وحشت تل‌آویو از توانمندی حزب‌الله
بخش اول
 

حزب الله لبنان با تقویت توان نظامی خود از یک سو و کسب تجارب جنگی از طریق مشارکت در مبارزه با تروریست‌ها در سوریه از سوی دیگر، نگرانی دشمن صهیونیست را دو چندان کرده است.به گزارش خبرگزاری مهر،صرف نظر از اوضاع ملتهب منطقه، معادلات نظامی حزب الله و رژیم صهیونیستی وارد فاز تازه ای شده است. آتش سوزی چندی قبل در فلسطین اشغالی به خوبی ضعف تل آویو در مقابله با حوادث طبیعی را نشان داد .آتش به سرعت پیش رفت و به شهرها و شهرک‌های صهیونیست‌نشین رسید که این گواهی بر ضعف این رژیم بود. عجز صهیونیست‌ها زمانی آشکارتر شد که خواستار کمک خارجی برای خاموش کردن آتش شدند.
تحلیلگران با اشاره به این موضوع، این فرضیه را مطرح کردند که در صورتی که این رژیم در شرایط جنگی قرار گیرد و هزاران موشک بر سر صهیونیست‌ها فرود آید، نحوه مقابله با چالش امنیتی چگونه خواهد بود؟بحث هنگامی اهمیت بیشتری پیدا می کند که به تمرین‌ها و مانورهایی که رژیم صهیونیستی هر ازگاهی برگزار می کند و ادعاهای نظامیان ارشد این رژیم درباره آمادگی در برابر هر گونه چالش امنیتی توجه کنیم. به طور حتم اگر جنگ میان حزب الله و اسرائیل شروع شود شرایط بسیار مصیب باری برای صهیونیست‌ها پیش می آید زیرا آتشی عظیم ایجاد می شود.
بر اساس گزارش‌هایی که از سوی رسانه‌های صهیونیستی منتشر می شود؛ جنگ آتی با حزب الله با هزاران موشک همراه است با توجه به اینکه اسرائیل در مهار آتش‌سوزی که در شرایط عادی پیش آمد ناتوان بود باید تصور کرد که در شرایط جنگی چه وضعیتی پیش خواهد آمد به ویژه که دیگر از شرایط معمولی و کمک‌های خارجی برای مهار آتش نیز خبری نخواهد بود.به طور حتم حزب الله آتش سوزی اخیر در فلسطین اشغالی و ناتوانی صهیونیست‌ها را در مهار آن به دقت رصد کرده است و در رویارویی آتی حساب ویژه ای روی آتش سنگین باز خواهد کرد.
نکته ای که نباید فراموش کرد، ترس و واهمه صهیونیست‌ها از حزب الله و شعله‌ور‌شدن جبهه شمالی فلسطین اشغالی است. رزمایش‌ها و تمرینات این رژیم نیز ناشی از همین ترس است. حزب الله به اذعان خود صهیونیستها بر قدرت نظامی خود افزوده است و آماده تر از قبل برای رویارویی آتی است.
رزمندگان مقاومت اسلامی لبنان با توجه به مشارکت در جنگ دفاعی در سوریه ، توان رزمی قابل ملاحظه ای به دست آورده اند. هم اینک حزب الله شیوه جنگ با گروه‌های مسلح محدود که بر اساس جنگ چریکی استوار است را به خوبی فرا گرفته است. حزب الله تجربیاتی گرانبها در عرصه جنگ به دست آورده است که در شرایط غیر جنگی قادر به کسب این تجربه نبود.این برای اسرائیلی‌ها به مثابه کابوسی بزرگ است.
اگر درگیری میان حزب الله و رژیم صهیونیستی رخ دهد، رزمندگان حزب‌الله به خوبی این توان را دارند که در مناطق مشخصی مستقر شوند و به شمال فلسطین اشغالی در الجلیل وارد شوند.
