموریت‌های سخت ماموران پلیس و استرس‌زا بودند این حرفه، گفت: همواره دو سوم ماموران نیروی انتظامی در آماده باش هستند، که با توجه به سختی ماموریت آنان، فرسایش شغلی در این حرفه بسیار زیاد است؛ اگر قرار باشد سختی کار به برخی از شغل‌ها داده شود، پلیس باید در درجه اول قرار بگیرد.

سردار مجیدی افزود: ناجا برای مشاغل پراسترس تمهیداتی نظیر سفرهای زیارتی و تفریحی برای کارکنان و خانواده‌های آنان و نیز برگزاری کارگاه‌های کاهش استرس دارد.

اجرای طرح تحقیقاتی ‏

وی درباره آمار سرطان ریه در ماموران پلیس راهور افزود: نمی‌توان گفت که تمام ماموران راهور که سر چهارراه‌ها حضور دارند مبتلا به سرطان ریه می‌شوند. کیت تعیین سرب در بهداری ناجا تهیه شده است و به صورت میدانی در حال تست نیروها هستیم. در محیط‌های گوناگون از ماموران تست گرفته می‌شود تا بدانیم در چه مناطقی میزان آلودگی بیشتر است. ‏

به گفته وی همه نیروهای پلیس دارای شناسنامه سلامت هستند و برخی از آنها هر ۲ سال و برخی دیگر حداقل هر ۴ سال یک بار معاینه پزشکی می‌شوند البته نیروهایی که بخواهند ترفیع بگیرند نیز در زمان ترفیع معاینه پزشکی می‌شوند.

رئیس بهداری ناجا درباره برنامه‌های بهداری در هفته ناجا گفت: در این هفته برنامه مردم یاری به منظور ویزیت و درمان رایگان بیماران مناطق محروم در ۱۳ استان چهارمحال و بختیاری، ایلام، هرمزگان، بوشهر، کهگیلویه و بویر احمد، خراسان جنوبی، کرمانشاه، کرمان، کردستان، خوزستان، آذربایجان غربی، سیستان و بلوچستان و خراسان شمالی با همکاری هلال احمر، وزارت بهداشت، سازمان بهزیستی و دانشگاه علوم پزشکی اجرا می‌شود.

وی ادامه داد: کلینیک شرق استان تهران که مجهز به اتاق عمل اورژانس، آزمایشگاه مواد مخدر و رادیولوژی است نیز در شهرستان پیشوا افتتاح می‌شود.

او با اشاره به برگزاری هفتمین کنگره دندانپزشکی نیروهای مسلح به میزبانی بهداری نیروی انتظامی تاکید کرد: در این کنگره که ۱۷ مهر آغاز می‌شود هزار دندانپزشک ثبت نام کرده‌اند و این کنگره ۱۲ امتیاز بازآموزی دارد.

وی از ویزیت رایگان شهروندان در مراکز درمانی ناجا در روز اول هفته نیروی انتظامی خبرداد. ‏

Email this page

نسخه مناسب چاپ