آیت‌الله هاشمی رفسنجانی: جزیره خارگ نقش ارزنده‌ای در اقتصاد ایران دارد
 

سرویس شهرستانها: رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام، در سفر به جزیره خارگ، پس از مراسم استقبال در فرودگاه از چند پروژه مربوط به نفت و پتروشیمی دیدن کرد.

به گزارش روابط عمومی مجمع تشخیص مصلحت نظام، آیت‌الله هاشمی رفسنجانی از مجتمع نفتی فلات قاره (درود ۳)، پتروشیمی خارگ و سکوی صادراتی نفتی (اسکله T) دیدن کرد که همراه با توضیحات مسئولین و کارشناسان هر یک از قسمت‌های مربوطه بود.

وی پس از بازدید از پروژه‌های جزیره خارگ در اسکله T، با بیان این نکته که «وقتی وارد جزیره خارگ شدم، تمام خاطرات زمان جنگ در ذهنم تداعی شده است»، به تشریح اوضاع این جزیره در تمام سال های جنگ و بمباران‌های همیشگی قسمت‌های نفتی از سوی ارتش بعث عراق اشاره کرد و گفت: تلاش دشمنان جلوگیری ازصادرات نفت ایران بود، اما کارگران بلافاصله بعد از هر بمبارانی، وارد عمل می‌شدند و نمی‌گذاشتند کشور از این لحاظ دچار مشکل شود.

او جزیره خارگ را کانون صادرات نفت خام برای ایران برشمرد و گفت: در طول تاریخ نبض اقتصاد ایران همیشه در جزیره خارگ می‌زد و امروز نیز این جزیره نقش ارزنده‌ای در اقتصاد ایران دارد.

آیت‌الله هاشمی رفسنجانی، با بیان شرایط سال های جنگ، به تشریح بازدیدهای خویش از پروژه‌های دیروز در این جزیره پرداخت و گفت: واقعاً اسکله‌ای مرتب و منظم با حضور متخصصان داخلی داریم و الان که داریم به شرایط قبل از تحریم برای صادرات نفت می‌رسیم، نقش این جزیره و کارشناسان و متخصصان آن بسیار برجسته است.

بازدید از اسکله صادرات نفت

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام و دکتر میرزاده رئیس دانشگاه آزاد اسلامی همزمان با پنجاه و ششمین سالگرد اولین بارگیری محموله نفت خام از پایانه نفتی جزیره خارگ از اسکله صادرات نفتی و کشتی های نفتی دیدن کرد.

آیت الله هاشمی رفسنجانی و دکتر میرزاده از تاسیسات سایت پتروشیمی جزیره خارگ و کارخانه عظیم درود ۳ متعلق به شرکت نفتی فلات قاره دیدن کردند و از نزدیک در جریان سازوکار و عملکرد آنها قرار گرفتند.

دیداربا معتمدین مردم

وی در ادامه سفر به جزیره خارگ دیروز در دیدار استاندار بوشهر، معتمدین محل و اعضای شورای اسلامی شهر خارگ، امام جمعه اهل سنت، بخشدار، معاونین استاندار، فرماندار بوشهر، با بیان این نکته که «مشکلات جزیره خارگ را با تمام گوشت و پوستم حس کردم»، به بیان خاطراتی از سفرهای خویش به این جزیره پرداخت و گفت: می‌دانم که مردم این جزیره از قدیم به ایران وفادار بودند و در دفاع مقدس هم واقعاً فداکاری کردند.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام، با تأکید بر اهمیت جزیره خارگ در ایران گفت: جزیره خارگ جایی نیست که نظام به مشکلات مردم اینجا توجه نکند.

آیت‌الله هاشمی رفسنجانی با بیان این جمله که «مثل مردم این جزیره به فکر آبادانی خارگ هستم»، خطاب به معتمدین مردم گفت: این حق مردم جزیره است که بخشی از درآمدهای فراوان اینجا برای آبادانی هزینه شود.

در آغاز این دیدار مصطفی خدری استاندار بوشهر با تشکر از آیت‌الله هاشمی رفسنجانی از نقش مردم این استان در ۸ سال دفاع مقدس یاد کرد و با تشریح ضعف‌های اقتصادی جزیره، استان و سراسر کشور، گفت: مردم، مثل زمان جنگ، همیشه در صحنه و آماده تلاش برای اعتلای کشور هستند.

همچنین حسین داربویی عضو شورای اسلامی شهر جزیره خارگ، از سوابق خاطرات حضور آیت‌الله هاشمی رفسنجانی در سال های قبل از پیروزی انقلاب، دوران دفاع مقدس، دوران سازندگی، گفت: مردم جزیره که در تمام مقاطع با انقلاب همراهی و همکاری کردند، انتظار دارند مسائل و مشکلات آنها حل شود که یکی از مهمترین خواسته‌های آنان حل مشکل اسناد مالکیت خانه‌ها و زمین‌های آنها و اشتغال جوانان است.

حسین رنجبر از معتمدین محل نیز با تأکید بر ضرورت رسیدگی به مسائل مردم، به بیان مشکلات اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی مردم جزیره خارگ پرداخت.

Email this page

نسخه مناسب چاپ