مناطق و شهرک‌های صهیونیستی با توجه به تجربه ای که حزب الله در جنگ سوریه به دست آورده است از عملیات مقاومت لبنان در امان نخواهد بود.حزب‌الله در حال حاضر با توجه به آشنایی با جنگ در مناطق مسکونی و پاکسازی آن از تروریست‌ها توان بالایی در این زمینه به دست آورده است. موضوع زمانی جالب تر می شود که ارتباط قوی میان تروریست‌ها در سوریه و صهیونیست‌ها را مورد توجه قرار دهیم؛ در این صورت متوجه خواهیم شد که شیوه‌های جنگی تروریستها برگرفته از آموزه‌هایی است که از صهیونیست‌ها کسب کرده اند.
نظامیان صهیونیست با نگرانی موفقیت‌های حزب الله را در سوریه دنبال می کنند و نگران هستند که این موفقیت‌ها از سوی حزب الله در فلسطین اشغالی تکرار شود و رزمندگان مقاومت اسلامی لبنان بتوانند بر مناطق صهیونیست نشین مسلط شوند و از همین رو است که همه رزمایش‌ها و تمرین‌های نظامی خود را برای مقابله با ممانعت حزب الله در تسلط بر اراضی در داخل فلسطین اشغالی از یک سو و نیز تمرین تخلیه شهرک نشینان از سوی دیگر استوار کرده اند.بدون شک دستاوردها و تجربیات حزب الله در سوریه به وسیله همه ابزارهای جاسوسی و ماهواره ای از سوی صهیونیست‌ها رصد می‌شود. آنها نبرد رزمندگان حزب الله در کنار ارتش سوریه با تروریست‌ها را مشاهده می‌کنند و به این نکته پی برده اند که حزب‌الله توان عملیات در الجلیل و تسلط بر برخی مناطق و روستاهای صهیونیست نشین را به دست آورده است و با این احتمال با جدیت تمام برخورد می‌کنند.اما همانطور که سید حسن نصرالله دبیر کل حزب الله لبنان گفته است به طور حتم رویارویی آتی با صهیونیست‌ها متفاوت از قبل خواهد بود و جنگی است که چهره منطقه را تغییر خواهد داد.به هر حال به اعتقاد تحلیلگران با توجه به اقدامات و تمرین‌های نظامی صهیونیست‌ها آنها به خوبی می دانند که حزب الله فقط به شلیک موشک از داخل لبنان به سوی فلسطین اشغالی روی نمی آورد بلکه به سوی شمال و منطقه الجلیل حرکت خواهد کرد.
در مقابل همانطور که گفته شد، حزب‌الله نیز به دقت دشمن را زیر نظر دارد. جدای از بحث آتش سوزی و ناتوانی مسئولان رژیم صهیونیستی در مهار آن که از نگاه تیز بین حزب الله دور نمانده است موضوع استفاده از تجربیات مقاومت فلسطین در مقابله با صهیونیستهاست.با توجه به اینکه بررسی رفتار دشمن موضوع مهمی است به همین دلیل حزب الله به خوبی جنگ اخیر اسرائیل ضد غزه را نیز رصد کرده است به ویژه که این احتمال وجود دارد که اسرائیل شاید در مکان دیگر دست به اقدامی مشابه قبل بزند.
از سویی رژه نظامی رزمندگان مقاومت اسلامی لبنان در القصیر سوریه، وحشت صهیونیست‌ها و همپیمانان منطقه ای آنها را بیشتر کرد. حزب الله با رژه در القصیر به صهیونیست‌ها این پیام را مخابره کرد که واهمه‌ای از تهدیدات رژیم صهیونیستی ندارد و زیر نگاه آنها و در روز روشن رژه برگزار می کنند.بی دلیل نبود که کانال ??رژیم صهیونیستی در واکنش به این قدرتنمایی حزب الله اذعان کرد که حزب الله به قدرت نظامی و شبیه به ارتش‌های کلاسیک تبدیل شده است. این رسانه صهیونیست، رژه ادوات زرهی حزب الله در القصیر را پیامی قوی به اسرائیل دانست و اینکه الجلیل و دیگر مناطق در شمال فلسطین اشغالی در خطر است.
