حملات تروریستی «الکرک» اردن نتیجه حمایت از دولت اردن از تروریسم
 

حوادث تروریستی اخیر در شهر الکرک در جنوب اردن نشان داد که تروریسم تهدیدی برای همه کشورها است و باید این تهدید ریشه کن شود.در این عملیات تروریستی چهارده نفر کشته شدند که شامل ۴ نفر از تروریست ها و ۷ نفر از نیروهای امنیتی اردن ، همچنین ۳ نفر غیر نظامی که یک نفرشان یک گردشگر کانادایی بود.
این حوادث تروریستی در اردن که انتظار تکرار آن در آینده نیز می رود، آشکار می سازد که تروریسم پدیده ای است که می تواند همه کشورها را هدف قرار دهد و تصور استفاده ابزاری از آن بدون اینکه خود گرفتار آن شود، تصوری اشتباه است. تقریبا همه کشورهایی که از پدیده تروریسم تکفیری در منطقه حمایت کرده اند به گونه ای در معرض عملیات تروریست ها در داخل کشور خود نیز شده اند و هیچ یک از آن مستثنی نبوده اند.
فرانسه، ایلات متحده امریکا، آلمان و بلژیک و انگلیس و عربستان و ترکیه و اردن نتیجه ایجاد، آموزش، تجهیز و تسلیح و حمایت های اطلاعاتی و رسانه ای از پدیده تروریسم را بارها دیده اند اما در ادامه این راه همچنان اصرار دارند .
از آغاز حوادث سوریه در فوریه سال ۲۰۱۱ میلادی، دولت اردن با تحریک عربستان و قطر از مخالفان تروریستی در سوریه حمایت کرده و یک مرکز فرماندهی تحت عنوان ” مورک ” را در شهر امان پایتخت اردن برای سازماندهی به حمایت و فرماندهی عملیات های تروریستی معارضان در جنوب سوریه تاسیس کرده است. در این ستاد فرماندهی، شماری از افسران آمریکایی و اسرائیلی نیز حضور دارند. حوادثی که در ترکیه و اخیرا در اردن اتفاق افتاده ایجاب می‌کند که این کشورها در حمایت از گروه های تروریستی در سوریه تجدید نظر کنند.
در حال حاضر تروریسم تکفیری یک تهدید برای کل منطقه غرب آسیا و حتی تهدیدی برای کل جهان است و زمانی می توان این تهدید را از بین برد که همه کشورهای منطقه و کشورهای جهان، تعهد کنند که از این پدیده شوم و خطرناک علیه یکدیگر استفاده ابزاری نکنند و در مبارزه با آن جدی وارد شوند تا بحرانی که از چند سال پیش کل منطقه را به دلیل کارکرد پدیده تروریسم فرا گرفته است، از منطقه ریشه کن شود.
عملکرد برخی کشورهای منطقه مانند ترکیه، عربستان، قطر، امارات متحده عربی، کویت و اردن در ارتباط با پدیده تروریسم نشان می دهد که این کشورها در بازی وارد شده اند که قدرت های فرا منطقه ای کارگردان آن هستند و حاصل این بازی نه تنها بردی برای آنها در بر ندارد بلکه در نهایت این ملت بازنده این بازی خواهند بود و هزینه های این بازی نیز ازجیب ملت های منطقه پرداخت خواهد شد. کما اینکه اردن از آغاز بحران سوریه نقش پر رنگی در گسترش و قوت یابی تروریسم در سوریه، خصوصا در جنوب سوریه بر عهده گرفته است وعلاوه بر تشکیل ستاد فرماندهی در مورک، با ایجاد پادگان های آموزشی در اردن ، تروریست ها به وسیله نظامیان امریکایی و اسرائیلی آموزش می دیدند و از طریق اردن به سوریه وارد شده و علیه مردم و حاکمیت ملی سوریه عملیات تروریستی انجام
می دادند.
طبیعی است با موفقیت هایی که دولت سوریه در روزهای اخیر در مبارزه با تروریسم کسب کرده است، جغرافیای کشور سوریه در آینده نزدیک برای حضور تروریست ها امن نخواهد بود و این جریان سرخورده هدف هایی را در کشورهای مستعد برای خود جستجو کنند و اردن از نخستین این کشورها است.
جمعیت دفاع از ملت فلسطین

Email this page

نسخه مناسب چاپ