تحلیلگران صهیونیست به خوبی به این نکته واقف هستند که حزب الله هرگز دشمن اصلی یعنی اسرائیل را با وجود درگیری با گروههای مسلح در سوریه فراموش نکرده و آماده رویارویی با نظامیان صهیونیست است.اما آنچه درباره معادلات جنگ حزب الله و رژیم صهیونیستی می توان گفت این است که هر چند آرامش شکننده ای میان طرفین در حال حاضر برقرار است اما کوچکترین جرقه ای می تواند نبردی سخت و سنگین را به دنبال داشته باشد.شمال و جنوب فلسطین اشغالی به مثابه پاشنه آشیل رژیم صهیونیستی محسوب می شود زیرا در شمال با حزب الله و توان موشکی دردناک آن و در جنوب با مقاومت فلسطین روبرو است.رزمندگان حزب الله در شمال به سوی مناطق صهیونیست نشین پیشروی خواهند کرد و مقاومت فلسطین نیز با استفاده از تونل‌ها خود را به خطوط پشت جبهه نظامیان صهیونیستی می رسانند.
امنیت رژیم صهیونیستی در گرو گسترش ناامنی در کشورهای منطقه است
کارشناس مسائل غرب آسیا با اشاره به اینکه رژیم صهیونیستی ،رژیمی بدون اصل و ریشه است و مردم آن در گذشته ریشه کن شده‌اند گفت: امنیت رژیم صهیونیستی در گرو گسترش ناامنی در کشورهای منطقه است.به گزارش خبرگزاری تسنیم ، حسین رویوران با بیان اینکه گسترش ناامنی در منطقه را دو دسته از بازیگران بر عهده دارند اظهار داشت: یک دسته آمریکا و رژیم صهیونیستی و دسته دیگر کشورهای وابسته عربی در منطقه هستند.
وی با طرح این سوال که آیا ایجاد ناامنی در منطقه نیازی از رژیم صهیونیستی را برطرف می‌کند تصریح کرد: رژیم صهیونیستی دون اصل و ریشه است و ساکنان آن در گذشته ریشه کن شده‌اند و یک عده مهاجر مجدداً آن را با فرآیند”nation state” ملیت‌سازی کردند. کارشناس مسائل غرب آسیا با بیان اینکه ملت ایران ملتی با پیشینه ارزشمند و هویت است افزود: اما رژیم صهیونیستی این هویت اصیل را ندارد و برای استمرار خود به مکانیزم‌هایی از جمله قدرت نظامی نیازمند است.
رویوران با اشاره به اینکه توان نظامی رژیم صهیونیستی از توان ۲۲ کشور عربی منطقه بیشتر است گفت: غرب برتری رژیم صهیونیستی را تضمین کرده است و در بیشتر جنگ‌ها از جمله جنگ سال‌های ۶۷ و ۷۳، فرانسه، آلمان و آمریکا جنگ افزارهای این رژیم را تأمین می‌کردند. وی با بیان اینکه رژیم صهیونیستی برای تأمین نیروی انسانی خود افراد را تا سن ۵۰ سالگی در ارتش به خدمت می‌گیرد،افزود: این کشور ۳۰۰ هزار نفر ارتشی کادر و یک میلیون و ۲۰۰ هزار نفر ذخیره دارد که در صورت نیاز از این نیروهای حرفه‌ای ذخیره در جنگ استفاده می‌کند.کارشناس مسائل غرب آسیا با اشاره به اینکه این نیروها هر سال آموزش دیده و در آمادگی کامل هستند گفت: برای مثال زمانی که در جنگ ۷۳ رژیم صهیونیستی در آستانه شکست بود به سرعت ظرف ۷۲ ساعت نیروهای ذخیره خود را به میدان آورد تا پیروزی خود را تضمین کند.وی با بیان اینکه در اجلاس مهم سال ۲۰۰۸ راهبردهای آینده رژیم صهیونیستی تعیین شد، افزود: رژیم صهیونیستی پس از به چالش کشیده شدن در جنگ‌های پیشین، ایده دیگری را جایگزین برتری نظامی خود کرد و نوعی معادله برای بازسازی خود تبیین کرد که آن ایده گسترش ناامنی در منطقه است چرا که امنیت رژیم صهیونیستی در گرو گسترش ناامنی در کشورهای منطقه است.
رویوران گفت: بسیاری از نظامیان اروپایی در سال ۲۰۱۱ به سمت عراق و سوریه بدرقه شدند و در این جنگ کشورهای عربی همپیمان اروپا مانند کویت، اردن و قطر نقش به‌سزایی ایجاد کردند تا جایی که کشوری مانند قطر می‌گوید حتی اگر آمریکا حمایت خود را از رژیم صهیونیستی قطع کند ما به حمایت خود ادامه می‌دهیم. کارشناس مسائل غرب آسیا با اشاره به اینکه آمریکا بزرگترین قدرت نظامی و اقتصادی جهان است تصریح کرد: بیش از ۵۰ پایگاه نظامی آمریکایی در دنیا وجود دارد و بیشترین ناوهای هواپیمابر دنیا متعلق به آمریکاست .وی افزود: نماد اقتصادی آمریکا یعنی برج‌های دوقلو و نماد نظامی پنتاگون که وزارت دفاع محسوب می‌شود در ۱۱ سپتامبر از سوی القاعده‌ای مود حمله قرار گرفت که ساخته دست خود آمریکا بود و از طریق دو نیروی تکفیری، بن لادن سعودی و ایمن الظواهری مصری به‌وجود آمد. رویوران با بیان اینکه آمریکا برای حمله به ایران دو سناریو در پیش گرفت یاد آور شد: آمریکا برای ضربه زدن به ایران از کوچک به بزرگ عمل کرد به این معنی که با ایجاد ناامنی در منطقه قصد داشت دست و پای ایران را قطع کند اما با سقوط دیکتاتورهای کشورهای عراق و افغانستان جایگاه ایران افزایش پیدا کرد.کارشناس مسائل غرب آسیا با بیان اینکه آمریکا با جنگ‌های پیاپی دچار بحران شدید اقتصادی شد خاطرنشان کرد: بیداری اسلامی یکی دیگر از چالش‌هایی بود که آمریکا با آن روبه‌رو شد.
وی با بیان اینکه آمریکا پس از این چالش‌ها به مراکز مطالعات محتاج شد افزود: این مراکز پیشنهاد براندازی نظام در سوریه را به آمریکا پیشنهاد کردند تا القاعده را به چالش بکشند. کارشناس مسائل غرب آسیا با اشاره به اینکه در جنگ سوریه و عراق، هدف همچنان ایران است اظهار داشت: اگر سوریه از معادله خارج شود ارتباط ایران و عراق با لبنان و فلسطین قطع می‌شود.
وی با بیان اینکه ایران در ابتدای حمله تروریستی به سوریه دخالتی نکرد تصریح کرد: ایران در ابتدا فقط موضع سیاسی داشت اما پس از سه سال از جنگ دید نمی‌تواند در مقابل این بحران بی‌تفاوت باشد چرا که پس از آن نوبت حمله به حزب الله و ایران بود. رویوران پیروزی حزب الله را قطعی خواند و گفت: عراق به زودی از نیروهای تکفیری پاکسازی خواهد شد همچنین امیدواریم نیروهای دولتی سوریه نیز که ۶۰ درصد شرق حلب را پس گرفته اند به‌زودی به پیروزی قطعی برسد.
اسرار روابط تل آویو-ریاض
سیر روابط میان تل آویو و ریاض به گونه ای است که برخی از تحلیلگران از آن به مثابه وارد شدن به عصر طلایی و بهار روابط میان رژیم صهیونیستی و سعودی یاد کنند .به گزارش گروه رسانه‌های خبرگزاری تسنیم، همواره در رسانه‌ها اخباری مخابره می شود که بررسی محتوای آن از روند رو به رشد روابط برخی کشورهای حوزه خلیج فارس به ویژه عربستان با رژیم صهیونیستی حکایت دارد.
اخیرا رسانه‌های رژیم صهیونیستی به نقل از یک مسئول ارتش این رژیم از بهبود روابط میان امارات و سعودی‌ها با تل آویو پرده برداشته اند. این مسئول صهیونیست به منافع مشترک میان تل آویو و ریاض اشاره کرده است.چندی قبل نیز سلمان الانصاری رئیس کمیته روابط عربستان و آمریکا اعلام کرده بود که در خاورمیانه جز اسرائیل احدی نمی تواند به تحکیم اقتصاد سعودی کمک کند. وی همکاری میان عربستان و اسرائیل را فرصتی تاریخی برای طرفین دانسته بود و روابط میان دو طرف را عامل برقراری صلح در خاورمیانه برشمرده بود.
الانصاری خواستار همکاری بیشتر میان رژیم سعودی و صهیونیستها شده بود. وی اعلام کرده بود که اسرائیل می تواند به بنی سعود به ویژه در زمینه امور آبی و دیگر مواردی که به تقویت اقتصاد عربستان منجر می شود، کمک کند.
روزنامه صهیونیستی معاریو ضمن استقبال از این موضع گیری مسئول سعودی بر ضرورت ائتلاف میان اسرائیل و عربستان با توجه به اوضاع جدید خاورمیانه تاکید کرده بود. یکی از سفرها به انور عشقی ژنرال سعودی که مسئول یک مرکز راهبردی در جده است، مربوط می شود.وی در هتلی در بیت المقدس با یک مسئول وزارت خارجه رژیم صهیونیستی دیدار و پس از آن با نظامیان ارشد صهیونیست نیز ملاقات کرده بود.
نکته جالب در این دیدارها ضرورت مقابله با ایران و آمادگی طرفین برای عادی سازی روابط پس از مهیا شدن شرایط لازم آن بود. این دیدار گرچه رسمی نبود اما بدون موافقت ریاض امکان آن وجود نداشت. مواردی که ذکر شد نمونه ای از تلاشهای سعودی‌ها برای نزدیک شدن به صهیونیستهاست. شاید اگر از برخی از شهروندان عرب درباره خواسته صهیونیست‌ها ازآل سعود پرسیده شود همه با تعصب اعلام می کنند که عربستان به اسرائیل باج نمی دهد. اگر به تحولات منطقه بنگریم متوجه می‌شویم که سلاح سعودی‌ها و موضع‌گیری ریاض ضد تمام کشورها و طرفهایی است که با رژیم صهیونیستی دشمن هستند. راه دور نمی رویم همین حزب الله که جهان عرب و اسلام آن را در زمره برجسته ترین جنبش‌های مقاومت ضد اشغالگران می‌دانند از سوی سعودی‌ها و کشورهای دنباله رو آن در فهرست تروریسم قرار داده شده است . سعودی‌ها از هر محفلی و نشست منطقه‌ای و بین‌المللی(از شورای همکاری خلیج فارس گرفته تا سازمان ملل) برای اینکه حزب الله را تروریست معرفی کنند بهره می گیرد.
وزیر خارجه سعودی‌ها از هر نشست و گردهمایی برای موضع گیری ضد حزب‌الله استفاده می کند.این در حالی است که صهیونیستها از حزب الله و توان نظامی آن آگاه هستند و همین هراس است که نوعی بازدارندگی ایجاد کرده و مانع از هر گونه اقدام نظامی صهیونیستها ضد لبنان می شود.نمونه دیگر نظام سوریه است که آل سعود آن را دشمن خود می داند. بحران سوریه و استمرار آن در نتیجه حمایت همه‌جانبه سعودی‌ها از تروریست‌هاست. آنها بهانه‌های ضد دمشق مطرح می کنند و از مواردی سخن می گویند که خود در عربستان اندکی از آن را ندارند.واقعیت این است که رفتار سعودی‌ها و مواضع و اقدامات آنها به نفع رژیم صهیونیستی بوده است. در واقع آنها نوعی خدمت مجانی به رژیم صهیونیستی برای مقابله با خطراتی که موجودیت این رژیم را تهدید می کند انجام داده اند.

Email this page

نسخه مناسب چاپ